Autofagija – tai natūralus organizmo ląstelių procesas, kurio metu pažeisti, pasenę arba nebenaudingi ląstelės komponentai yra suskaidomi ir perdirbami. Autofagija glaudžiai susijusi su kepenų funkcija, nes kepenys yra vienas pagrindinių organų, kuriame šis procesas vyksta aktyviausiai.
TV3 laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius Alvydas Unikauskas atskleidė, kaip reikėtų suaktyvinti ląstelių autofagiją, kad kepenys išsivalytų ir būtų sveikos.
„Kviečiame daktarą“ laidoje taip pat pasirodė ir grupės „Rondo“ atlikėjas, vokalistas Aleksandras Ivanauskas, geriau žinomas Faros sceniniu slapyvardžiu. Profesorius jo paklausė, koks vidaus organas yra didžiausias, tačiau jis tikslaus atsakymo neturėjo, tačiau pasirodo, kad tai yra oda.
Kepenys atlieka daug gyvybiškai svarbių funkcijų
Paklaustas, kurioje vietoje jaučiamas kepenų skausmas, A. Ivanauskas-Fara atsakė, kad pats tokios patirties neturėjo, tačiau giminės rate susidūrus su kepenų problemomis, skausmas buvo juntamas dešinėje pašonėje.
Tačiau profesorius A. Unikauskas sakė, kad pačių kepenų skaudėti negali, nes jos neturi skausmo receptorių.
„Kadangi kepenis gaubia kapsulė ir kai jos padidėja, ta kapsulė tempiama, dėl to atsiranda tempimo jausmas dešinėje pašonėje, bet pačių kepenų neskauda“, – pažymėjo profesorius.
Be to, jis pridūrė, kad kepenys atlieka daug gyvybiškai svarbių funkcijų, todėl pageidautina visiems turėti sveikas kepenis.
Kaip sukelti ląstelių autofagiją, kad kepenys, išsivalytų ir būtų sveikos?
Pasak A. Unikausko, autofagija yra procesas, kai mūsų organizmas „suvalgo“ tuo metu jau nebereikalingas ląsteles, baltymus ir išsivalo: „Išsivalymo dėka mes būname sveiki ir lėčiau senstame, ilgiau išliekame jauni.“
Dėl to, vienas iš svarbių dalykų yra vadinamieji fitonutrientai, kepenims naudingos medžiagos.
„Kai valgome tas pačias daržoves, morkas, kepenys labai aktyviai panaudoja tas medžiagas. Fitonutrientai, esantys augaliniame maiste, padeda tinkamai atlikti savo funkciją, skaidydami riebaluose tirpstančius toksinus ir paversdami juos vandenyje tirpstančiais. Tai leidžia organizmui lengviau pašalinti šiuos toksinus iš organizmo“, – pridūrė profesorius.
Jo teigimu, svarbu rinktis tinkamą ir mažai angliavandenių turintį maistą, vengiant miltinių produktų bei kruopų. Jis paaiškina, kad išvirus šaknines daržoves, jose esantis krakmolas suskaidomas iki gliukozės, todėl iš esmės vartojamas cukrus.
„Ląstelių autofagija aktyvinama užsiimant fizine veikla, taip pat gero miego metu, protarpinio badavimo metu“, – atskleidžia profesorius.
Vis tik, A. Unikauskas teigia, kad egzistuoja dar vienas protarpinio badavimo variantas, vadinamasis sausas protarpinis badavimas, kai nei valgoma, nei geriamas vanduo.
„Sausas badavimas triskart per mėnesį po parą laiko yra ženkliai efektyviau nei badavimas geriant vandenį. Pradžioje reikėtų pasitarti su gydytoju, ar jums galima, bet pats principas, jei žmogus sveikas, jis gali pamėginti atlikti sausą badavimą.
Jo metu efektyviai išsivalo organizmas, kepenys, būna aktyvus autofagijos procesas, kuris yra visada reikalingas. Jo metu lengvai užmiegama ir miegas būna kokybiškas“, – paaiškino jis.
Ką reikėtų daryti, norint atsikratyti toksinų?
Laidoje profesorius taip pat patarė valgyti vieną patiekalą per dieną, mažinti suvalgomo maisto vienu kartu įvairovę, norint atsikratyti toksinų.
„Per dieną valgote įvairų maistą, bet kai sėdate valgyti tuo momentu, balta mišrainė nėra geras pasirinkimas. Pavyzdžiui, valgote daržoves ir mėsą, tuo apsiribojate.
Žmonės primaišo visko ir mes iškart apkrauname kepenis, joms tampa sunkiau dirbti“, – sako jis ir pabrėžia, kad įvairovė turi būti per dieną, per savaitę.
Pasak jo, mitybos racione tinka kopūstinės daržovės, kurios yra geras pasirinkimas, netgi raugintos daržovės. Taip pat raudona mėsa – joje yra aminorūgščių, baltymų, B grupės vitaminų, jie taip pat padeda išsivalyti kepenims, o ten esančias medžiagas kepenys naudoja toksinų skaidymui.
Vis tik, „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė sako, kad kepenims valyti galima naudoti ir maisto papildus bei vitaminus.
„Kepenims svarbu antioksidantai, vitaminas E ir C, selenas, B grupės vitaminai, ypač B6 ir B12, kad padėtų kepenims tvarkytis su nuodais ir toksinais, padėtų juos šalinti.
Labai svarbu augaliniai maisto papildai, ciberžolė ir margainis, jos padeda kepenims atsistatyti“, – patarė vaistininkė.