Ukrainos pajėgos atakavo 2014-aisiais Rusijos užgrobtas dujų gavybos platformas Juodojoje jūroje. Informaciją apie ataką patvirtino ir okupuoto Krymo vadovas Sergejus Aksionovas. Rusijos atstovo teigimu, viso išgelbėti 21 žmonės iš 109 ten dirbusiųjų, trijų Ukrainos raketų pataikymo metu nukentėjo mažiausiai 5 iš jų.
Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
16:10 | Pasiūlė, kad grūdai iš Ukrainos būtų eksportuojami per Vengrijos teritoriją
Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijarto pasiūlė, kad per šios šalies teritoriją galėtų būti eksportuojami grūdai iš Ukrainos, reaguojant į tai, kad dėl Rusijos invazijos įprastinis Juodosios jūros maršrutas šiuo metu yra sutrikdytas, rašo „The Guardian“.
Be to, priduriama, kad P. Szijarto, pateikęs šį pasiūlymą ES užsienio reikalų ministru susitikimo metu, taip pat paminėjo, kad tai neužkirs kelio rusiškų dujų tiekimui, kurias importuoja Vengrija.
15:41 | Vokietijos karinių oro pajėgų vadas: turime būti pasirengę atsakyti į Rusijos branduolinio ginklo panaudojimą
NATO generolas, Vokietijos karinių oro pajėgų inspektorius Ingo Gerhartzas pareiškė, kad NATO šalys turi būti pasirengusios panaudoti branduolinį ginklą, jeigu iškiltų tokia būtinybė.
„Mums reikia tiek branduolinio atgrasymo priemonių, tiek ir politinės valios. Jeigu kiltų būtinybė, tai mes – NATO šalys, – turime būti pasirengusios panaudoti branduolinį ginklą, jeigu Rusija tai padarytų pirma“, – cituojamas jis „Bild“.
15:13 | Rusijos deputatas: smūgiai gręžiniams Juodojoje jūroje atrišo rankas, bus atsakomieji smūgiai sprendimų priėmimų centrams
Rusijos Dūmos deputatas Michailas Šeremetas pareiškė, kad Ukrainos smūgiai „Černomorneftegaz“ dujų gavybos bokštams Juodojoje jūroje „atrišo Rusijos Federacijai rankas“ – jau artimiausiu metu žadama suduoti „atsakomuosius smūgius sprendimų priėmimo centrams“.
„RIA Novosti“ taip pat skelbia, kad komerciniai palydovai „Worldview-1“, „Worldview-2“ ir „Worldview-3“ neseniai fotografavo tą Juodosios jūros vietą, kur įrengti gręžiniai. Skelbiama, kad nuotraukos buvo daromos birželio 11, 12 ir 13 dienomis, o Ukrainos pajėgos raketomis apšaudė rusų 2014-aisiais atimtus dujų gavybos telkinius birželio 20-ąją.
14:56 | Ukraina: Rusija neturi teisės grasinti Lietuvai
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pirmadienį kritikavo Rusiją, šiai apkaltinus Lietuvą suvaržymais prekių, kurioms Europos Sąjunga taiko sankcijas, tranzitui į Karaliaučiaus sritį.
„Rusija neturi teisės grasinti Lietuvai. Maskva dėl savo neišprovokuotos ir nepateisinamos invazijos į Ukrainą pasekmių gali kaltinti tik save“, – sakoma socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame D. Kulebos pareiškime.
14:31 | Ukrainos pajėgos smogė dujų gręžiniui Juodojoje jūroje
Ukrainos pajėgos atakavo 2014-aisiais Rusijos užgrobtas dujų gavybos platformas Juodojoje jūroje. Informaciją apie ataką patvirtino ir okupuoto Krymo vadovas Sergejus Aksionovas.
Jo teigimu, iš gręžinio bokštų buvo išgelbėti 5 žmonės, trys iš jų – sužeisti. Likusiųjų paieškos tęsiamos. Yra žinoma, kad dujų gavybos telkiniuose dirbo 109 asmenys, pranešama, kad pavyko evakuoti 21 iš jų.
Ukrainos deputatas Oleksijus Gončarenka savo „Telegram“ kanale pažymėjo, kad „raketų smūgis bokštams rusams šiek tiek sutrikdė dujų gavybą Ukrainos Juodojoje jūroje“.
Ukraina 2011-2012 m. įsigijo du gręžimo įrenginius iš Singapūro, tačiau ukrainiečių „Naftogaz“ permokėjo už šį projektą beveik dvigubai. Tuometinio energetikos ministro vardu Jurijaus Boiko vardu jie šie gręžimo bokštai Ukrainoje dažnai vadinami iki šiol. Okupavusi Krymą Rusija užėmė ir šiuo gręžinius, kuriuos dar naudojo ir žvalgybiniais tikslais.
14:19 | Rusija pareiškė Lietuvai protestą: pasilieka teisę „veikti ginant savo nacionalinius interesus“
Rusijos užsienio reikalų ministerija išsikvietė Lietuvos laikinąją reikalų patikėtinę Virginiją Umbrasienę ir pareiškė protestą dėl „provokacinių Lietuvos veiksmų“, kuomet nuo birželio 18-osios buvo uždrausta tranzitu į Kaliningrado sritį gabenti ES sankcijų sąraše atsidūrusias prekes.
Diplomatinės misijos atstovei buvo pareikštas „ryžtingas protestas“ dėl draudimo geležinkeliais vežti tam tikrą produkciją tranzitu per Lietuvos teritoriją. Rusijos URM komentare nurodoma, kad buvo pareikalauta „nedelsiant atšaukti draudimus“.
Taip pat skelbiama, kad Rusija Lietuvos, kuri laikosi Europos Komisijos nutarimų, veiksmus vadina „provokacinėmis priemonėmis, kurios pažeidžia tarptautinius Lietuvos įsipareigojimus“.
„Pareiškėme, kad jei artimiausiu metu tranzitas tarp Kaliningrado srities ir likusios Rusijos Federacijos teritorijos per Lietuvą nebus pilnai atstatytas, tai Rusija pasilieka teisę veikti ginant savo nacionalinius interesus“, – rašoma Rusijos URM pranešime.
13:39 | Kontrpuoimas Zaporižios kryptimi
Rusijos pajėgoms nepajėgiant prasiveržti Zaporižios kryptimi, Ukrainos gynėjai skelbia pereinantys į kontrpuolimą. Apie tai „Espreso“ eteryje paskelbė pulko „Azov“ padalinio vadas Rodionas Kudriašovas.
„Zaporižios srityje nuo aktyvios gynybos pereiname prie puolimo operacijų. Judame į priekį ir stumiame priešą kiek įmanoma toliau. Priešas apšaudo taikius kaimus, esančius fronto linijoje. Priešas nesugeba padaryti proveržių mūsų kryptimi“, – pažymėjo R. Kudriašovas.
Taip pat pulko „Azov“ dalinio vadas pridūrė, kad vyksta poziciniai mūšiai.
„Fronto linija niveliuojasi ir virsta tarsi poziciniu karu. Artimiausiomis savaitėmis vadai planuoja palaužti priešą. Iniciatyvinės grupės provokuos priešą, nustatys šaudymo taškus ir juos pribaigs. Svarbu imtis iniciatyvos, įgauti pagreitį, daryti spaudimą priešui per visą sąlyčio liniją ir judėti pirmyn“, – pabrėžė R. Kudriašovas.
Kiek anksčiau Melitopolio meras Ivanas Fiodorovas pranešė, kad fronto linija pajudėjo 10 kilometrų Zaporižios kryptimi.
„Esu tikras, kad artimiausiomis savaitėmis Chersono miestą išlaisvins mūsų didvyriški kariškiai. Tokia pati situacija yra ir Melitopolio kryptimi. Mūsų ginkluotosios pajėgos pajudėjo daugiau nei 10 kilometrų nuo Zaporižios link Melitopolio“, – sakė jis.
13:28 | Kremlius sankcionuotų prekių tranzito į Karaliaučių draudimą vadina neteisėtu
Draudimas tranzitu per Lietuvą gabenti sankcionuotas prekes tarp Karaliaučiaus ir Rusijos yra precedento neturintis „visko pažeidimas“, pirmadienį pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Jį cituoja Rusijos leidinys „Kommersant“.
D. Peskovas „Kommersant FM“ sakė, kad tokie veiksmai gali būti vertinami kaip, „be abejo, blokados elementas“.
„Suprantame, kad taip yra dėl atitinkamo Europos Sąjungos sprendimo išplėsti sankcijas visam tranzitui. Mes taip pat laikome tai neteisėtu dalyku“, – kalbėjo jis.