Lietuvoje atliks tyrimą, kad išsiaiškintų, kiek paskiepytų asmenų persirgo COVID-19

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia išsiaiškinti, kokia paskiepytųjų nuo koronaviruso dalis persirgo šiuo virusu – rugsėjį planuojama pradėti tą numatantį seroepidemiologinį tyrimą.

„Mes norime išsiaiškinti, kokia dalis paskiepytų gyventojų buvo užsikrėtę koronavirusu ir kokia yra jų imuniteto būklė. Pagal tai planuosime tolesnę koronaviruso valdymo strategiją“, – BNS šią savaitę sakė SAM Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Ginreta Megelinskienė.

Anot jos, plintant omikron atmainai, daugiau užsikrėtimų fiksuota ir tarp vakcinuotų asmenų, o tai galėjo nulemti dar didesnį ligos paplitimą, nei yra žinoma šiuo metu, mat ne visi tokie užsikrėtusieji galėjo jausti simptomus.

SAM atstovės teigimu, šiuo metu vyksta konkursas, kuriuo bus atrinkti tyrimą atliksiantys mokslininkai. Šį procesą koordinuoja Lietuvos mokslo taryba.

Pusės metų trukmės tyrimą mokslininkai turėtų pradėti vykdyti rugsėjį, tam skirta 200 tūkst. eurų.

„Tiriant persirgusiuosius bus naudojami specifiniai antikūnų testai, leidžiantys nustatyti, ar žmogus persirgo koronavirusu“, – kalbėjo G. Megelinskienė.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras, Seimo narys Aurelijus Veryga sako teigiamai siekį atlikti tokį tyrimą, nes „situaciją žinoti visada yra gerai“.

„Tai yra privalumas. Moksline prasme, verta turėti tuos retrospektyvinius duomenis“, – BNS teigė „valstiečių“ parlamentaras.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad šis tyrimas greičiausiai neturės jokios praktinės naudos, ruošiantis susirgimų atvejų augimui rudenį.

„Pandemijos valdymo prasme, kokia iš jo nauda? Per tą laiką garantuotai atsiras naujos atmainos, nauji viruso potipiai. Ar tie duomenys bus validūs ir tinkami, žinant, kad rudenį ir prasideda visas jovalas, kai žmones sulenda į patalpas?“ – svarstė buvęs ministras.

Savo ruožtu SAM atstovė teigia, kad rudenį prognozuojama pandemijos banga bus valdoma remiantis tarptautinių organizacijų rekomendacijomis, o tyrimas pasitarnaus kontroliuojant tolesnius susirgimų pliūpsnius.

„Bus priimti sprendimai anksčiau, nelaukiant tyrimo, nebent bus pirminiai duomenys. (…) Suprantame, kad dėliodami šiam rudeniui strategiją turėsime remtis tarptautinėmis organizacijomis ir jų rekomendacijomis“, – teigė G. Megelinskienė.

Anksčiau šią savaitę sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pareiškė, jog rudenį prognozuojamas naujų atvejų šuolis, tačiau Lietuva jam yra pasiruošusi – esant reikalui būtų pradėti taikyti iki šiol buvę testavimo mechanizmai, sugrąžinamos kaukės.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer