Vis auga tikimybė užsikrėsti šiuo virusu: pirmoji Europos šalis siūlo skiepytis ir žmonėms

Suomija taps pirmąja šalimi pasaulyje, kuri kai kuriuos piliečius pradės profilaktiškai skiepyti nuo paukščių gripo. Pranešama, kad pirmosios Europos Sąjungos (ES) parūpintos vakcinos siuntos keliaus į šią šalį, kad tiems, kuriems kyla didžiausia rizika užsikrėsti virusu, būtų suteikta tam tikra apsauga, skelbia portalas „IFL Science“.

„Reuters“ praneša, kad ES turi pasirašyti sutartį su vakcinos gamintoja „CSL Seqirus“ dėl 665 tūkst. prevencinės paukščių gripo vakcinos dozių įsigijimo 15 ES ir Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybių vardu. Panašios pastangos dedamos JAV, Kanadoje ir Jungtinėje Karalystėje, tačiau ES sutartį buvo planuojama užbaigti 2024 m. birželio 11 d., todėl panašu, kad pirmoji šalis, kuri pradės vakcinaciją, bus Suomija.

Pagrindinis vakcinos taikinys

Zoonozinio gripo vakcina „Seqirus“, kurią Europos vaistų agentūra (EMA) leido naudoti 2023 m. spalį, buvo sukurta prieš H5N8 klasifikacijos paukščių gripo padermę.

Šis virusas šiek tiek skiriasi nuo paukščių gripo, apie kurį pastaruoju metu rašoma, kai keliose JAV valstijose pieno ūkiuose kilo ligos protrūkis – tai H5N1 virusas. Tačiau kadangi pagrindinis vakcinos taikinys yra viruso paviršiaus baltymas hemagliutininas – „H“ dalis, būdinga ir H5N8, ir H5N1, tikimasi, kad vakcina vis dėlto užtikrins tam tikrą apsaugą nuo H5N1.

Kol kas žinoma, kad JAV trys fermų darbuotojai užsikrėtė virusu po sąlyčio su infekuotomis karvėmis, o duomenų apie viruso perdavimą tarp žmonių nėra. Nors paprastai rizika laikoma nedidele, tie, kurių profesija verčia juos artimai bendrauti su gyvūnais, bus tariamai pirmieji, perspėjantys apie pavojų, jei šis virusas pradės dažniau persimesti ant žmonių.

 

Svarbu laikytis apsaugos priemonių

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) rekomenduoja visiems, kurie praleidžia daug laiko prie melžiamų karvių ar neperdirbto pieno, laikytis geros rankų higienos ir dėvėti asmenines apsaugos priemones, įskaitant pirštines, respiratorius ir apsauginius akinius. Tikimasi, kad vakcina, net ir nuo šiek tiek kitokio paukščių gripo viruso, suteiks dar vieną apsaugos lygį.

Kol kas nė viena ES ir EEE šalis nepranešė apie žmonių susirgimo H5N1 atvejį.

„Rizika, kad ES/EEE šalyse zoonozinis gripas gali būti perduotas plačiajai visuomenei, laikoma maža“, – teigiama Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro birželio 1–7 d. savaitinėje ataskaitoje.

Vis dėlto 2023 m. Suomijoje keli labai patogeniško H5N1 protrūkiai kilo tarp laukinių paukščių ir žinduolių keliuose iš daugiau kaip 500 šalies kailinių žvėrelių ūkių, dėl kurių buvo vykdomas plataus masto skerdimas.

Nuolatinio viruso perdavimo tarp žinduolių grėsmė

Žinoma, kad kailiams auginami gyvūnai yra imlūs paukščių gripui, tačiau protrūkiai kailinių žvėrelių fermose, taip pat ir JAV vykstanti situacija su melžiamomis karvėmis, epidemiologams kelia ypatingą susirūpinimą, nes kyla nuolatinio perdavimo tarp žinduolių grėsmė, o tai savaime padidina tikimybę, kad virusas pateks pas žmones.

„Praėjusiais metais situacija atrodė labai grėsminga, – sakė Suomijos sveikatos ir gerovės instituto Infekcinių ligų kontrolės ir vakcinų skyriaus vyriausioji gydytoja Hanna Nohynek, praneša Euractiv. – Šie metai buvo ramesni, tačiau iš JAV žinome, kad virusas vis dar egzistuoja, todėl norime apsaugoti dirbančius su gyvūnais, kurie gali būti užsikrėtę“.

Šiuo tikslu „STAT News“ praneša, kad Suomijos valdžios institucijos planuoja pradėti tiekti vakcinos dozes naminių paukščių augintojams, kailinių žvėrelių fermų darbuotojams, veterinarijos gydytojams ir mokslininkams, tiriantiems virusą, „kai tik vakcinos bus šalyje“.

www.tv3.lt

Site Footer