Antonas Geraščenka apie karo su Rusija pabaigą: „Reikia vieną kartą sukurti jiems Stalingradą“

Galingi sprogimai rusų okupuotame Kryme liudija, kad Rusijos ginkluotųjų pajėgų padėtis Ukrainoje tampa vis liūdnesnė. Anot Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjo Antono Geraščenkos, prezidentas Volodymyras Zelenskis tikisi išlaisvinti orkų užgrobtas teritorijas iki šių metų žiemos, o tam, kad karas baigtųsi, reikia sukurti rusams naują Stalingradą.

Pone Geraščenka, visi puikiai suprantame, jog negalite atskleisti planuojamos karinės operacijos detalių. Tačiau galbūt galėtumėte pasidalinti su mumis – kokius tikslus kelia Ukrainos politinė ir karinė vadovybė artimiausiais mėnesiais? Kas turėtų įvykti karo frontuose iki šių metų pabaigos?

Mūsų vienintelis tikslas – išvaryti okupantus iš Ukrainos teritorijos ir atkurti Ukrainos teritorinį vientisumą. Turime išvaryti juos iš Donbaso, Chersono ir Zaporižės sričių. Mūsų Vakarų sąjungininkių, tarp jų ir Lietuvos, pastangomis gauname vis daugiau ginkluotės ir ekonominės paramos. Laukiame, kada pradės veikti Vakarų ginklų gamyklos, nes tų ginklų, kurie yra sandėliuose, akivaizdžiai nepakanka. Karas užsitęsia.

Tačiau nėra kito kelio – tik pergalė prieš agresorių. Nes šiandien Ukrainoje kovojame dėl viso civilizuoto pasaulio. Nuo mūsų priklauso taika Taivane. Nuo mūsų priklauso ir taika Pietų Korėjoje. Jei Putinui būtų leista palaužti Ukrainos demokratiją, tai ir kiti diktatoriai nutars spręsti savo problemas karu: Kinija apguls Taivaną, Šiaurės Korėja užpuls Pietų Korėją, prasidės visiškas chaosas.

Pone Geraščenka, dar visai neseniai buvo teigiama, kad Ukraina sulaukė tik apie 30 procentų tos Vakarų ginkluotės, kuri būtina kontrpuolimui. Kaip įmanomas kontrpuolimas neturint visos būtinos ginkluotės?

Ginkluotės tiekiama vis daugiau. Antai prieš pusę metų mums neduodavo ne tik „Himars”, o net ir artilerijos. Šiandien mes turime ir viena, ir kita. Tiekimai auga. Dabar labai daug kas priklauso nuo mūsų naujų brigadų pasirengimo ir kokybės, taip pat – rezervų, kad pakaktų ginklams valdyti reikalingų žmogiškųjų resursų.

Tas parengimas vyksta, rengiami ir karo lakūnai?

Žinoma.

Karo ekspertai teigia, kad karo veiksmai išlaisvinant orkų užgrobtas teritorijas turėtų pasibaigti iki šių metų žiemos. Kodėl būtent iki žiemos? Ir kiek realu, kad žiemą aktyvūs karo veiksmai pasibaigs?

Taip norėtų prezidentas. Kaip vyriausiasis kariuomenės vadas jis kreipia ta linkme visas visuomenės jėgas. Bet mes kol kas negalime pasakyti, kaip nuspręs istorija. Žinoma, visi mes norėtume išvaryti rusus iš savo teritorijos iki žiemos. Mes tikimės, kad mūsų didelio masto puolimo atveju daugelis rusų tiesiog numes ginklus ir bėgs. Taip jau ne kartą yra buvę.

Rusijos žmogiškieji resursai šiuo metu senka: jie naudoja kare kalinius, verbuoja samdinius, kuria visuose regionuose kažin kokius savanorių batalionus. Putinas žino, kad mobilizacija nepriimtina Rusijos piliečiams, todėl jos neskelbia, ir tuomet nebelieka žmogiškųjų resursų karui. Reikia vieną kartą sukurti jiems Stalingradą: apsupti didelę kariuomenės grupę, tarkime, dešiniajame Dnipro krante, ir tada visas šis reikalas Putinui subyrės kaip kortų namelis. Tokios mūsų viltys.

Šią savaitę stebėjome galingus sprogimus Kryme, kurie greičiausiai įvyko neatsargiai elgiantis su degtukais. Kaip jūs manote – ar rusai jau išmoko elgtis su degtukais, ar rugpjūtį sprogimai Kryme tęsis?

Jie ir toliau pažeidžia priešgaisrinės saugos taisykles ir piktnaudžiauja alkoholiu. Todėl neabejoju, kad tokių atvejų bus ir kituose kariniuose oro uostuose, iš kurių smūgiuojama Ukrainai. Istorija jų nieko neišmoko. Jie pradėjo šį karą ir springs savo krauju už tai, ką padarė.

Jie dabar toliau meluoja sakydami, kad ten esą žuvo vienas žmogus ir penki buvo sužeisti. Ten žuvo dešimtys žmonių: karių ir karo technikų. Bet Rusijoje tiesos nėra – jie slepia nuo žmonių visą tiesą. Antai oficiali informacija apie žuvusiųjų skaičių buvo vienintelį kartą paskelbta balandžio pradžioje. Esą žuvusiųjų būta 1350. Nuo tada uždrausta skelbti skaičius.

Mūsų generalinio štabo duomenimis, sunaikinta jau apie 40 tūkst. rusų. Vakarų ekspertų duomenimis, žuvusiųjų ir sužeistųjų – apie 80 tūkst. Tai daug daugiau nei tie nuostoliai, kuriuos patyrė Sovietų Sąjunga per devynerius karo Afganistane metus. O juk tas karas tapo vienu iš SSRS žlugimo veiksnių.

Paskutinis klausimas – kokia jūsų ilgalaikė prognozė: kiek tikėtina tai, jog praėjus, tarkime, dešimčiai ar penkiolikai metų po Ukrainos pergalės ir orkų užgrobtų teritorijų išvadavimo Rusija vėl pradės karą su Ukraina?

Aš manau, kad, jei rusai gerai gaus grąžos, o Ukraina bus paversta NATO rytiniu forpostu, kuris bus gerai apginkluotas, tai tokie karai taps tiesiog nebeįmanomi. Bet svarbiausia, žinoma, kad įvyktų pokyčiai pačioje Rusijos Federacijoje. Kad kiti jos valdovai pradėtų mąstyti apie tai, kas vyksta jų šalyje, užuot bandę įsitvirtinti ir būti populiarūs savo krašte kariaudami karus. Putino noras įsitvirtinti ir palaikyti savo populiarumą kariaujant karus turi jam blogai baigtis. Tai mūsų strategija.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer