Vilnius paminėtas ne pačiame geriausiame kontekste, tad siūlo naujus mokesčius: „Veikia visus“

Tarptautinė energetikos agentūra kaltina Lietuvą per didele tarša iš transporto. Su Lietuvos vadovais susitikęs agentūros vadovas ragina Lietuvoje didinti registracijos mokesčius taršiems automobiliams ir įvesti naują kasmetinį mokestį automobilių savininkams. Energetikos ministras sako tokių planų neturintis, tačiau Vyriausybė agentūros siūlymus didinti mokesčius mašinoms svarstys.

Lietuvos vežėjams ir degalinių savininkams skundžiantis aukštomis degalų – ypač dyzelino – kainomis bei sumažėjusiais pardavimais, Tarptautinė energetikos agentūra tvirtina, kad to negana ir propaguodama atsinaujinančią energetiką, siūlo Lietuvoje dar labiau padidinti automobilių mokesčius. 

Į Lietuvą atvykęs agentūros vadovas ragina didinti mokesčius mašinoms su vidaus degimo varikliais – dar labiau padidinti automobilių registracijos mokestį atsižvelgiant į automobilio išmetamą CO12 dujų kiekį arba įvesti naują metinį progresinį automobilio nuosavybės mokestį. 

„Emisijos į atmosferą iš Vilniaus, Detroito, Džakartos, Lilio veikia visus, jos neturi paso. Valstybės yra susijusios“, – kalbėjo agentūros vadovas Fatihas Birolas. 

Vyriausybei diskutuojant galbūt stabdyti ankstesnės dešiniųjų Vyriausybės priimtą planą didinti mokesčius degalams, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako neplanavęs įvedinėti naujų mokesčių mašinoms. Tačiau agentūros rekomendacijas svarstys. 

„Nėra konkrečių planų, turime apsispręsti politiškai. Rekomendacija pateikta, kad būtų svarstoma. Turėsime Vyriausybėje svarstymą, bet nėra jokių sprendimų. Turime Vyriausybėje apsispręsti, kokie būtų žingsniai, reikia skatinti elektromobilumą“, – sakė ministras. 

Kritus elektros kainoms, stabdo investicijas

Energetikos ministras suka galvą dar ir kaip išgelbėti saulės ir vėjų parkus. Dėl perteklinės elektros gamybos Lietuvoje pastaraisiais mėnesiais kritus elektros kainoms, investuotojai stabdo investicijas, mat esą saulės ir vėjo elektros gamyba tampa nuostolinga. 

„Pradėti projektą, kalbant apie didžiuosius projektus, neapsimokėtų iš viso. Vidutinės pajamos už parduotą elektrą saulei šviečiant ir vėjui pučiant, mažesnės už savikainą. Tiesiog neapsimoka, nėra atsipirkimo jokio“, – teigė Atsinaujinančios energetikos asociacijos vadovas Martynas Nagevičius. 

Saulės ir vėjo parkų statytojams skundžiantis dėl mažų elektros kainų biržoje, Energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiūtė primena, kad Estijoje suremontavus pažeistą Estlink kabelį, jos dar mažesnės. 

Energetikos ministras žada artimiausiais mėnesiais tartis, kaip užtikrinti palankias sąlygas tolesnei atsinaujinančios energetikos plėtrai ir rasti balansą tarp buitinių vartotojų ir pramonės reikalavimų mažinti elektros kainas ir energetikų skundų, kad jiems tokiomis kainomis elektros gaminti nebeapsimoka. 

„Kalbant apie atsinaujinančią energetiką, svarbu užtikrinti rizikų valdymą. Svarbu atverti eksporto galimybes, užtikrinti paklausą energijai“, – sakė Ž. Vaičiūnas. 

Praėjusį mėnesį Lietuvoje didmeninės elektros kainos buvo mažiausios per 3 metus ir vidutiniškai siekė 4 centus už kilovatvalandę, o praėjusį sekmadienį kaina buvo netgi neigiama. Šį mėnesį elektros kaina toliau mažėja ir Energetikos agentūros vadovė neatmeta, kad tokiame lygyje išsilaikys iki vasaros pabaigos. 

Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.   

Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:                   

www.tv3.lt

Site Footer