Kaliniui laimėjus kompensaciją, atidarytas įkalinimo centras Lietuvoje

Lietuva žiniasklaidai atvėrė buvusį jojimo klubą sostinės Vilniaus pakraštyje, kurį CŽV naudojo kaip perdavimo centrą.

Tai įvyko po to, kai Teisingumo ministerija išmokėjo kompensaciją Abu Zubaydah, kuris, anot žmogaus teisių grupių, buvo kankinamas, kai Lietuvoje buvo tardomas CŽV.

JAV įtarė, kad jis dirbo „Al Qaeda“ ir padėjo planuoti Rugsėjo 11-osios išpuolius, todėl jis tebėra įkalintas Gvantanamo įlankoje.

Saudo Arabijoje gimęs palestinietis Zubaydah 2018 metais padavė Lietuvą į Europos žmogaus teisių teismą ir laimėjo.

Jame buvo nuspręsta, kad jis neteisėtai buvo laikomas slaptame Lietuvos kalėjime, ir įpareigojo gauti 100 000 eurų kompensaciją.

Ji taip pat įpareigojo Vilnių ištirti jo buvimo Lietuvoje laiką.

Lietuva niekada nepripažino, kad objektas Antaviliuose buvo „Violetinė“ svetainė, minima 2014 metų JAV Senato ataskaitoje apie slaptą CŽV tinklą, tačiau ji atitinka ataskaitoje pateiktą aprašymą.

Vilnius teigia, kad CŽV naudojo jį kaip „žvalgybos paramos centrą“ maždaug už 20 kilometrų nuo Baltarusijos ir kad EŽTT savo sprendimą grindė netiesioginiais įrodymais. Šiuo metu teismas nagrinėja antrąją bylą, susijusią su Saudo Arabijos piliečio Mustafa al-Hawsawi.

Naujai išrinktos prezidentės Dalios Grybauskaitės spaudžiamas, Lietuvos Seimas 2009 metais surengė tyrimą ir padarė išvadą, kad ši svetainė yra viena iš dviejų, susijusių su CŽV.

Pranešime rašoma, kad jame yra tinkamos patalpos kalėjimui ir kad Lietuva negali kontroliuoti, kas vyksta viduje. Tačiau jame nenustatyta, kad būtų kalinių, nepaisant daugybės su CŽV susijusių skrydžių, kuriems buvo atsisakyta tikrinti pasienį.

Nuo 2007 metų svetainė yra Lietuvos žvalgybos mokymo centras. Šiuo metu kompleksas ruošiamas parduoti aukcione.

Papildomi šaltiniai • Lietuvos televizija

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer