Kauną sudrebino „Kalush Orchestra“: publika palydėjo ovacijomis, minioje buvo matyti išskirtinė atributika

Žalgirio arenoje įvyko ne tik didelis, bet ir prasmingas koncertas „Aš esu Ukraina“. Jame pasirodė Europos širdis didžiojoje „Eurovizijos“ pavergusi ukrainiečių grupė „Kalush Orchestra“ bei talentingi ir publikos numylėti Lietuvos atlikėjai: Monika Liu, grupės „8 kambarys“ ir „Mad Money“.

Į Ukrainos palaikymui skirtą koncertą buvo kviečiami ne tik organizatoriai, joje koncertuosiantys atlikėjai, bet ir garsūs šalies žmonės. Štai Andrius Tapinas savo Facebook paskyroje kvietė nelikti abejingais ir ateiti ne tik paklausyti geros ir kokybiškos muzikos, bet ir nepamiršti, kam jis skirtas.

Dar Eurovizijos finale, nepaisydama konkurse egzistuojančio draudimo kalbėti apie politiką, grupė garsiai prabilo apie karą: „Visų jūsų prašau, padėkite Ukrainai, Mariupoliui, padėkite „Azovstal“ dabar pat“, – tokią frazę po „Kalush Orchestra“ finalinio pasirodymo iš grupės girdėjo visi Euroviziją stebėję žiūrovai.

„Neapsimeskime, kad karas Ukrainoje – tai tolimas kino filmas, kažkas, kas yra toli. Ukraina – Europos centre, ir brutalus karas vyksta būtent ten. Kai pabundi ir girdi sprogimus, kai nežinai, ar tavo draugai, tėvai, giminaičiai vis dar yra gyvi… Tai veda iš proto, žaloja psichinę sveikatą. Kuo greičiau susivienysime, kuo daugiau žmonių padės, tuo greičiau baigsis karas. Ir tada jis neišsklis į kitas šalis“, – savo klausytojams yra sakiusi grupė, atsisakiusi ir trofėjaus, ir eurovizinio talismano.

Iškart po Eurovizijos finalo laimėtojai paskelbė, kad trofėjaus – pergalės statulėlės – jie nepasiliks ir parduos ją specialiame aukcione, o gautus pinigus skirs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų reikmėms. Ukrainos kriptovaliutų biržą valdanti bendrovė „WhiteBit“ statulėlę nupirko už beveik 840 tūkst. Eur.

„Kalush Orchestra“ lyderis Berlyne vykusiame labdaros koncerte surengė loteriją ir savo talismanui – rožinei eurovizinei kepurei – laimėti, o gautus pinigus taip pat paaukojo Ukrainos kariuomenei.

Pirmosiomis karo dienomis grupės lyderis Olehas Psiukas įkūrė savanorių organizaciją „Ty de? (liet. Kur tu?), skirtą padėti perkeltiems asmenims surasti prieglobstį, reikiamus medikamentus ir t.t. Tuo tarpu vienas iš grupės šokėjų, žinomas kaip MC KylymMen, Slavik Hnatenko net prisijungė prie teritorinės gynybos pajėgų, užleisdamas savo vietą Eurovizijos rikiuotėje, kad pats liktų ir kovotų.

Su šia hiphopo grupe artimiau susipažinusi Lietuvos atstovė Eurovizijoje Monika Liu visa širdimi konkurso metu palaikė ukrainiečius, kurių daina „Stefanija“, atlikta derinant etninius motyvus su šiuolaikiniais garsais bei naudojant skirtingus liaudies instrumentus, skirta lyderio mamai Stefanijai, karo Ukrainoje akivaizdoje įgavo visai kitą prasmę ir Eurovizijos scenoje.

„Turbūt net nereikia sakyti, kokį stiprų ryšį jaučiu su „Kalush Orchestra“. Mūsų draugystė – tarsi mažas Lietuvos ir Ukrainos santykių atspindys: aš, kaip ir dauguma mūsų, kasdien galvoju apie Ukrainos žmones, jų patiriamą siaubą ir pagalbą, kurios šiuo metu jiems taip reikia“, – atvira Monika Liu.

Dainininkė sako, kad lietuviai jau ne kartą įrodė, kiek daug gali mūsų vienybė. Dainininkė sako žinanti, kad žmonės, kurie šiuo metu kovoja už laisvę, mato ir jaučia bet kokią paramą: „Leiskime jiems suprasti, kad jie ne vieni ir kad Ukrainos žmonės tebegyvena mūsų mintyse ir širdyse“.

„Labai palaikome Ukrainą ir jos žmones, todėl bandome prisidėti, kiek išgalime. Šis koncertas yra vienas iš būdų”, – sako koncerte pasirodysiančios grupės „8 kambarys“ nariai, – Labai nekantraujame, kada galėsime susitikti ir paspausti ranką „Kalush Orchestra“ grupės nariams ir susipažinti su jais iš arčiau. Jų energija ir atsidavimas ant scenos mums labai primena mūsų pasirodymus, tad smagu bus stebėti visą jų pasirodymą. O dabar dar kartelį norime visus paraginti nusipirkti bilietą, kas dar nespėjote to padaryti ir solidarizuotis!”.

Vienos ryškiausių hiphopo grupių Lietuvoje „Mad Money“ lyderis Gediminas Melnikas sako, kad nei vienos abejonės dalyvauti šiame koncerte jiems nekilo: „Dalyvaujame, nes, mūsų manymu, nei vienas žmogus negali būti abejingas tam, kas vyksta Ukrainoje kiekvieną dieną. Žmonės privalo išlikti vieningi ir palaikyti vieni kitus“.

Grupės lyderio manymu, pagalba per muziką yra svarbi kaip ir bet kuri kita, nes esama situacija nepalieka abejingų ir kiekvienas prisideda tuo, kuo gali.

„Nors iki šiol neteko girdėti ukrainiečių kūrybos, bet palaikau visus kuriančius muziką, kuri turi svorį. Nesu linkęs skirstyti muzikos pagal valstybes, labiau skirstau į „tikrą muziką“ ir tą, kuri, mano manymu, „nėra tikra“. Nieko tikresnio už ukrainiečių muzikos nešamą viltį žmonių širdyse negali būti“, – įsitikinęs G. Melnikas.

Nesklandumai oro uoste

Trečiadienio vakarą Tarptautiniame Vilniaus oro uoste nusileido lėktuvas, kuriuo į mūsų šalį atvyko šių metų „Eurovizijos“ nugalėtojai, Ukrainos grupė „Kalush Orchestra“. Oro uoste susirinkusiems žurnalistams grupė sakė, kad labai laukia koncerto Lietuvoje ir dėkojo lietuviams už palaikymą Ukrainai. 

Nors grupės nariai po skrydžio jautėsi gerai, jo metu šiek tiek buvo aplamdyti grupės lagaminai ir instrumentai. „Sugadino mūsų kontrabosą, tikimės, jog jis dėl to nesuges. O kad galėtumėme patikrinti, ar jis veikia, ateikite į koncertą“, – juokavo lyderis O. Psiukas.

„Nešame ukrainietišką kultūrą pasauliui. Atvykome tam, kad parodytume, kaip pas mus kuriama muzika“, – tikino muzikantas, pridūręs, jog Lietuvoje lankosi pirmą kartą. 

Paklaustas, kaip po dainos apie ją sėkmės jaučiasi dainininko mama Stefanija, Olegas šypteli: „Mama labai patenkinta, nes daina, kurią jai paskyriau, pamatė „Euroviziją“, dabar ją žino daug žmonių, todėl ji labai laiminga“.

O ką grupei reiškia pergalė konkurse? Pasak lyderio, „Eurovizija“ visada buvo svarbus įvykis Ukrainai, o ypač tai svarbu karo metu. 

„Tai labai svarbu ir mums, svarbu, kaip atstovaujame Ukrainą karo metu. Džiaugiamės, kad mums pavyko teisingai atvaizduoti ukrainietišką kultūrą“, – sakė O. Psiukas, gimtajai šaliai palinkėjęs paprastai – taikos.

Prieš kurį laiką O. Psiukas pardavė jau garsia tapusią savo rožinę kepurėlę-panamą. Visos už panamą gautos lėšos buvo paskirtos pagalbai Ukrainai.

„Ko labiausiai reikia, klauskite mūsų prezidento. Bet kokiu atveju, mes dėkingi už bet kokį ir visą palaikymą, kurį gauname. Labai svarbu apšviesti įvykius Ukrainoje, kad žmonės nepamirštų, kas vyksta“, – sakė „Kalush Orchestra“ lyderis.

„Manau, kad 2022 metais neturi būti kažko panašaus į pripratimą prie karo viduryje Europos. Tai nėra normalu ir taip neturi būti“, – griežtai nukirto Olegas Psiukas. 

Nors koncertas dar tik rytoj, grupė sakė, jog laisvo laiko daug neturės – laukia repeticijos, garso tikrinimai ir poilsis. Na, o paklaustas, ar pažįsta kitus šalia jų rytoj pasirodysiančius atlikėjus, Olegas šypteli: „Jeigu visi jie yra kaip Monika Liu, jūs turite puikią estradą.“

Grupė propaguoja sveiką gyvenseną, o jos lyderis jau septynerius metus yra vegetaras. O. Psiukas patikino, jog nori kitus apsaugoti nuo nesveiko gyvenimo būdo: 

„Aš žinau šį gyvenimo būdą ir prie ko jis priveda, džiaugiuosi, kad tai žinodamas galiu padėti žmonėms.“ 

Grupės koncertas iš pradžių turėjo vykti Vilniuje, tačiau vėliau buvo perkeltas į Kauną, nes Vilniaus „Avia Solutions Group“ arena turi sąsajų su Kremliumi. Paklaustas, ką mano apie šią situaciją, O. Psiukas atskleidė, kad apie ją yra informuotas, tačiau daugiau nekomentavo. 

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer