Taiklus Ukrainos smūgis – atakavo rusų laivą, gabenusį amuniciją ir ginkluotę

Rytų Ukrainos mieste Lysyčanske, Luhansko srityje, aptikta nauja masine kapavietė, kurioje palaidoti per Rusijos invaziją nužudyti Ukrainos civiliai. Kapavietės nuotraukas paviešino „The New York Times“.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

14:09 | Putinui neleido kreiptis į tautą: įvykdyta DDoS ataka

Sankt Peterburge vykstančiame 25-ajeme ekonomikos forume birželio 14-ąją, 14 val. turėjo kalbėti Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Tačiau renginio svečio pasirodymą teko pavėlinti viena valandą dėl vykdomos DdoS atakos, dėl kurios Rusijos prezidentas negali prisijungti nuotoliniu būdu.

Buvo žadama, kad didžiąją savo kalbos dalį V. Putinas skirs „Rusijos ekonomikos vystymo klausimams“, skelbia TASS.  Rusijos prezidento padėjėjas Jurijus Ušakovas pažymėjo, kad šalies vadovas skirs dėmesį svarbiausioms užduotims, o taip pat numatys ateities tikslus. 

D. Peskovo teigimu, vykdoma DDoS ataka prieš ekonomikos forumo IT infrastruktūrą, todėl buvo nuspręsta V. Putino kalbą atidėti viena valanda.

14:05 | Zelenskis giria EK rekomendaciją Ukrainai suteikti ES kandidatės statusą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pasveikino Europos Komisijos rekomendaciją Ukrainai suteikti kandidatės į Europos Sąjungą statusą.

„Tai pirmas žingsnis narystės ES kelyje, kuris neabejotinai priartins mūsų pergalę“, – socialiniuose tinkluose rašė V. Zelenskis ir pridūrė, kad yra dėkingas“EK vadovei Ursulai von der Leyen (Urzulai fon der Lajen) ir „kiekvienai EK narei už istorinį sprendimą“.

13:42 | Aptikta nauja masinė kapavietė

„The New York Times“ paskelbė apie naują Lahansko srities mieste Lysyčanske aptiktą masinę nužudytų ukrainiečių kapavietę. Laikraščio žiniomis, kapas yra miesto pakraštyje. Preliminariais skaičiavimais, kape gali būti apie 300 kūnų.

Palaikai kape supakuoti į maišus. Ukrainos kariškiai paaiškino, kad kūnus apkasuose laidojo nuo balandžio mėnesio ir kol kas negali žuvusiųjų perlaidoti, nes visa technika skirta apkasams statyti.

Ukrainoje šiuo metu žinoma apie ne vieną masinę kapavietę, dauguma jų – Mariupolyje, Pietų Ukrainoje.

13:32 | Per Rusijos smūgį Pietų Ukrainoje žuvo du, sužeista dar 20 žmonių

Mažiausiai du žmonės žuvo, o dar 20 buvo sužeisti per Rusijos smūgį gyvenamajam rajonui pietiniame Ukrainos mieste Mykolajive, penktadienį pranešė vietos administracijos vadovas.

„Per raketų smūgį gyvenamajam rajonui žuvo du ir buvo sužeista dar 20 žmonių“, – socialiniuose tinkluose pranešė Mykolajivo srities administracijos vadovas Vitalijus Kimas.

Anksčiau jis sakė, kad tarp sužeistųjų yra vaikas.

„Per ryte suduotą smūgį Mykolajive buvo apgadinti keturi gyvenamieji daugiaaukščiai ir vienas infrastruktūros objektas, – sakė V. Kimas. – Vyksta gelbėjimo darbai.“

13:07 | Ukraina: civiliams iš gamyklos „Azot“ evakuoti reikia visiško ugnies nutraukimo

Ukraina penktadienį pareiškė, kad tik „visiškai nutraukus ugnį“ būtų įmanoma evakuoti šimtus civilių iš Sjevjerodonecko chemijos gamyklos „Azot“.

„Dėl nuolatinio apšaudymo ir kovų dabar neįmanoma ir fiziškai pavojinga pasitraukti iš gamyklos. Ten prisiglaudę 568 žmonės, tarp jų 38 vaikai“, – socialiniuose tinkluose parašė Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus.

„Pasitraukimas iš gamyklos įmanomas tik visiškai nutraukus ugnį“, – pabrėžė jis.

Sjevjerodonecke Ukrainos rytuose – didžiausiame Ukrainos dar kontroliuojamame Luhansko srities mieste – ištisas savaites vyksta intensyvūs susirėmimai su rusų pajėgomis.

Maskvos pajėgos koncentruoja savo smogiamąją galią į šį strategiškai svarbų pramonės miestą, stengdamosi užimti daugiau teritorijų Rytų Ukrainoje, atsitraukusios iš rajonų aplink Kyjivą ir Ukrainos šiaurės.

Anksčiau šią savaitę S. Haidajus sakė, kad Sjevjerodonecke, kurio didžiąją dalį jau yra užėmę rusai, yra likę maždaug 10 tūkst. civilių.

12:49 | Komisija siūlys Ukrainai, Moldovai suteikti ES kandidatės statusą

Europos Komisija siūlys Bendrijos lyderiams suteikti Ukrainai ir Moldovai kandidačių į Europos Sąjungą (ES) statusą.

Kaip BNS informavo šaltiniai ES institucijose, apie tai vėliau penktadienį bus paskelbta per oficialią spaudos konferenciją.

Ukrainai ir Moldovai bus siūloma kandidatės statusą suteikti iš karto, tačiau taip pat bus prašoma įgyvendinti tam tikrus pokyčius.

Galutinį sprendimą, ar suteikti šioms valstybėms kandidačių statusą, dar turės vienbalsiai patvirtinti Bendrijos šalys narės. Jų lyderiai po savaitės renkasi į Europos Vadovų Tarybos posėdį.

12:46 | Latvijoje uždrausta Rusijos ir Baltarusijos atstovams valdyti svarbias įmones

Latvijos parlamentas (Saeima) galutiniu svarstymu priėmė Nacionalinio saugumo įstatymo pataisas, draudžiančias Rusijos ir Baltarusijos juridiniams ar fiziniams asmenims turėti reikšmingus arba kontrolinius Latvijos nacionaliniam saugumui svarbių šalies įmonių akcijų paketus ar dalyvauti jų valdyme.

Naujos redakcijos įstatymas skelbia, kad Rusija ir Baltarusija, jos piliečiai ar juridiniai asmenys negali įgyti reikšmingos dalies ar lemiamo balso teisės Latvijos nacionaliniam saugumui svarbiose įmonėse, taip pat negalė tapti tokios įmonės nariais ar faktiniais naudos gavėjais.

Tais atvejais, kai Rusijos ar Baltarusijos rezidentai jau turi reikšmingą akcijų dalį ar lemiamą įtaką tokiose įmonėse, jie praranda jose balso teisę, o veiksmai, atlikti pažeidžiant šią nuostatą, bus pripažinti negaliojančiais.

Pataisas inicijavusi Ekonomikos ministerija, pagrįsdama jų poreikį, paaiškino, kad Rusijos karinė invazija į suverenią Ukrainos valstybę šiurkščiai pažeidė tarptautinę teisę ir kelia esminę grėsmę Europos Sąjungos, įskaitant Latvijos, saugumui ir stabilumui.

12:34 | E. Macronas, O. Scholzas, M. Draghi po vizito Kyjive sugrįžo į Lenkiją

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir Italijos premjeras Mario Draghi po savo pirmojo vizito Ukrainoje nuo Rusijos invazijos pradžios penktadienio naktį traukiniu sugrįžo į Lenkiją, pranešė naujienų agentūros AFP reporteris.

Valanda prieš jų traukinio atvykimą į Lenkijos Peremislio miestą M. Draghi su E. Macronu jo vagone surengė dvišalį susitikimą.

Netrukus po to, kai traukinys ketvirtadienį išvyko iš Kyjivo, E. Macronas taip pat surengė derybas su O. Scholzu.

12:16 | JT: humanitarinė situacija Rytų Ukrainoje „kelia itin didelį nerimą“

Jungtinės Tautos penktadienį pareiškė, kad humanitarinė situacija Rytų Ukrainoje, tęsiantis Rusijos invazijai, „kelia itin didelį nerimą“ ir toliau blogėja.

„Praėjus beveik keturiems mėnesiams nuo karo pradžios humanitarinė situacija visoje Ukrainoje, ypač rytiniame Donbase, kelia itin didelį nerimą ir toliau sparčiai blogėja“, – sakoma JT Humanitarinių reikalų koordinavimo biuro (OCHA) pareiškime.

Jame nurodoma, kad „ypač neramina“ padėtis Sjevjerodonecke ir aplink jį. Šiame Ukrainos rytuose esančiame mieste kruvinos kovos tęsiasi jau kelias savaites.

11:47 | JAV pirmą sykį oficialiai apkaltino Kiniją agresorės Rusijos palaikymu

JAV valstybės departamentas pirmą sykį Rusijos karo Ukrainoje metu viešai apkaltino Kiniją nesilaikant neutraliteto ir atvirai stojus į Rusijos pusę. Prieš kelias dienas vykusio V. Putino ir Xi Jinpingo pokalbio metu buvo išsakytas ryžtas „palaikyti vieni kitus“ įvairiais klausimais. 

„Mes sunerimę dėl to, kad Kinija linksta į Rusijos pusę. Mes atkreipėme dėmesį į Kinijos pareiškimus apie jos neutralumą. Tačiau (šalies) elgesys, jos retorika, jos veiksmai rodo ką tik nori, tik ne tai“, – pažymėjo JAV valstybės departamento atstovas Nedas Price’as.

Anksčiau JAV valdžios atstovai santūriai vertino Kinijos poziciją ir apsiribodavo raginimais nepalaikyti Rusijos agresijos Ukrainoje.  

Anot diplomato, prorusiška Kinijos pozicija buvo stebima nuo pat konflikto Ukrainoje pradžios. Jis priminė, kad dar vasario pradžioje, kuomet Rusija jau buvo sutelkusi prie Ukrainos sienos savo pajėgas, Kinija pareiškė apie savo strateginę partnerystę su Rusija. 

„Praėjo daugiau nei trys Rusijos įsiveržimo į Ukrainą mėnesiai, o Kinija iki šiol Rusijos pusėje, nepaisant visų žvėriškumų, nepaisant prievartos ir žmonių žūčių, nepaisant globalių pasekmių, įskaitant ir maisto deficitą, – aiškino N. Price’sas. – Tas faktas, kad Kinija daugeliu atveju iki šiol neigia Ukrainos vykusius žiaurumus, skelbia apie partnerystę ir pasirinkimą, kurį atliko Kinija“.

11:25 | JK: Rusija neišsižada Sjevjerodonecko

Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija paskelbė naujausią savo žvalgybos ataskaitą. Joje rašoma, kad „per pastarąsias 24 valandas Rusijos pajėgos greičiausiai ir toliau bandė atgauti pagreitį ties Popasna, o tam jos siekia apsupti Sjevjerodonecką iš pietų“.

Vertinant dabartinę padėtį Rusijoje, ataskaitoje teigiama, kad „karas paspartino ilgalaikę valstybės trajektoriją link autoritarizmo“ ir kad „skepticizmas karo atžvilgiu taip pat yra ypač stiprus tarp Rusijos verslo elito ir oligarchų bendruomenės“.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer