Žiniasklaida: Ukrainoje pilna žvalgybos agentų ir specialiųjų operacijų karių, tarp jų ir lietuvių

Amerikiečių žurnalistai sužinojo, kad CŽV specialieji agentai Kijeve Ukrainos vadovybei perduoda slaptą informaciją, o visoje Ukrainoje veikia pogrindinis įvairių NATO šalių specialiųjų pajėgų tinklas. Taip teigia „New York Times“, cituodamas keletą neįvardytų aukšto rango JAV ir Europos pareigūnų.

Kijeve veikia nemažai JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) agentų, kurie itin slaptą JAV žvalgybos informaciją perduoda tiesiai Ukrainos karinei ir politinei vadovybei. JAV pareigūnai žino, kad Rusijos žvalgybai žinoma apie agentų darbą Kijeve.

Kartu šie specialieji agentai yra kovos su terorizmu ir pogrindinės kovos organizavimo specialistai, patirties jie gavo tokiose šalyse kaip Irakas ar Afganistanas. Nors, pasak Douglaso Wise’o, CŽV veterano ir buvusio Pentagono Žvalgybos direktorato direktoriaus pavaduotojo, ukrainiečiams dabar reikia įprastinės antžeminės karinės taktikos prieš reguliariąją armiją, o ne partizaninio karo ekspertų, kaip buvo Afganistane.

Dešimtys NATO specialiųjų operacijų pajėgų karių taip pat toliau veikia Ukrainos viduje, įskaitant karius iš Jungtinės Karalystės, Lietuvos, Kanados ir Prancūzijos. Dalis jų nuolat yra Ukrainoje, o dalis rotuojasi, išvyksta į užsienį ir periodiškai grįžta į Ukrainą.

Pasak trijų amerikiečių pareigūnų, šis specialiųjų agentų tinklas koordinuoja Vakarų ginkluotės gabenimo nuo Ukrainos sienų iki karinių padalinių maršrutus, taip pat Ukrainos karių mokymus ir instruktažus.

Šios komandos taip pat koordinuoja veiklą su NATO centrais Europoje, įskaitant Vokietiją, Lenkiją ir Prancūziją. Pareigūnai sakė, kad, pavyzdžiui, koordinavimo centras Rammstein karinėje bazėje Vokietijoje buvo atsakingas už Ukrainos oro pajėgų palydėjimą ir pagalbą joms.

Tiek Europos, tiek Amerikos šaltiniai laikraščiui „New York Times“ sakė, kad komandosai nedalyvauja karo veiksmuose fronto linijose, o padeda patarimais ir žvalgyba. Jie būna karinėse bazėse giliai Ukrainos užnugaryje. Tuo pat metu kai kurie su kariuomene bendradarbiaujantys karininkai išreiškė nepasitenkinimą šiuo metu vykstančiais mokymais ir instruktažais.

Aukštas ankstesnės JAV prezidento administracijos pareigūnas sakė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos kasdien praranda šimtus žmonių dėl prastos lauko karo medicinos.

Anot jo, Ukrainos kariškiai ne visada gali evakuoti sužeistuosius iš mūšio lauko. Leidinio pašnekovo teigimu, JAV vyriausybė galėtų dalintis moderniais kariniais medicinos instrumentais ir padėti steigti karo lauko ligonines, kuriose būtų galima stabilizuoti sužeistuosius tolimesnei evakuacijai į užnugarį.

Neseniai keli Ukrainos kariai buvo išvežti į Vokietiją studijuoti karo medicinos. Mokymus veda JAV žaliųjų berečių (specialiųjų operacijų pajėgų) pareigūnai.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer