Lietuvai smogė žvarbus šaltis: gyventojai dalinasi, kur šalčiausia

Lietuvą sukaustė dar neregėtas šaltis. Gyventojai dalijasi, kuriose šalies vietovėse pirmadienio rytą buvo šalčiausia, o sinoptikai prognozuoja, kad kalenti dantimis teks neilgai – jau nuo antradienio vėl grįžta šiluma.

„Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“ gyventojai dalijasi, kokia temepratūra sausio 8-osios naktį ir ryte buvo jų miestuose.

„Penktą val. šįryt Tauragės raj. 21.5 šalčio“, – rašo Genovaitė.

Šalčininkuose, kaip praneša Remigijus, 6.16 val. buvo net 28 laipsniai šalčio.

Panaši temperatūra buvo Zarasų rajone. Kaip skelbia Nomeda, 6.30 val. termometro stulpelis nukrito iki -28.

Kėdainiuose ir Kėdainių rajone, anot vietinių gyventojų, fiksuotas 24–25 laipsnių šaltis.

Stipriai atšalo ir Vakarų Lietuvoje. Aušra praneša, kad Šilutės rajone, Balčiuose, anksti ryte buvo 22 laipsniai šalčio.

Nedaug trūko iki rekordo, taip pat fiksuotas retas reiškinys

Lietuvos hidrometeorologijos (LHMT) tarnyba praneša, kad pirmadienį ryte buvo dar šalčiau nei sekmadienį. 

„Šiaurės rytinėje šalies dalyje oro temperatūra nukrito net iki 27–28 laipsnių šalčio. Šalčiausia buvo Zarasuose kur Saulei tekant šalo net iki -28 °C. Nežiūrint tokios žemos oro temperatūros, iki sausio 8-osios šalčio rekordo trūko pakankamai daug. Rekordu išlieka 1987-01-08 Varėnoje išmatuotas šaltis, kuomet buvo net iki -34,3 °C (speigas)“, – rašo LHMT.

Įdomu tai, kad saulėtą sekmadienio dieną Lietuvoje oro temperatūra daug kur pakilo tik iki 14–20 laipsnių šalčio. Šalčiausia įdienojus buvo Kupiškyje, Rokiškyje ir Šeduvoje (maksimali temperatūra apie -21 °C), o šilčiausia Druskininkuose, Varėnoje, Nidoje ir Ventėje (apie 12–13 laipsnių šalčio). Maždaug nuo 15–16 val. oro temperatūra vėl pradėjo kristi.

Be to, tvyrant dideliam šalčiui vietomis buvo fiksuoti mūsų šalyje retai pasitaikantys krituliai – ledo adatos. 


 

Šalčiai traukiasi: nuo rytojaus orai keisis kardinaliai

Tokių šalčių, kokie buvo šiomis dienomis, neturėjome trejus metus. Vis dėlto įspūdingai žema temperatūra ilgai nesilaikys – jau antradienį orai keisis iš esmės. Sinoptikai įspėja, kad dėl staigaus atodrėkio sulauksime pavojingų reiškinių.

Pirmadienio naktį be sniego. Vėjas šiaurės rytų, 4–9 m/s. Žemiausia temperatūra 19–24, vietomis, daugiausia Šiaurės Rytų Lietuvoje, 25–28, vakariniame šalies pakraštyje kai kur 16–18 laipsnių šalčio. Dieną sniego tikimybė maža. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 12–17, vakariniuose rajonuose vietomis 7–11 laipsnių šalčio.

Antradienį kai kur nedideli krituliai, galima silpna lijundra. Vėjas vakarinių krypčių, naktį 4–9 m/s, dieną 7–12 m/s. Temperatūra naktį 13–18, Rytų Lietuvoje kai kur iki 20, vakariniame šalies pakraštyje 8–12 laipsnių šalčio, dieną 0–5 laipsniai šalčio, pajūryje 1–3 laipsniai šilumos.

Trečiadienį vietomis nedideli krituliai, galima silpna lijundra. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 7–12 m/s. Temperatūra naktį nuo 2 laipsnių šalčio iki 3 laipsnių šilumos, dieną 0–5 laipsniai šilumos.

Štai kada vaikai dėl šalčio gali neiti į mokyklą

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena, kokiai oro temperatūrai esant moksleiviai gali neiti į mokyklą.

Oro temperatūrai nukritus iki 20 laipsnių šalčio ar žemiau, į mokyklą gali neiti pradinukai 1–5 klasių mokiniai.

Jei yra minus 25 laipsniai ir šalčiau, į mokyklą gali neiti vyresni (6–12) klasių mokiniai.

Tai nustatyta švietimo ministro patvirtintuose bendruosiuose ugdymo planuose. Šios dienos įskaičiuojamos į mokymosi dienų skaičių, vadinasi, už šias dienas nereikia atidirbti vėliau. Taip pat iš mokinių nereikalaujama pateisinimo už pamokas, praleistas dėl šalčių.

Per šias dienas mokytojai gali konsultuoti mokinius, panaudodami elektronines informavimo priemones.

Jeigu į mokyklą atvyksta vienas ar keli mokiniai iš klasės, mokykla turi juos užimti per pamokoms skirtą laiką.

Pirmadienį, sausio 8 d., moksleiviai turėtų sugrįžti į mokyklas po dviejų savaičių šventinių atostogų.

Lietuvą sukaustė šaltis, kurio nebuvo jau kelerius metus

Šalčio mėgėjai, panašu, sulaukė savo svajonių orų. Tokio šalčio kaip šiąnakt nebuvo kone trejus metus – Utenoje praėjusią naktį fiksuotas daugiau nei 26,5 laipsnio šaltis. Lietuva tokios temperatūros neregėjo beveik trejus metus.

„Paskutinius du dešimtmečius jau retai pasitaiko tokios temperatūros žemiau 25 laipsnių. Dėl klimato kaitos žiemos šiltėja“, – sako sinoptikas Tadas Kantautas.

Šįkart stiprų šaltį atpūtė anticiklonas iš Skandinavijos, jau kurį laiką kamuojantis Suomiją ir Švediją. Tačiau išskirtiniais rekordais Lietuvoje kol kas nekvepia.

„Iki 33 laipsnių šalčio prieš šiek tiek mažiau nei 50 metų fiksuota, tai iki rekordų dar daug trūksta“, – teigia T. Kantautas.

www.tv3.lt

Site Footer