Lietuvių algos toliau didėja ir jau pasiekė apvalią sumą – 2000 eurų. Tačiau atskaičius mokesčius, ši alga yra trečdaliu mažesnė, tad gyventojų neguodžia. Didesnėmis algomis lietuviams neleidžia pasidžiaugti ir infliacija, o perkamoji galia, anot ekonomistų, į prieškrizinį lygį sugrįš tik kitais metais.
Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis šiemet auga kas mėnesį vidutiniškai po procentą ir vasaros viduryje pasiekė 2000 eurų. Tai skelbia Valstybės duomenų agentūra. Tiesa, šis dydis – dar tik popieriuje, o į rankas yra trečdaliu mažesnis ir siekia 1240 eurų.
Po pastarųjų dvejų metų infliacijos šuolio, žmonės visgi skundžiasi, kad toks algų padidėjimas nepakankamas:
„Tam, kad galėtume sakyti, jog esame vidurinė klasė, suma turėtų būti bent 2 kartus didesnė.“
„Viskas išbrango – maistas, drabužiai, batai, viskas. Greičiau brangsta nei kyla alga.“
„Žmona dirba, aš dirbu, vaikai dirba – išgyvenam.“
Nors algos ir auga, ir Duomenų agentūros specialistai konstatuoja, kad realus darbo užmokestis prieš metus buvo didesnis, mat kainos per metus padidėjo 17 proc.
„Vidutinis mėnesio darbo užmokestis šalies ūkyje, atsižvelgiant į infliaciją, palyginti su praėjusių metų atitinkamu ketvirčiu, sumažėjo 0,4 proc. Tačiau per ketvirtį padidėjo 1,4 proc.“, – tikino Valstybės duomenų agentūros atstovė Violeta Fikert.
Anot prekybos ekspertų, lengviau atsipūsti gyventojams neleidžia ir prekybininkai, per pastaruosius dvejus metus sukėlę kainas, dabar nebenori nuleisti, nors atpigo energija ir žaliavos. Tad norintys sutaupyti gyventojai ir toliau priversti medžioti nuolaidas, kurios pastaruoju metu vis dažniau siekia ir po 50–60 proc.
„Jie visą kainų augimą perkėlė ant vartotojo, dabar nori fiksuoti kainas šitame aukštame lygyje, kad didintų savo pelningumą. Tai, kad jų sąnaudos mažesnės, matome iš labai daug nuolaidų“, – sakė kainų lygintojas Petras Čepkauskas.
Na, o įdarbinimo agentūros mato, kad atlyginimais nepatenkinti, infliacijos ir aukštų palūkanų spaudžiami lietuviai nesėdi rankų sudėję ir pastaruoju metu ypač aktyviai ieško darbo vietų, kur galėtų uždirbti bent trečdaliu daugiau.
„Prieš pusmetį populiariausios paieškos pagal kriterijus būdavo, kad atlyginimas siektų ne mažiau 2000 eurų, nuo metų vidurio pasikeitė paieškos, vis dažniau dairosi darbo pasiūlymų už ne mažiau 3000 eurų atlyginimą bruto. Matome, kad darbo ieškančiųjų lūkesčiai nesumažėjo“, – kalbėjo įdarbinimo ekspertė Rita Karavaitienė.
Algų augimas, anot ekonomisto Nerijaus Mačiulio, atitinka ankstesnes prognozes ir jau kitais metais turėtų kompensuoti infliacijos praradimus.
„Kainos šiemet išlieka daug aukštesnės nei buvo praėjusių metų pradžioje. Beveik visų gyventojų perkamoji galia vis dar yra mažesnė nei 2022 m. pradžioje. Tam, kad perkamoji galia sugrįžtų ten, kur buvo prieš pusantrų metų, dar reikia mažiausiai pusmečio, tik maždaug kitų metų pavasarį realus atlyginimas sugrįš į 2022 m. pradžią“, – teigė ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Beje, vidutinis darbo užmokestis sparčiau auga viešajame sektoriuje negu privačiame ir šiuo metu šis skirtumas siekia 70 eurų į rankas.