Lenkija ir Lietuva vienijasi – kuria planus, kaip atremti bendrą priešą

Anot krašto apsaugos ministro Kasčiūno, sienos Lietuvos su Baltarusija stiprinimui reikėtų 600 mln. eurų per dešimtmetį. O štai kaimyninė Lenkija, kovojanti Lukašenkos hibridiniame kare, kasdien tvindoma nelegalų.

Dėl vieno iš jų kaltės neseniai prarado sieną ginantį karį, kurį migrantas mirtinai padūrė per barjerą peiliu.

Lietuvos ir Lenkijos ministrai – Laurynas Kasčiūnas ir Wladyslaw Kosiniak-Kamysz Padvarionių aptarė, kaip vieni kitiems padės gintis nuo bendrų priešų.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose.

Ministrai kuria bendrus planus, kaip stiprinti sienos apsaugą bei plėsti gynybą, kad priešus iš Rytų – Baltarusiją ir Rusiją, reikalui esant, kuo efektyviau atremtų.

„Lenkija turi didžiulę ambiciją Rytų skydo, mes turime Lietuvos gynybos linijos projektą ir sutarėm, kad keisimės patirtim ir bendradarbiausim“, – komentavo L. Kasčiūnas.

Lenkijos Vyriausybė paskelbė „Rytų Skydo“ programai skirsianti 2,4 mlrd. eurų, ją finansuos ir Europos Sąjunga. Projektas vyks nuo 2024 iki 2028 metų.

Reikėtų 30–40 ml. eurų kasmet

Programa apima įtvirtinimus, įvairių tipų užtvaras, pažangiausias oro erdvės stebėjimo sistemas.

„Mes sutarėm dėl 2 priemonių, dėl 2 veiksmų. Iš vienos pusės, tai Lietuvos Vyriausybė priėmė nutarimą dėl Lietuvos gynybos linijos statybų“, – kalbėjo W. Kosiniak-Kamysz. 

„Mūsų lietuviška gynybos linija ir Rytų skydas papildys vienas kitą. Reikia stiprinti ES resursais pagrįstą dėmesį visai Rytų sienai. Dėl mūsų sprendinių galiu kelis dalykus pasakyti. Pirma, pasirašyti kontraktą dėl kontrmobilumo priemonių, Jos į bazes atvyksta jau liepos pabaigoje “, – tikino krašto apsaugos ministras. 

Ministras Kasčiūnas skaičiuoja, kad Lietuvos sienos stiprinimui per dešimtmetį reikėtų 600 mln. eurų. Tai yra 30–40 mln. eurų kasmet.

„Prieštankinių minų įsigijimas, nuotolinio naudojimo minų įsigijimas, prieštankinių griovių tinklų ruošimas, tiltų paruošimas, jei priešas važiuoja, trukdymas jam važiuot“, – sakė L. Kasčiūnas. 

Migrantų situacija buvo kritinė

Koncertiną ir barjeru apjuostą pasienį Padvarionyse apžiūri Lenkijos gynybos ministras.

„Visa teritorija yra padengta fiziniu barjeru 100 proc., nėra nė vieno plyšelio“, – kalbėjo Padvarionių pasienio užkardos vadas Sigitas Valainis. 

O štai Lenkijoje situacija su migrantais dar birželį buvo kritinė, ir tik dabar pamažu slopsta. Birželio duomenimis, į Lenkiją per Baltarusiją kasdien patekti bandė vidutiniškai 300 nelegalų.

„Labiausiai spaudžiama yra Lenkijos Baltarusios siena. Neseniai buvo užmuštas Lenkijos karys. Banditas jį užmušė. Jis net neieškojo prieglobsčio, nieko panašaus. Jo tikslas buvo užmušti. Lenkija nenustos dėti pastangas, kad jis būtų pagautas“, – pasakojo Lenkijos gynybos ministras. 

Padvarionių pasienio užkardos vadas Valainis perspėja – atsipalaiduoti nevertėtų ir Lietuvai, mat neteisėti migrantai yra kažkur Baltarusioje, ir jų kryptis gali pasikeisti – sumažėjus Lenkijoje, padidėti Lietuvoje ar Latvijoje.

www.tv3.lt

Site Footer