Lietuva atveria tariamo buvusio CŽV slaptojo kalėjimo duris

Lietuva atidarė buvusios CŽV vietos netoli Vilniaus duris, praėjus daugiau nei 16 metų po to, kai „Washington Post“ sulaužė istoriją apie tariamą slaptą JAV kalėjimą.

Lietuvos teisingumo ministerija patvirtino, kad sumokėjo teismo priteistą kompensaciją „amžinam kaliniui“ Abu Zubaydah, vienam iš tariamų rugsėjo 11-osios teroro išpuolių sumanytojų, kaip įtariama, kankintam buvusiame jojimo klube.

Ministerija pranešė, kad pervedė 100 000 eurų į Abu Zubaydaho brolio Saudo Arabijos sąskaitą ir 30 000 eurų jo advokatui Nyderlandams.

Saudo Arabijoje gimęs palestinietis, laikomas Gvantanamo įlankos kalėjime, 2018 metais laimėjo bylą Europos žmogaus teisių teisme (EŽTT).

Jame buvo nuspręsta, kad jis buvo savavališkai sulaikytas ir kankinamas slaptame CŽV kalėjime Lietuvoje. Taip pat buvo nurodyta Lietuvos valdžios institucijoms ištirti jo buvimo Vilniuje laiką.

Lietuva niekada nepripažino, kad objektas Antaviliuose buvo „Violetinė“ vieta, minima 2014 metų JAV Senato ataskaitoje apie slaptą CŽV tinklą.

Ji tvirtina, kad CŽV naudojo jį kaip „žvalgybos paramos centrą“ maždaug už 20 kilometrų nuo Baltarusijos ir kad Strasbūro teismas savo sprendimą grindė netiesioginiais įrodymais.

EŽTT svarsto antrąją bylą, susijusią su Saudo Arabijos piliečio Mustafa al-Hawsawi svetaine.

Naujai išrinktos prezidentės Dalios Grybauskaitės spaudžiamas, Lietuvos Seimas 2009 metais surengė tyrimą ir padarė išvadą, kad ši svetainė yra viena iš dviejų su CŽV susijusių svetainių.

Pranešime rašoma, kad jame yra tinkamos patalpos kalėjimui ir kad Lietuva negali kontroliuoti, kas vyksta viduje.

Tačiau jame nenustatyta, kad būtų kalinių, nepaisant daugelio su CŽV susijusių skrydžių, kuriems buvo atsisakyta tikrinti pasienį.

968 kvadratinių metrų ploto aikštelėje visos durys šarvuotos, o dalis įrangos pagaminta JAV.

Šią savaitę jį atlaisvino Valstybės saugumo departamentas, kuris 2007 m. įkūrė mokymo centrą, per kurį ėjo visi jo darbuotojai.

Dabar kompleksas ruošiamas parduoti aukcione.

Vietos šeima 1992 m. pastatė jojimo klubą ir kavinę žaliame gyvenamajame priemiestyje, o 2001 m.

Išskirtiniame 2009 m. leidinyje ABC News pranešė, kad 2004 m. kovą, prieš pat Lietuvai įstojant į NATO, svetainę nupirko jau nebeegzistuojanti CŽV priekinė bendrovė „Elite LLC.“, registruota Delavere ir Panamoje.

JAV transliuotojas teigė, kad kalėjimas buvo atidarytas 2004 m. rugsėjį, po panašių vietų Lenkijoje ir Rumunijoje.

Iki aštuonių kalinių metus laiko buvo skraidinami surenkamieji ankštys, kol ši vieta buvo uždaryta 2005 m.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer