Ginklų pirkėjai į Lietuvos parduotuves plūsta nuo pat karo Ukrainoje pradžios – pardavimai išaugo net aštuonis kartus, o prašymų išduoti leidimus ginklui gauti padvigubėjo.
Šaudyklose taip pat labai padaugėjo klientų, norinčių atnaujinti savo įgūdžius arba net norinčių išmokti šaudyti neketindami nusipirkti ginklo.
Išaugo visų kategorijų ginklų pardavimas, tačiau didžiausia paklausa yra savigynai naudojamų ginklų ir pusiau automatinių ginklų, kurie taip pat galėtų būti naudojami karinėse situacijose. Kai kurios parduotuvės pranešė, kad per savaitę pardavė tiek pat ginklų, kiek ir praėjusiais metais.
„Namuose jau turiu mažo kalibro šautuvus, bet niekada jų nenaudojau. Tačiau dabar trukdžiai visiškai neįsivaizduojami. Labai bijau dėl savo vaikų”, – sako vienas pirkėjas.
Parduotuvių savininkai teigia, kad dabar dauguma klientų ateina pirkti antrųjų ginklų ir aiškiai žino, ko nori.
„Ateina daug daugiau klientų. Perka pusiau automatinius šautuvus – deja, daugiau nebeturiu parodyti, išpardaviau – ir ginklus“, – sako ginklų parduotuvės vadovas Gytis Misiukevičius.
„Žmonės perka ginklus greičiausiai savigynai, nes jie, žinoma, netinka karui. Taigi jie perka juos iš nesaugumo, kad apsaugotų save, savo šeimas ir artimuosius, jei kas nors nutiktų. Tuo tarpu pusiau automatiniai šautuvai gali būti naudojami gaisrams“.
Daugelis parduotuvių taip pat praneša, kad jose baigėsi karinio stiliaus įranga, tokia kaip naktinio matymo ir šiluminio matymo įranga, pleiskanos striukės ir taktiniai drabužiai. Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacija teigia, kad didžioji dalis tų prekių buvo nupirkta siųsti į Ukrainą kaip privačiai finansuojama karinė pagalba.
Parduotuvėse šautuvai kainuoja apie 600 eurų, o pusiau automatiniai – apie 2000 eurų. Naudoti ginklai internetu parduodami už kiek daugiau nei pusę kainos.
Policija išduoda licencijas 23 metų ir vyresniems arba 21 metų ir vyresniems medžiokliniams šautuvams, turintiems nepriekaištingą reputaciją ir atitinkamas sveikatos pažymas. Ginklų, kuriuos galima turėti, skaičius neribojamas, tačiau jų saugojimo taisyklės griežtėja, kai skaičius didėja.
2022 m. pradžioje 2,7 mln. gyventojų turinčioje šalyje leidimus ginklui turėjo apie 92 000 žmonių. Jie turėjo šiek tiek daugiau nei 181 000 ginklų.