Kyjivas skelbia: apie 13 tūkst. baltarusių sutiko kariauti Ukrainoje

Ukrainos kariuomenės atstovas paskelbė, kad Rusija ir toliau bando įtraukti Baltarusiją į karinę invaziją Ukrainoje. Teigiama, kad apie 13 tūkst. baltarusių yra pasiryžę padėti kariauti Rusijos kariuomenei.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

19:00 | Kyjivas: naujausias Zaporižios AE apšaudymas apgadino radiacijos matuoklius

Rusijos pajėgoms vėl apšaudžius Zaporižios atominės elektrinės kompleksą Ukrainos pietryčiuose buvo pažeisti „keli radiacijos matuokliai“, ketvirtadienį pranešė Kyjivo branduolinės energetikos agentūra.

Agentūra „Enerhoatom“ pabrėžė, kad nauji smūgiai pataikė arti vieno iš šešių reaktorių jėgainėje, kurią šiuo metu tebekontroliuoja Rusijos pajėgos. Pranešime sakoma, kad buvo pataikyta į nutekamųjų vandenų siurblinę ir pastebėtas „didelis uždūmijimas“. Be to, buvo apgadinti keli spinduliuotės matuokliai, informavo tarnyba.

18:48 | Prieš V. Putiną protestavusiai Rusijos televizijos žurnalistei skirtas namų areštas

Rusijos teismas ketvirtadienį skyrė namų areštą žurnalistei Marinai Ovsianikovai, tiesioginiame televizijos eteryje pasmerkusiai įsiveržimą į Ukrainą.

Namų areštas paskirtas iki spalio.

Trečiadienį tyrėjai sulaikė 44 metų M. Ovsianikovą, dviejų vaikų motiną, ir apkaltino ją „melagingos“ informacijos apie Rusijos ginkluotąsias pajėgas skleidimu.

Jei teismas pripažins jos kaltę, jai grės įkalinimas iki 10 metų.

Kovą M. Ovsianikova, tuomet valstybinės televizijos „Pervyj kanal“ redaktorė, išgarsėjo dėl tiesioginiame eteryje, per žiūrimiausią vakaro žinių laidą „Vremia“, surengtos protesto akcijos prieš V. Putino pradėtą karą Ukrainoje. Ji įsiveržė į studiją, laikydama plakatą su anglišku užrašu „No War“ („Karui – ne“).

Tačiau jai skirtas namų areštas yra susijęs ne su šiuo protestu, o su liepos viduryje surengtu vieno asmens piketu netoli Kremliaus, kai ji laikė plakatą, kuriuo kritikavo karinę intervenciją Ukrainoje ir prezidentą Vladimirą Putiną. „Putinas yra žudikas, jo kareiviai yra fašistai“, – skelbė plakatas, o ant žemės priešais buvo padėtos trys „krauju permirkusios“ lėlės.

Ketvirtadienį Maskvos Basmano rajono teisme ji sėdėjo narve, ją saugojo keli policininkai. M. Ovsianikova laikė užrašą „Tegu žuvę vaikai persekioja jus sapnuose“.

Jos advokatas Dmitrijus Zachvatovas per susirašinėjimo programėlę „Telegram“ pareiškė, kad „net“ žiauriausias Sovietų Sąjungos žudikas maniakas Andrejus Čikatila nebuvo taip budriai saugomas.

Per posėdį už uždarų durų teismas nusprendė skirti M. Ovsianikovai namų areštą iki spalio 9 dienos.

„Net nežinau, ką pasakyti. Gerai, kad ne kalėjimas? Tikrai gerai“, – sakė D. Zachvatovas.

„Tačiau tai vis tiek atgrasu“, – pridūrė jis.

Pasiuntusi karius į Ukrainą, Maskva priėmė drakonišką įstatymą, numatantį iki 15 metų laisvės atėmimo bausmes už „žinomai melagingos informacijos“ apie kariuomenę paskelbimą. Tokiu būdu V. Putino sprendimo užpulti Ukrainą kritika buvo praktiškai uždrausta.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pasiūlė  M. Ovsianikovai, kuri Rusijos valstybinėje televizijoje dirbo 19 metų, prieglobstį ar kokios nors kitos formos konsulinę apsaugą.

Anksčiau šiais metais garsūs V. Putino kritikai Ilja Jašinas ir Vladimiras Kara-Murza atsidūrė tardymo izoliatoriuje už Maskvos puolimo Ukrainoje pasmerkimą.

Baudžiamasis tyrimas M. Ovsianikovos atžvilgiu buvo pradėtas dviem Maskvos teismams nurodžius žurnalistei sumokėti baudas už Rusijos kariuomenės diskreditavimą įvairiomis progomis.

Po kovą surengto protesto ji tris mėnesius praleido užsienyje ir dar tris mėnesius dirbo Vokietijos laikraščiui „Die Welt“.

Liepos pradžioje ji paskelbė grįžtanti į Rusiją, kad išspręstų ginčą dėl dviejų savo vaikų globos.

Sugrįžusi ji teisme išreiškė paramą opozicijos politikui I. Jašinui, internete paskelbė antivyriausybinių įrašų. Liepos viduryje ji buvo trumpam sulaikyta.

18:10 | Ukrainietės, padėjusios šalies kariuomenei, paimtos į nelaisvę

131 moteris, padėjusi šalies kariuomenei Mariupolio geležies ir plieno gamykloje „Azovstal“ šiuo metu yra paimtos į rusų nelaisvę.

Šią žinią patvirtino Ukrainos viceministrė Irina Vereščiuk.

„Tarp moterų yra ir tų, kurios tarnavo „Azov“ pulke, taip pat daktarių, pasieniečių, 36-osios jūrų pėstininkų brigados narių, priklausė šalies gvardiečiams, ginkluotosioms pajėgoms“, – sakė jis.

I. Vereščiuk pažymėjo, kad Ukraina dės visas pastangas tam, kad šios moterys būtų išlaisvintos, taip pat prašė atkreipti kitų valstybių visuomenės dėmesį į tai, kokius neteisėtus veiksmus prieš karo belaisvius atlieka Rusija.

17:55 | Ukrainos URM vadovas ragina šalis sekti Latvijos parlamento pavyzdžiu

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sveikino Latvijos parlamento sprendimą pripažinti Rusiją valstybe, remiančia terorizmą, ir paragino kitas šalis bei organizacijas pasekti šiuo pavyzdžiu.

„Esu dėkingas Latvijos parlamentui ir jo nariams už Rusijos pripažinimą šalimi, remiančia terorizmą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D. Kuleba.

„Tai savalaikis sprendimas – Rusija jau seniai nusipelno šio statuso savo veiksmais Ukrainoje ir kitur“, – pažymėjo ministras. Jis paragino kitas šalis pasekti Latvijos pavyzdžiu.

Latvijos Saeima ketvirtadienį priėmė oficialų pareiškimą, kuriuo pripažino Rusijos prievartą taikių Ukrainos ir kitų šalių gyventojų atžvilgiu terorizmu, o pačią Rusiją – terorizmą remiančia valstybe.

Dokumente siūloma ir kitoms taip pat galvojančioms valstybėms išreikšti poziciją, kad Rusija yra terorizmą remianti valstybė.

Saeimai priėmus minimą dokumentą, parlamento serveriai tapo didelės paskirstytos paslaugos trikdymo atakos (DDoS) taikiniu. Ataką surengė kibernetiniai įsilaužėliai, palaikantys Rusijos karą Ukrainoje, pranešė šalies kibernetinio saugumo agentūra.

17:18 | Ukraina: apie 13 tūkst. baltarusių sutiko kariauti Ukrainoje

Rusija ir toliau bando įtraukti Baltarusiją į karą Ukrainoje. UNIAN skelbia, kad iki 13 tūkst. Baltarusijos karo tarnybą atliekančių ir jau baigusių kariškių pasirašė sutartį, kuri įpareigotų dalyvauti kare Ukrainoje. 

Šią žinią paskelbė Ukrainos kariuomenės atstovas Oleksijus Hromovas. Pasak jo, Rusija visais įmanomais būdais stengiasi įtraukti Baltarusiją į karą Ukrainoje.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer