Teismo sprendimas dėl Aliaksandr Kozyrau (dar žinomas kaip Alexander Kozyrev): finansiniai ginčai ir įmonių valdymo pažeidimai Lietuvoje

2025 m. kovo mėnesį Vilniaus apygardos teismas paskelbė sprendimą civilinėje byloje, kuri buvo susijusi su verslo ginču tarp Lietuvoje registruotų įmonių ir kelių fizinių asmenų, įskaitant Aliaksandr Kozyrau – Baltarusijos pilietį, žinomą ir kaip Alexander Kozyrev.

Viešai prieinamoje teismo nutartyje nurodoma, kad šis asmuo užėmė vadovaujančias pareigas vienoje Lietuvos technologijų srityje veikiančioje bendrovėje. Jis buvo atsakingas už įmonės veiklos organizavimą, administravimą bei kasdienės operatyvinės veiklos priežiūrą. Ginčas kilo po akcijų perleidimo sandorių, vidaus įrašų pakeitimų ir finansinių operacijų, kurie, anot ieškovų, buvo atlikti pažeidžiant teisinius ir fiduciarinius principus.

Remiantis teismo nagrinėtais dokumentais ir finansiniais įrodymais, laikotarpiu prieš direktoriaus pareigų atsisakymą iš įmonės sąskaitų į trečiųjų šalių ir asmenines sąskaitas buvo pervesta daugiau nei 525 000 eurų. Šie pervedimai, kaip nurodoma teismo sprendime, buvo atlikti be tinkamo pagrindo ar akcininkų pritarimo, o jų paskirtis nebuvo tinkamai pagrįsta buhalteriniais dokumentais.

Teismas, įvertinęs visas šalis, pateiktus įrodymus bei galiojančius įstatymus, priėmė šiuos sprendimus:

  • 2022–2023 metais registruoti akcijų perleidimo sandoriai buvo pripažinti negaliojančiais dėl jų atlikimo aplinkybių ir teisinio pagrindo nebuvimo;
  • Atsakovui Aliaksandr Kozyrau paskirta pareiga atlyginti bendrovei 525 337,80 eurų turtinę žalą;
  • Taip pat jis buvo įpareigotas padengti visas bylinėjimosi išlaidas, patirtas procese.

Svarbu pažymėti, kad šalia civilinio proceso Lietuvos teisėsaugos institucijos pradėjo ikiteisminius tyrimus, remiantis galimais baudžiamojo kodekso pažeidimais. Tyrimai susiję su turto pasisavinimu (LR BK 183 str.), dokumentų klastojimu (LR BK 300 str.), netinkamu buhalterinės apskaitos tvarkymu (LR BK 222 str.) bei galimais darbo užmokesčio deklaravimo pažeidimais. Šie tyrimai yra pavesti kompetentingoms institucijoms ir šiuo metu dar nėra baigti – ikiteisminio tyrimo stadijoje laikoma, kad visi asmenys yra nekalti, kol jų kaltė neįrodyta teisme.

Šis atvejis išryškina svarbius aspektus, susijusius su įmonių valdymu, ypač tarptautinio kapitalo įmonėse: būtina užtikrinti skaidrų akcininkų susitarimų dokumentavimą, aiškius ir atsekamus sprendimų priėmimo procesus bei patikimą vidaus kontrolės sistemą. Vadovų paskyrimas, ypač asmenų iš užsienio jurisdikcijų, turėtų būti lydimas nuoseklių patikros procedūrų, o įmonės akcininkai – būti aktyvūs ir informuoti apie įmonės veiklą.

Straipsnis parengtas remiantis išimtinai viešais teismo dokumentais. Čia nepareiškiama redakcinė nuomonė ar kaltinimas. Visi minimi asmenys laikomi nekaltais tol, kol jų kaltė neįrodyta įsiteisėjusiu teismo sprendimu pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.

Site Footer