Kova dėl Taivano gali tapti branduoline – simuliacija parodė gana baisų scenarijų

Simuliaciniai karo žaidimai parodė, kaip JAV ir Kinijos konfliktas gali išsiplėsti, rašo foreignaffairs.com. Rusijos invazija į Ukrainą prikėlė branduolinio karo šmėklą, nes Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jau viešai prakalbo apie Rusijos branduolinių pajėgų parengties režimus ir įspėjo, kad bet kokios išorės šalių pastangos kištis į karą sukels „pasekmes, kurių jūs niekada nematėte“.

Tokia agresyvi retorika, suprantama, pateko į antraštes ir atkreipė dėmesį Vašingtone. Tačiau jei Kinija bandys jėga įsiveržti į Taivaną, o JAV padės Taipėjui, eskalavimo grėsmė gali pranokti net dabartinę nervus draskančią situaciją Europoje.

Neseniai Naujojo Amerikos saugumo centro kartu su NBC programa „Susitikime su spauda“ surengtas karo žaidimas parodė, kaip greitai toks konfliktas gali paaštrėti. Žaidime buvo iškelta išgalvota krizė, nustatyta 2027 metais, siekiant ištirti, kaip JAV ir Kinija gali veikti tam tikromis sąlygomis. Žaidimas parodė, kad Kinijos karinė modernizacija ir jos branduolinio arsenalo plėtra, parodė, kad realiame pasaulyje Kinijos ir JAV kova tikrai gali tapti branduoline.

Pekinas Taivaną laiko atsiskyrusia respublika. Jei Kinijos komunistų partija nuspręs įsiveržti į salą, jos lyderiai gali nesugebėti priimti nesėkmės rimtai nepakenkdami režimo teisėtumui. Taigi pagrindinė sandorio šalis gali būti pasirengusi prisiimti didelę riziką, kad užtikrintų, jog konfliktas baigtųsi tokiomis sąlygomis, kurios jai atrodo priimtinos.

Tai reikštų JAV ir jų sąjungininkių įtikinimą, kad Taivano gynybos išlaidos yra tokios didelės, kad neverta prieštarauti invazijai. Nors Kinija turi kelis būdus šiam tikslui pasiekti, Pekino požiūriu, branduolinių ginklų naudojimas gali būti veiksmingiausia priemonė apsaugoti JAV nuo konflikto.

Ginklavimasis mūšiui

Kinija kelis dešimtmečius keičia savo liaudies išlaisvinimo armiją (angl. People’s Liberation Army, PLA) į tai, ką Kinijos prezidentas Si Jinpingas pavadino „pasaulinio lygio kariuomene“, kuri galėtų nugalėti bet kurią trečiąją šalį, kuri padėtų Taivano gynybai. Kinijos karo veiksmų strategija, vadinama „teritorijos ribojimu/teritorijos neigimu“, remiasi galimybe kelių tūkstančių mylių atstumu projektuoti įprastinę karinę galią, kad, svarbiausia, Amerikos kariuomenė, negalėtų veiksmingai atremti Kinijos atakos prieš Taivaną.

Augantis branduolinis arsenalas Pekinui suteikia didžiulį svertą ir potencialiai naujus kovinius pajėgumus, kurie gali padidinti karo ir eskalavimo riziką.

Kinija per savo istoriją turėjo tik kelis šimtus antžeminių branduolinių ginklų. Tačiau pernai Jameso Martino branduolinių tyrimų centro ir Amerikos mokslininkų federacijos branduoliniai mokslininkai identifikavo tris raketų siloso laukus, statomus Sindziango regione.

„Financial Times“ pranešė, kad Kinija galėjo atlikti hipergarsinių sklandytuvų bandymus kaip orbitinės bombardavimo sistemos dalį, kuri galėtų išvengti priešraketinės gynybos. JAV Gynybos departamentas prognozuoja, kad iki 2030 metų Kinija turės apie 1000 pristatomų kovinių galvučių – daugiau nei trigubai daugiau, nei turi dabar.

Remdamiesi šiomis prognozėmis, Kinijos vadovai gali manyti, kad jau po penkerių metų PLA bus padariusi tiek konvencinės ir branduolinės pažangos, kad galėtų kovoti ir laimėti karą, kad susivienytų su Taivanu.

Kodėl ir kaip konfliktas gali paaštrėti?

Naujausi karo žaidimai, kuriuose Kongreso nariai, buvę vyriausybės pareigūnai ir dalyko ekspertai prisiėmė aukščiausių nacionalinio saugumo sprendimų priėmėjų vaidmenis Kinijoje ir JAV, parodė, kad JAV ir Kinijos karas gali greitai paaštrėti. Viena vertus, tai parodė, kad abi šalys susidurs su paskatomis smogti karinėms pajėgoms kitos šalies teritorijoje.

Žaidime tokius smūgius buvo ketinama tikrinti, kad būtų išvengta eskalavimo; abi pusės bandė eiti plonu ledu puldamos tik karinius taikinius. Tačiau tokie išpuoliai peržengė abiejų šalių raudonas linijas ir sukėlė puolimų ciklą, kuris praplėtė konflikto mastą ir intensyvumą.

Pavyzdžiui, imitacijoje Kinija pradėjo prevencinę ataką prieš pagrindines JAV bazes Ramiojo vandenyno regione. Atakos buvo nukreiptos prieš Guamą visų pirma dėl to, kad tai yra JAV karinėms operacijoms Azijoje itin svarbi priešakinė operacinė bazė, ir dėl to, kad tai yra savivaldą turinti teritorija, neinkorporuota į JAV valstybę.

Simuliacinis žaidimas parodė, kad Kinijos pusei atstovaujanti komanda manė, kad smogimas šiai teritorijai yra ne toks stiprus, kaip kitų galimų taikinių puolimas. Atsakydamos į tai, Jungtinės Valstijos nusitaikė į Kinijos karinius laivus uostuose ir aplinkiniuose objektuose, tačiau susilaikė nuo kitų atakų prieš Kinijos žemyninę dalį.

Nepaisant to, abi pusės šiuos smūgius suvokė kaip išpuolius prieš savo gimtąją teritoriją ir peržengė svarbią ribą. Užuot nukopijavę savo nuogąstavimus dėl išpuolių jų teritorijoje, kiekviena pusė pirmuosius smūgius pateisino kaip karinius poreikius, ganėtinai lokalius.

REKLAMA

Vis tik atsakas į pirmuosius smūgius tik dar labiau paaštrėjo, kai JAV pusės atstovai į Kinijos veiksmus reagavo nusitaikydami į taikinius žemyninėje Kinijoje, o Kinijos komanda į Vašingtono smūgius reagavo atakuodama bazę Havajuose

Nauja era

Vienas ypač nerimą keliančių karo žaidimo atradimų yra tai, kad Kinija nusprendė, jog būtina nuo pat pradžių grasinti branduoliniu ginklu, siekiant apsisaugoti nuo išorinės paramos Taivanui. Ši grėsmė pasikartojo viso žaidimo metu, ypač po to, kai buvo užpulta žemyninė Kinija. Kartais pastangos suardyti Vašingtono valią, kad jis pasitrauktų iš kovos, sulaukdavo didesnio Kinijos komandos dėmesio nei pačio Taivano invazija.

Vis tik realiame gyvenime reikšmingi ir naujausi Kinijos branduolinės pozicijos ir pasirengimo pokyčiai gali ne taip stipriai paveikti kitų tautų nuomonę, nes jos branduolinės grėsmės negali būti vertinamos kaip patikimos, atsižvelgiant į jos paskelbtą doktriną, mažesnį, bet gausėjantį branduolinį arsenalą, ir patirties keliant branduolines grėsmes stoką. Tai gali paskatinti Kiniją iš anksto detonuoti branduolinį ginklą, kad būtų sustiprintas jos įspėjimo patikimumas.

Kinija taip pat gali pasinaudoti savo branduolinės galios demonstravimu dėl jos ilgo nuotolio pajėgumų suvaržymų. Po penkerių metų PLA vis dar turės labai ribotas galimybes pradėti įprastines atakas už „antrosios salų grandinės“ Ramiajame vandenyne, t. y. Guamo ir Palau, ribų.

Negalėdama smogti JAV žemėms įprastiniais ginklais, Kinija amerikiečiams stengtųsi primesti išlaidų. Iki tam tikro žaidimo taško JAV komanda manė, kad didesnio branduolinio arsenalo pakanka atbaidyti eskalavimą ir ne iki galo įvertino Kinijos grasinimų rimtumą. Todėl Kinija manė, kad reikia gerokai eskaluoti, kad pasiųstų žinią, jog JAV žemėms gali kilti pavojus, jei Vašingtonas neatsitrauks.

Nepaisant Kinijos pareikštos „ne pirmo naudojimo“ branduolinės politikos, simuliaciniame žaidime Pekinas detonavo branduolinį ginklą prie Havajų krantų. Išpuolis sukėlė palyginti mažai žalos, nes elektromagnetinis pulsas tik sugadino netoliese esančių laivų elektroniką, bet tiesiogiai nepaveikė JAV valstybės. Karo žaidimas baigėsi nespėjus atsakyti JAV komandai, tačiau tikėtina, kad pirmasis branduolinio ginklo panaudojimas po Antrojo pasaulinio karo būtų išprovokavęs atsaką.

Labiausiai tikėtini keliai į branduolinį eskalavimą JAV ir Kinijos kovoje skiriasi nuo tų, kurie buvo labiausiai tikėtini šaltojo karo metu. Sovietų Sąjunga ir Jungtinės Valstijos baiminosi masinės, žaibiškos branduolinės atakos. Tačiau per konfrontaciją dėl Taivano Pekinas galėtų panaudoti branduolinius ginklus ribočiau, kad parodytų ryžtą arba pagerintų savo šansus laimėti mūšio lauke.

Neaišku, kaip karas vyktų po tokio riboto branduolinio ginklo naudojimo ir ar Jungtinės Valstijos galėtų deeskaluoti padėtį, vis dar siekdamos savo tikslų.

Lašelis prevencijos

Aiški karo žaidimo pamoka yra ta, kad JAV turi stiprinti savo įprastinius pajėgumus Ramiojo vandenyno regione, kad užtikrintų, jog Kinija niekada nelaikys invazijos į Taivaną apdairiu taktiniu žingsniu. Tam JAV turės įsipareigoti išlaikyti savo įprastinį karinį pranašumą, plėsdamos tolimojo nuotolio amunicijos atsargas ir investuodamos į povandeninius pajėgumus.

Vašingtonas taip pat turi sugebėti atlikti puolamąsias operacijas pirmoje ir antroje salų grandyse net jeigu ir bus užpultas. Tam reikės prieigos prie naujų bazių, kad būtų paskirstytos JAV pajėgos, padidintas jų išlikimas ir užtikrinta, kad jos galėtų veiksmingai ginti Taivaną Kinijos atakų akivaizdoje.

Be to, JAV turi sukurti integruotą partnerių, norinčių prisidėti prie Taivano gynybos, tinklą. Sąjungininkai yra asimetrinis pranašumas: JAV juos turi, o Kinija – ne. Jungtinės Valstijos turėtų stiprinti strateginį ir operatyvinį planavimą su pagrindiniais partneriais, kad pasiųstų stiprų ryžto ženklą Kinijai. Įgyvendindamos šias planavimo pastangas, Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės turės parengti karą laimėti galinčias karines strategijas, kurios neperžengtų Kinijos ribų. Žaidimas parodė, kokia sunki gali būti ši užduotis.

Žengdami į priekį, JAV ir Vašingtono sąjungininkų bei partnerių karo planuotojai turi susitaikyti su tuo, kad konflikte dėl Taivano Kinija svarstys visas konvencines ir branduolines galimybes. O JAV trūksta laiko sustiprinti atgrasymą ir neleisti Kinijai tikėti, kad invazija į Taivaną gali būti sėkminga. Didžiausia rizika yra ta, kad Vašingtonas ir jo draugai nusprendžia nepasinaudoti akimirka ir veikti: po metų ar dvejų jau gali būti per vėlu.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer