Buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė blogai vertina nesutarimus Seime, kai opozicija posėdžiauja atskirai nuo valdančiųjų ir ragina susitarti.
„Blogai vertinu. Manau, kad abi pusės turi rasti sprendimus. Seimo pareiga yra dirbti ir priimti reikalingus įstatymus. Daugelis įstatymu, ypač, kurie yra dabar eilėje, yra konstituciniai ir tam būtinai reikia, kad ir opozicija, ir pozicija bendradarbiautų. Ir tai yra rimtų politikų pareiga“, – antradienį žurnalistams Seime sakė D. Grybauskaitė.
Pasiteiravus, kaip rasti sprendimą, buvusi šalies vadovė atsakė, kad tai jau Seimo pareiga.
„Čia jau Seimo prerogatyva. Ne man spręsti ir patarinėti, bet tai jų pareiga rasti sprendimus ir dirbti savo darbą“, – sakė ji.
Kiek anksčiau skelbta, kad tarp valdančiųjų ir opozicijos kilusi įtampa gali pavėlinti susitarimus dėl gynybos ir užsienio politikos, sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Labai norėčiau, kad birželio mėnesį, kaip ir buvo planuota, jie ir būtų pasirašyti. Gali būti, kad šiek tiek tas procesas užsitęs, galbūt rugsėjo mėnesį bus pasirašyti“, – lrt pirmadienį teigė parlamento vadovė.
Ji vylėsi, kad bendras sprendimas bus rastas, nes iš esmės dėl pagrindinių nuostatų sutarta. Vis dėlto V. Čmilytė-Nielsen pabrėžė, kad šių klausimų „nebūtina sieti su pavasario sesija“, nes susitarimai nebūtų pasirašomi po balsavimo Seime.
Konfliktas tarp valdančiųjų ir opozicijos kilo po to, kai Seimas praėjusį antradienį svarstė opozicijos inicijuotą interpeliaciją žemės ūkio ministrui.
Tuomet likus balsavimui, ar pritarti ministro atsakymams į klausimus, opozicijos iniciatyva padaryta pertrauka iki kito posėdžio, tikintis pakeisti politinių jėgų pusiausvyrą per balsavimą ketvirtadienį.
Valdantieji, reaguodami į tai, trečiadienio rytą sušaukė nenumatytą posėdį ir pritarė Kęstučio Navicko atsakymams. Protestuodama opozicija jau trečiadienį nedalyvavo Seimo posėdyje ir ketvirtadienį susirinko posėdžiauti alternatyviai. Tai jie ketina daryti ir antradienį.
Seimo darbą boikotuoja penkių frakcijų – Darbo partijos, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos regionų, Lietuvos socialdemokratų partijos, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ – bei Mišrios Seimo narių grupės nariai. Iš viso – 67 parlamentarai.
Siekiant išspręsti konfliktą, Seimo pirmininkė paprašė opozicinių frakcijų iki šio antradienio deleguoti savo atstovus į vadinamąją dialogo grupę. Ji ieškos sutarimo, kad opozicija grįžtų dirbti į plenarinius, komitetų, komisijos posėdžius.
V. Čmilytė-Nielsen viliasi, kad dialogo grupė į pirmąjį posėdį susirinks jau prieš vakarinį plenarinį Seimo posėdį.