Lietuvos euro lūkesčiai

Lietuva septynerius metus atsilieka nuo grafiko, sausio 1-ąją įvesdama eurą. Nuo 2002 m. ji buvo ruošiama pakeisti litą, tačiau kova su pasauline finansų krize tai vis atidėliojo.

Estija eurą įsivedė 2011 m., o Latvija – 2014 m. Patirtis jiems buvo teigiama.

Vilnius tikisi, kad tapus 19-ąja euro bloko nare Lietuvos prekyba įgaus postūmį ir sumažės skolinimosi kaštai.

28 nares turinčioje Europos Sąjungoje 337 milijonai žmonių dabar naudojasi bendra valiuta, o trys milijonai
lietuviai. Jie išgyveno ilgus metus trukusį griežtą biudžeto mažinimą, dėl kurio 150 000 jų paliko šalį.

Dabar vyriausybė prognozuoja ilgalaikį augimą BVP su euro įvedimu susijusių 1,3 proc.

Tai numato BVP 2,9 procento augimas 2014 m., padėdamas (jei pasitvirtins) šaliai atsigauti po 15 procentų susitraukimo 2009 m., kai pasaulis buvo finansų krizės įkarštis.

Bent viena agentūra („Fitch“) tikisi, kad šiemet ekonomika augs 3,5 proc., ty tris kartus greičiau nei visoje euro zonoje. Nepaisant didėjančios politinės įtampos, Lietuvos kredito reitingas jau gerokai priartėjo prie investicijų lygio.

IG rinkos analitikas Alastairas McCaigas pabrėžė: „Daugelis šių Baltijos šalių jau seniai jaučia nesaugumą, esančią viduryje tarp Rusijos ir Vakarų, ir manau, kad bet kokia tolesnė jų ištikimybė vakarams. verslo aplinka dar labiau sustiprintų jų saugumo jausmą.

Apie 60 procentų Lietuvos eksporto šiandien patenka į ES partnerius, 20 procentų – į Rusiją.

Ryžtingai siekdama energetinės nepriklausomybės nuo buvusio sovietinio tiekėjo, Lietuva spalį įsigijo milžinišką suskystintų gamtinių dujų laivą, todėl importas iš Norvegijos yra konkurencingas pasirinkimas.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer