Vakarų Europos priklausomybė nuo Rusijos, kaip nepakeičiamo energijos šaltinio, jau seniai buvo sunki ES problema, komplikuojanti ir taip įtemptus Briuselio ir Maskvos santykius. Lietuva ir jos kaimynės Baltijos šalyse yra ES valstybės, kurios turi būti pažeidžiamos bet kokiam dujų tiekimo sutrikimui, jei įtampa padidėtų.
Lietuva imasi veiksmų siekdama užtikrinti savo energetinį saugumą ir mažinti priklausomybę nuo Rusijos. Ji stato dujotiekių tinklą, kad galėtų tiekti dujas iš Norvegijos, o tai yra gyvybiškai svarbi alternatyva rusiškoms dujoms.
Tačiau tai gali dar labiau pabloginti ES ir Rusijos santykius. Kas rizikuoja ir kokios galimos išlaidos abiem pusėms šiame geopolitinės jėgos žaidime? Hansas van der Brelie išvyko į Lietuvą išsiaiškinti.
Norėdami pamatyti visą jo reportažą, žiūrėkite vaizdo įrašą.
„Gazprom turi laikytis ES konkurencijos taisyklių“
Pasiklausyti interviu su ES konkurencijos teisės ekspertu Mariumi Juoniu galite pasinaudoti šia nuoroda. Juonys yra įsikūręs Lietuvos sostinėje Vilniuje ir dirba visas tris Baltijos šalis apimančioje verslo advokatų kontoroje Lawin.
„Rusai bandė mus nubausti”
Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis aiškina, kodėl jo šalis masiškai investavo į naują energetikos infrastruktūrą. „Euronews“ su juo susitiko sostinėje Vilniuje, kur Masiulis kalba apie, jo nuomone, Rusijos „Gazprom“ piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi rinkoje. Jis kalba ir apie Lietuvos naujus SGD terminalas ir planuojamas dujotiekis iš Lietuvos į Lenkiją.