„Ukraina tiki, kad laimės, nes mato žlungančią Rusiją“: JK gynybos vadas sako, kad 50 tūkst. Rusijos karių žuvo arba buvo sužeisti

Rusija prarado daugiau nei 30 proc. sausumos kovos efektyvumo, „BBC One“ laidoje „Sekmadienio rytas“ sakė Jungtinės Karalystės gynybos štabo viršininkas admirolas seras Tony Radakinas. Dėl šios priežasties Ukrainos armija „absoliučiai“ tiki, kad karą laimės, rašo „The Guardian“.

Svarbiausios sekmadienio naujienos:

18:26 | Bulgarija ir Š. Makedonija pasirašė susitarimą, atveriantį kelią deryboms dėl narystės ES

Europos Sąjungos narė Bulgarija ir Šiaurės Makedonija sekmadienį Sofijoje pasirašė susitarimą, atveriantį kelią deryboms dėl šios nedidelės Balkanų valstybės ir jos kaimynės Albanijos narystės ES.

Šiaurės Makedonijos ministras pirmininkas Dimitaras Kovačevskis šeštadienį paskelbė, kad Skopjė pasiekė kompromisą su Bulgarija dėl ilgai besitęsiančio ginčo ir gali pradėti derybas dėl narystės.

Bulgarija iki šiol blokavo bet kokias galimybes pasiekti pažangos per tokias derybas, abiems šalims nesutariant dėl kalbinių ir istorinių klausimų.

Šis ginčas taip pat trukdė Albanijos siekiui įstoti į 27 šalių bloką.

Tačiau praėjusį mėnesį Bulgarijos parlamentas sutiko nutraukti savo veto mainais į Briuselio garantijas, kad Šiaurės Makedonija įvykdys tam tikrus reikalavimus nesutarimus keliančiais klausimais.

Šiaurės Makedonijos užsienio reikalų ministras Bujaras Osmani sekmadienį per sutarties pasirašymo ceremoniją sveikino „istorinę galimybę“ jo šaliai pradėti derybas dėl narystės ES.

Čekijos užsienio reikalų ministras Janas Lipavsky, kurio šalis šiuo metu rotacijos tvarka pirmininkauja ES, per „Twitter“ parašė: „Padarysime viską, kad Briuselyje kuo greičiau prasidėtų tarpvyriausybinės konferencijos dėl stojimo derybų su Šiaurės Makedonija ir Albanija“.

„Susitarime numatytos plataus užmojo priemonės neišspręstiems dvišaliams klausimams sureguliuoti“, – sakė Bulgarijos užsienio reikalų ministrė Teodora Genčovska, perspėjusi, kad galutinis sprendimas gali būti pasiektas po keleto „mėnesių ar metų“.

Vakarų Balkanų strateginė svarba Europos Sąjungai padidėjo, vasario pabaigoje prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą.

17:55 | Ukraina – viena labiausiai užminuotų šalių 

Ukraina vos per penkis mėnesius tapo viena labiausiai užminuotų teritorijų pasaulyje, teigia Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenko.

Pasak jo, užminuotos teritorijos dabar sužlugdo žmonių gyvenimus.

Remiantis pareigūnų teigimu, tam, kad Ukrainos teritorijose būtų pašalintos minos, prireiks maždaug 10 metų ar daugiau.

17:28 | Zaporožėje – sprogimų virtinė

Ukrainoje, Zaporožės regione, tarp 14 ir 15 val., šalies tarnybos duomenimis, buvo girdima virtinė sprogimų, rašo „The Kyiv Independent“.

Pareigūnai tvirtino, kad atakas ir priemiesčius apšaudė rusų okupantai.

Kol kas duomenų apie nukentėjusius asmenis nėra.

16:56 | Vokietija ruošiasi žiemai

Vokietijos federalinės tinklų agentūros vadovas Klausas Mulleris teigė, kad Vokietijos dujų rezervai yra 65 proc. užpildyti, tačiau teigiama, kad to nepakanka, jog žiemą būtų galima ištverti be rusiškų dujų tiekimo, rašo NEXTA.

16:39 | JK kariuomenės vadas: gandai apie Putino nužudymą yra saviapgaulė 

Jungtinės Karalystės ginkluotųjų pajėgų vadas sekmadienį paskelbtame interviu „saviapgaule“ pavadino speliones, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sunkiai serga ar galėtų būti nužudytas.

JK Konservatorių partijai renkant premjero Boriso Johnsono įpėdinį, admirolas Tony Radakinas taip pat pareiškė, kad būsimasis šalies vadovas turėtų žinoti, jog Rusija kelia ne vieną dešimtmetį tvyrosiančią „didžiausią grėsmę“ Didžiajai Britanijai.

„Manau, kad kai kurie komentarai, kad jo savijauta yra prasta ar kad kažkas tikrai ketina jį nužudyti arba nušalinti, yra saviapgaulė“, – apie V. Putiną kalbėjo gynybos štabo viršininkas interviu visuomeniniam transliuotojui BBC.

„Būdami kariniai profesionalai, matome gana stabilų režimą Rusijoje. Prezidentas Putinas sugebėjo užgniaužti bet kokią opoziciją, matome nuo V. Putino priklausančią hierarchiją, todėl niekas viršuje neturi motyvacijos mesti iššūkį prezidentui Putinui“, – pridūrė T. Radakinas, pavadinęs tokią situaciją „niūria“.

Rusijos sausumos pajėgos dabar gali kelti mažesnę grėsmę, atsižvelgiant į jų nesėkmes, patirtas per karą Ukrainoje, pareiškė britų kariuomenės vadas.

Jo duomenimis, per invaziją jau žuvo ar buvo sužeisti 50 tūkst. rusų karių, buvo sunaikinta beveik 1,7 tūkst. rusiškų tankų ir apie 4 tūkst. šarvuočių.

„Tačiau Rusija išlieka branduolinė galybė. Ji turi kibernetinių pajėgumų, ji turi kosminių pajėgumų ir vykdo tam tikras povandenines programas, kad galėtų kelti grėsmę povandeniniams kabeliams, leidžiantiems informacijai sklisti po visą pasaulį“, – sakė T. Radakinas.

Anot jo, karas Ukrainoje bus svarbiausia tema per rugsėjo 6 dieną pareigas pradėsiančio eiti B. Johnsono įpėdinio pasitarimus su kariuomene.

„Turėsime priminti ministrui pirmininkui apie jo nepaprastą atsakomybę, kadangi JK yra branduolinė galybė. Tai yra dalis naujojo britų ministro pirmininko iniciacijos dalis“, – pabrėžė admirolas.

Per interviu T. Radakinas taip pat buvo paklaustas apie BBC tyrimą, kurio metu nustatyta, kad JK elitinės Specialiosios oro tarnybos (SAS) komandosai prieš dešimtmetį įtartinomis aplinkybėmis nukovė mažiausiai 54 afganistaniečius. Britanijos kariuomenės vadovybė susirūpinimą dėl tų incidentų nutildė.

Pasak T. Radakino, karo policija jau nustatė, kad „to neįvyko“, bet vėl atliktų tyrimą, jei atsirastų naujų konkrečių įrodymų.

15:34 | Sunaikintas dar vienas okupantų ginklų sandėlys 

Ukrianos prezidento Volodymyro Zelenskio administracijos vadovas Andrijus Jermakas socialiniame tinkle pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame užfiksuota, kaip Amerikoje pagaminta raketų sistema „Himars“ sunaikina dar vieną okupantų ginklų sandėlį. 

14:53 | Rusijos ambasada Šveicarijoje ketina paduoti vietinį laikraštį į teismą dėl karikatūrų

Rusijos Federacijos ambasada Šveicarijoje paskelbė ketinanti paduoti į teismą Šveicarijos laikraštį „Neue Zurcher Zeitung“ dėl leidinio paskelbtos karikatūros apie agresorės šalies prezidentą Vladimirą Putiną.

Rusijos ambasada nurodė, kad prie straipsnio pridėta „suprantama Rusijos lyderio karikatūra su nuorodomis į klounadą, LGBT bendruomenę ir karo nusikaltėlius“.

Maža to, Rusija piktinasi ne tik dėl to, kad V. Putinas vaizduojamas su klouno nosimi, tačiau juos taip pat papiktino ir tai, kad Ukrainos preizdentas Vladimiras Zelenskis straipsnyje „vaizduojamas kaip galingas geležinis žmogus“.

14:30 | Popiežius ragina atnaujinti derybas

Popiežius Pranciškus paragino greitu metu atnaujinti derybų procesą tarp Ukrainos ir Rusijos. Tokį pareiškimą pontifikas pasakė po tradicinio sekmadienio pamokslo Šv. Petro aikštėje.

„Prašau ir linkiu, kad visi tarptautiniai žaidėjai negailėtų jėgų ir atnaujintų derybų procesą nepadidindami karo beprasmiškumo. Kaip galima nesuprasti, kad karai veda tik į mirtį, atstumia tautas vienas nuo kitų ir žudo tiesą bei dialogą“, – kalbėjo pontifikas.

14:25 | Patvirtino informaciją apie sprogimus Charkive

Policijos pareigūnai fiksuoja raketų atakų Charkivo rajone, kur sviediniai pataikė į privatų sektorių ir penkių aukštų pastatą, pasekmes.

„Ukrinform“ teigimu, apie tai feisbuke informuoja Nacionalinės policijos spaudos tarnyba.

„Liepos 17-osios naktį okupantai apšaudė  Charkivo rajoną, policija dokumentuoja raketų atakų pasekmes. Raketos užklupo privatų sektorių ir penkių aukštų pastatą. Dėl raketų smūgio pastato teritorijoje kilo gaisras“, – rašoma pranešime.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer