Atskleidė, kas laukia gyventojų, kurie nepasirinko elektros tiekėjo arba tai planuoja padaryti vėliau

Aukštomis elektros kainomis gąsdinami Lietuvos gyventojai šturmuoja elektros tiekėjų centrus. Apie 170-imt tūkstančių tautiečių dar neapsisprendė, nors nepriklausomą elektros tiekėją valdžia ragina būtinai pasirinkti iki šeštadienio 24-os valandos. Kas laukia gyventojų, kurie nepasirinko tiekėjo arba tai planuoja padaryti vėliau, ir kokios sąskaitos jiems gresia už elektrą liepos mėnesį?

Žmonių eilė formuojasi prie „Ignitis“ klientų aptarnavimo centro. Net ir prastu oru, žmonės laukia. kol galės pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Mat, valdžia ir tiekėjai spaudžia gyventojus tai padaryti iki šeštadienio, 24-os valandos. Žmonės čia vien iki „Ignitis“ durų eilėje stovi ilgiau nei pusvalandį, centro viduje – sausakimša:

„Tai yra fikcija. Realiai galėjo būti viskas, kitaip padaryta, arba nedaryta taip kaip padaryta. Esu patenkintas esamu tiekėju, tai kodėl aš turiu iš naujo pasirašinėti sutartį, kas nori gali pasirinkti kitus tiekėjus.“

„Aš pildžiau internetu, bet nepraleidžia sistema, yra 2 savininkai, reikia gyvai važiuoti, neduoda registro, 21-as amžius. Kitos išeities nėra, tik gyvai stovėti.“

„Nestovėsiu, iškviečiau taksi. Aš kaip atsistojau toje vietoje ir stoviu, nepajudėjau. Aš pas dukrą nuvažiuosiu, padės ten su kompiuteriu per internetą.“

Lietuvoje nepriklausomo elektros tiekėjo šiuo metu nėra pasirinkę apie 170 tūkstančių arba maždaug 1-as iš 4-ių 2-ojo etapo elektros vartotojų. Gyventojai namų darbus daro paskutinę akimirką.

„Grubiai kalbant apie 20–30 tūkstančių vartotojų per parą pasirenka nepriklausomą elektros tiekėją“, – sako valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.

„Keli šimtai tūkstančių klientų šią savaitę pradėjo plūsti pas nepriklausomos tiekėjus. Įprastos dienos krūvis skiriasi kartais, skambučių skaičius yra išaugęs keletą kartų, užklausų internete išaugę keletą kartų. Valdžia ir tiekėjai nuolat gąsdina gyventojus. Esą jei šie nepasirinks tiekėjo laiku, jiems Energijos skirstymo operatorius nuo liepos pradės tiekti brangesnę garantinio tiekimo paslaugą“, – teigia „Ignitis grupės“ atstovas Artūras Ketlerius.

Šiandieniniais apytikriais skaičiavimais tokiu už vieną kilovatvalandę pritaikius valstybės kompensaciją prognozuojama reikės mokėti apie 30-imt centų. Tai yra ketvirtadaliu daugiau nei pasirinkus nepriklausomą tiekėją, kurio pigiausia kilovatvalandė kainuoja 24-is centus.

Jeigu už elektrą per mėnesį pasirinkęs operatorių gyventojas sumokės 40-eurų, garantiniame tiekime teks paploti jau 50-imt.

„Asmenys, kurie nepasirinks, jie mokės tiesiog didesnę kainą 25-iais procentais, kas yra šiaip labai nemažai. Tiesa, žmonės, kurie nespės pasirinkti tiekėjo, nukabinti rankų neturėtų. Elektra laidais toliau tekės: garantinį tiekimą bus galima nutraukti. Sutartį su nepriklausomu elektros tiekėju galima pasirašyti ir vėliau“, – kalba „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

„Jeigu, pavyzdžiui, būtų sutartis pasirašoma liepos mėnesį, pradžioje, tai atitinkamai per vieną mėnesį nusikeltų nepriklausomo elektros tiekėjo terminas, tai būtų elektra pradedama tiekti rugpjūčio 1-ą dieną, ir tą pirmąjį mėnesį, liepos mėnesį būtų vykdomas garantinis tiekimas, vartotojas mokėtų tik tai pirmąjį mėnesį daugiau už elektrą“, – aiškina R. Pocius.

Anot ekonomisto Žygimanto Maurico, visų elektros perpardavėjų paslaugų antkainiai skiriasi nedaug, skirtingi pardavėjai prie kilovatvalandės kainos prideda nuo 6 iki 9 dešimtųjų cento. Dėl to esą šiuo metu gyventojai tiekėją turėtų rinktis pagal aptarnavimo kokybę, sutarties sąlygas, o ne pagal kilovatvalandės kainą.

„Gal aptarnavimas nepatinka, gal tinklalapis nepatinka, gal nepatinka, kad nesiūlo pakankamai lanksčių planų. Elektrą tiekia Elektros skirstymo operatorius, tai yra labiau elektros pardavėjo pasirinkimas. Galbūt atitikmuo būtų, kur pirkti pieną, ar „Maksimoje“ ar „Lidle“, – sako Ž. Mauricas.

Valdžia tikisi, kad konkurencija tarp skirtingų elektros pardavėjų ateityje gyventojams duos daugiau naudos, taip kaip yra užsienyje, kur elektros pardavėjai klientams siūlo ir kitas paslaugas, pavyzdžiui, interneto.

Tačiau dalis energetikos ekspertų abejoja tokia nauda, aiškina, kad pardavėjai bijos rizikuoti, sieks apsaugoti savo uždarbį, dėl to gyventojai mokės daugiau nei iki rinkos liberalizavimo.

„Dabar kadangi atsiranda rizika, nes matome, kaip prieš 8 metų buvo komerciniais vartotojai paleisti į tokią rinką, tai buvo keletas tiekėjų, kurie bankrutavo. Tai šitie pasimokė daugiau mažiau ,ką jie daro, jie apsidraudžia nuo tokių variantų, jie sumoka draudimą. Kur tie draudimo pinigai nueina? Tikriausiai į mūsų tarifą“, – teigia energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.

Dabar elektros tiekėją privalo rinktis gyventojai, kurie sunaudoja nuo tūkstančio iki 5-ių tūkstančių kilovatvalandžių per metus.

Mažiau nei 1000-į kilovatvalandžių elektros per metus suvartojantys žmonės nepriklausomą elektros tiekėją turės pasirinkti iki gruodžio vidurio. Tokių vartotojų yra apie 600-ai tūkstančių.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer