Triuškinantis ukrainiečių smūgis – nušlavė Rusijos haubicų artilerijos divizioną

Ukrainos ginkluotosios pajėgos praneša, kad ukrainiečių kariai penktadienį sunaikino Rusijos haubicų artilerijos divizioną, transporto priemones ir nukovė nenustatytą rusų karių skaičių.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

14:50 | Ukraina, Turkija ir JT pasirašė susitarimą dėl grūdų eksporto

Ukraina, Turkija ir JT pasirašė susitarimą dėl grūdų eksporto, skelbiama UNIAN. Analogišką susitarimą pasirašys Rusija, Turkija ir JT – tiesioginės sutarties tarp Rusijos ir Ukrainos nebus.

Savo parašus ant sutarties padėjo Ukrainos infrastruktūros ministras Oleksandras Kurbakovas, Turkijos gynybos ministras ir JT generalinis sekretorius.

„Ukraina online“ skelbiama, kad uostų „Odesa“, „Černomorsk“ ir „Južnyj“ kontrolė išlieka ukrainiečių pusėje. Jokių kitų laivų, išskyrus tuos, kurie turės užtikrinti grūdų eksportą ten būti be Ukrainos žinios dislokuoti nebus galima.

14:37 | Kremlius: „labai svarbu“ atblokuoti grūdų eksportą iš Ukrainos

Kremlius penktadienį sakė, jog „labai svarbu“ atblokuoti grūdų eksportą iš Ukrainos, Kyjivui ir Maskvai rengiantis pasirašyti susitarimą dėl pasaulinės maisto krizės švelninimo.

„Labai svarbu atblokuoti trąšų, maisto produktų ir grūdų tiekimą pasaulio rinkoms“, – reporteriams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Ukrainos grūdų kiekis gana mažas, bet vis tiek labai svarbu, kad šie grūdai patektų į pasaulio rinkas“, – pridūrė jis.

Vėliau penktadienį Kyjivas ir Maskva Stambule turi pasirašyti susitarimą dėl Ukrainos grūdų eksporto Juodąja jūra atnaujinimo, nors Rusijos pajėgos toliau intensyviai apšaudo Rytų Ukrainą.

Pirmajam svarbiam kariaujančių šalių susitarimui tarpininkavo Jungtinės Tautos ir Turkija. D. Peskovas sakė, kad Stambule Rusijai atstovaus gynybos ministras Sergejus Šoigu.

Jis patvirtino, kad planuojama pasirašyti susitarimą, bet plačiau komentuoti atsisakė. „Jei tai įvyks, tuomet bus paaiškinimai“, – sakė jis.

Šią savaitę lankydamasis Teherane Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad Vakarai privalo panaikinti Rusijos grūdų eksporto suvaržymus, jei nori, kad Maskva palengvintų Ukrainos grūdų eksportą.

Rusijos karinė invazija Ukrainoje trukdo išgabenti iš vienos didžiausių eksportuotojų kviečius ir kitus grūdus, tad baiminamasi, kad visame pasaulyje gali pradėti trūksti maisto.

13:45 | Britų žvalgybos vadas: Rusija neteko pusės savo šnipų Europoje

Per penkis mėnesius nuo savo pačios inicijuoto karo Ukrainoje Rusija neteko pusės savo šnipų Europoje, teigia Didžiosios Britanijos užsienio žvalgybos tarnybos MI6 vadovas Richardas Moore‘as, praneša CNN.

Didžiosios Britanijos užsienio žvalgybos tarnybos vadovas mano, kad Rusija prarado gebėjimą šnipinėti Europoje „perpus“ po to, kai iš Europos miestų buvo išsiųsti daugiau nei 400 Rusijos žvalgybos pareigūnų ir sulaikyti keli civiliais apsimetę užsislaptinę šnipai.

Vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Europos šalys išsiuntė „bent 400 Rusijos žvalgybos pareigūnų, veikusių prisidengiant diplomatine uždanga“, Aspeno Saugumo Forume CNN sakė R. Moore‘as.

„Ir Jungtinėje Karalystėje mes manome, kad tai tikriausiai perpus sumažino jų galimybę šnipinėti Rusijai Europoje“, – tęsė R. Moore‘as.

Jis pridūrė, kad pastaraisiais mėnesiais taip pat buvo atskleista ir suimta nemažai „nelegalų“, arba Rusijos šnipų, veikiančių gilioje priedangoje ir apsimetusių paprastais civiliais.

13:17 | Sunaikino aštuonias haubicas

Penktadienį Ukrainos kariams pavyko suduoti itin taiklų smūgį Rusų pajėgoms, „Telegram“ pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro puolimo pajėgos (DShV). Per dieną pavyko sunaikinti ištisą rusų haubicų artilerijos divizioną.

„Ukrainos ginkluotųjų pajėgų DShV artilerija ir sausumos pajėgos sunaikino 152 mm haubicų 2A65 „Msta-B“ artilerijos divizioną, Rusijos okupantų personalą, įrangą ir amuniciją“, – rašoma „Telegram“.

Nurodoma, kad iš viso sunaikintos aštuonios haubicos.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 39 000 Rusijos karių.

Taip pat Ukrainos kariai sunaikino 221 lėktuvą, 188 sraigtasparnius, 1704 tankus, 3920 šarvuočių, 863 artilerijos pabūklus, 251 raketų sistemą, 15 laivų, 2803 mašinas, 713 bepiločių orlaivių, 113 priešraketinės gynybos sistemų, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 72 specialiosios įrangos vienetus bei 167 sparnuotąsias raketas.

12:49 | Retas Šoigu vizitas į užsienį

Rusijos žiniasklaida praneša, kad Rusijos gynybos ministras generolas Sergejus Šoigu atvyko į Stambulą pasirašyti susitarimo dėl grūdų. Teigiama, kad susitarimą tarp Turkijos ir Rusijos Federacijos pasirašys abiejų šalių karinių departamentų vadovai. Tai patvirtino ir Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Pasak kanalo TRT, susitarimą iš Ukrainos pusės pasirašys infrastruktūros ministras.

 

12:25 | Rytų Ukrainos separatistiniai regionai blokavo „Google“

Nepripažįstamų Rytų Ukrainos prorusiškų separatistinių darinių lyderiai penktadienį paskelbė blokavę „Google“ ir apkaltino JAV technologijų milžinę „smurto prieš rusus“ propagavimu.

„Priėmėme sprendimą blokuoti „Google“ Donecko liaudies respublikos teritorijoje“, – per susirašinėjimo platformą „Telegram“ paskelbė Donecko separatistų lyderis Denisas Pušilinas.

Jis apkaltino „Google“ propaguojant „smurtą prieš rusus, ypač Donbaso žmones“.

Kaimyninė „Luhansko liaudies respublika“ „Google“ blokavo ketvirtadienį.

11:57 | Britų žvalgyba: Rusijai trūksta raketų, todėl Ukrainą apšaudo tam nepritaikytomis oro gynybos sistemomis

Rusijos karinės pajėgos vis dažniau Ukrainos teritoriją apšaudo oro gynybos sistemomis dėl kritinio specialiai tam skirtų smogiamųjų raketų trūkumo, pažymima Didžiosios Britanijos kariuomenės ataskaitoje, kurią cituoja UNIAN.

Anksčiau šią informaciją patvirtino Mykolajivo srities administracijos vadovas Vitalijus Kimas, pareiškęs, kad Rusijos pajėgos paleido 7 raketas į regiono infrastruktūros objektus ir sandėlius.

„Rusija faktiškai neabejotinai naudoja strategines oro gynybos sistemas S-300 ir S-400, kurios yra skirtos lėktuvų ir raketų numušimui dideliu atstumu, šalia Ukrainos nuo pat įsiveržimo pradžios. Ši ginkluotė turi palyginti nedideles kovines galvutes, skirtas lėktuvų naikinimui. Jos gali kelti rimtą grėsmę karinėms pajėgoms atvirose erdvėse ir paprastuose pastatuose, tačiau vargu ar galėtų pramušti stipresnes konstrukcijas“, – cituojamas britų kariuomenės pranešimas. 

Pažymima, kad toks Rusijos ginkluotės naudojimas didina tikimybę, kad raketos nepataikys į tikslą ir bus daugiau civilių aukų, nes toks jos panaudojimo būdas nėra pritaikytas antžeminiams taikiniams naikinti.

11:33 | Rusija išplėtė „nedraugiškų valstybių“ sąrašą

Rusijos Federacijos vyriausybė į sau „nedraugiškų valstybių“ sąrašą įtraukė Graikiją, Daniją, Slovėniją, Kroatiją ir Slovakiją.

Iš viso sąraše yra 48 šalys, įskaitant Australiją, Kanadą, Didžiąją Britaniją, Naująją Zelandiją, visas ES valstybes nares ir JAV.

10:56 | Nepripažintoje Padniestrėje pareikštas noras jungtis prie Rusijos

Nuo Moldovos atsiskyrusios, Rusijos karių saugomos, bet pasaulyje nepripažintos Padniestrės Respublikos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad ši Moldovos teritorija planuoja „skelbti nepriklausomybę su tolimesniu prisijungimu prie Rusijos Federacijos“.

„Padniestrės vektorius per visus respublikos egzistavimo metus išlieka nepakitęs, kas atsispindi ir 2006 metų rugsėjo 17-osios referendume, kur aiškiai įvardinta: nepriklausomybė su tolimesniu prisijungimu prie Rusijos Federacijos laisva valia. Šalies nepriklausomybė – neginčytinas prioritetas“, – pareiškė šios Rusijos kontroliuojamos respublikos užsienio reikalų ministras Vitalijus Ignatjevas.

10:17 | Moldova neįsileido Rusijos karių, vykusių į okupuotą Padniestrę

Po penkių mėnesių plataus masto karinio Rusijos įsiveržimo į Ukrainą kaimyninės Moldovos užsienio reikalų ministerija paskelbė neįleidusi į savo teritoriją rusų karių.

„Rusijos taikdarių kontingento karių rotacija yra vykdoma remiantis mechanizmu, sukurtu siekiant išvengti rizikos ir užtikrinti koordinuotą kontingento karių judėjimą, – „Jevropeiskaja pravda“ aiškino Moldovos užsienio reikalų ministras Danielis Voda. – Į Moldovos teritoriją nebuvo įleisti taip vadinamosios rusų pajėgų operatyvinės grupės karininkai – tai yra neteisėta (karinė) grupuotė mūsų šalies teritorijoje, kuri pažeidžia neutraliteto statusą… Šiame kontekste Užsienio reikalų ir Europos integracijos ministerija pakartojo Moldovos valdžios poziciją dėl būtinybės besąlyginio rusų karių ir amunicijos sandėlių išvedimo iš mūsų šalies atnaujinimo proceso“.

Rusijos užsienio reikalų ministerija kaltina Kišiniovą nuolat neleidžiant šalies kariams iš taikdarių kontingento pasiekti Padniestrės teritoriją, sustabdant juos Kišiniovo oro uoste „be jokio paaiškinimo“. 

„Laisvės radijo“ skaičiavimais, Padniestrėje ir Moldovoje yra dislokuota apie 2 tūkst. Rusijos karių. Dalis jų (apie 400–500) yra dvišaliu sutarimu numatytos taikdarių pajėgos, tačiau pačioje Padniestrėje yra laikoma ir apie 1,5 tūkst. dar buvusios sovietinės 14-osios divizijos likučių, kurių statuso Moldova nepripažįsta.

09:54 | Nuo karo pradžios Ukrainoje nukentėjo daugiau nei 1 000 vaikų

Ketvirtadienio duomenimis, nuo vasario 24-osios Ukrainoje žuvo 358 vaikai, daugiau nei 683 buvo sužeisti, skelbia Ukrainos Generalinė prokuratūra.

Pažymima, kad šie duomenys nėra galutiniai, nes nuolatos stengiamasi nustatyti aukas aktyvių karo veiksmų zonose, laikinai okupuotose ir išlaisvintose teritorijose.

Daugiausia vaikų nukentėjo šiose srityse: Donecko – 361, Charkivo – 194, Kyjivo – 116, Černihivo – 68, Luhansko – 61, Mykolajivo – 53, Chersono – 54, Zaporižios – 40.

09:25 | „Forbes“ įžvelgia artėjantį karo lūžį

Žurnalas „Forbes“ skelbia, kad, norėdama pradėti kontrpuolimą, Ukraina turi gauti visą suplanuotą karinę techniką ir koordinuoti savo pajėgas. Labiausiai tikėtina, kad pats kontrpuolimas įvyks rugpjūtį.

Leidinio teigimu, artimiausios savaitės gali tapti lūžio tašku fronte, o karo ateitis priklausys nuo liepos-rugpjūčio mėnesių, nes ukrainiečių pozicijos yra stipresnės nei rusų, kurie atsidūrė pažeidžiamoje padėtyje.

Kaip rašo „Forbes“, dešiniajame Ukrainos upės Dniepro krante, Chersono srityje, yra apie 15 000 Rusijos karių, kurių atrama remiasi dviem tiltais (Antonovskio ir Antonovskio geležinkeliu) ir Kachovskajos hidroelektrinės užtvanka.

Dniepro perėjų sunaikinimas gerokai apsunkina tolimesnį galimą Ukrainos ginkluotųjų pajėgų veržimąsi į dešinįjį krantą, todėl greičiausiai ginkluotųjų pajėgų vadovybė pasirinks taktiką smūgiuoti į šiuos tiltus.

Rusijai teks rinktis: arba trauktis iš dešiniojo kranto ir patirti didelį reputacinį pralaimėjimą, arba išlaikyti didelę karinę grupę su neapsaugotais logistikos maršrutais ir nuolatine rizika, kad bus nutrauktos tiekimo linijas.

Kita pažeidžiama vieta yra Zaporižios kryptis – raktas į Ukrainos pietus. Be jo sausumos koridoriaus su Krymu idėja žlugs, rašo „Forbes“.

Trečioji rusų pažeidžiama vieta – Volčansko-Kupjansko-Iziumo linija. Problematika šioje vietoje yra ta, kad dalis okupuoto Charkivo srities teritorijos yra faktiškai atkirsta nuo Luhansko srities Oskolo upe ir Oskolo vandens tvenkiniu. 

Per šį 80 km ilgio vandens rezervuarą yra tik du tiltai. Maža to, Iziume yra sutelkta didžiausia Rusijos kariuomenės pajėgų grupė. Atkirtus ją nuo tiekimo kelių galėtų tapti rimta problema Rusijai ir, tikėtina, netgi priežastimi atsitraukti kariuomenei.

„Pagrindinė taisyklė, kurią turi suprasti toli nuo fronto linijos esantys ukrainiečiai, yra ta, kad Rusija negali kompensuoti karinių nesėkmių niekaip kitaip, tik teroru. Kiekvienas pralaimėjimas prives prie to, kad rusai bandys atsakyti raketų atakomis prieš Ukrainos miestus“, – rašome leidinyje.

08:58 | Lavrovas sekmadienį kreipsis į Arabų Lygą

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sekmadienį kreipsis į Arabų Lygą jos būstinėje Kaire, pranešė ši organizacija.

Kalbą jis pasakys kelios dienos po to, kai Rusija dalyvavo Irano – kai kurių arabų valstybių priešininko – surengtame viršūnių susitikime.

S. Lavrovas susitiks su Arabų Lygos vadovu Ahmedu Aboul Gheitu ir 22 šį bloką sudarančių valstybių atstovais, ketvirtadienį paskelbė organizacija.

Jungtinės Valstijos stengiasi izoliuoti Rusiją pasaulyje dėl jos invazijos į Ukrainą. Anksčiau šį mėnesį JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas atsisakė susitikti su S. Lavrovu per Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimą Balyje.

Paklaustas apie S. Lavrovo kelionę, JAV Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price’as sakė, kad JAV „mažiau rūpinasi tuo, su kuo bendrauja užsienio reikalų ministras Lavrovas ir jo kolegos, ir didesnį dėmesį skiria jų girdimoms žinutėms“.

„Suprantame, kad šalys visame pasaulyje palaiko individualius unikalius santykius su Rusija. Tačiau yra pagrindinių principų, įskaitant mintį, kad galia XXI amžiuje negali daryti, ką panorėjusi“, – sakė jis.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer