Pirmoji Baltarusijos atominė elektrinė pradėjo veikti nepaisant kaimynų Baltijos šalių susirūpinimo.
Rusijoje pastatytas objektas Ostrovec mieste, dar vadinamas Astravo mieste, yra vos 20 km nuo Lietuvos ir Europos Sąjungos.
Jis pradėjo gaminti elektrą ir prijungtas prie šalies elektros tinklų, pranešė Baltarusijos elektros operatorius „Belenergo“.
Vilnius jau seniai priešinasi jo statybai, nes projektą apkartino nelaimingi atsitikimai, vogtos medžiagos ir netinkamas elgesys su darbuotojais.
Ji nedelsdama nutraukė elektros importą iš Baltarusijos ir kaimyninės Latvijos, pareiškė blokavusi ir elektrinės pagamintos energijos importą.
Elektrinę pastačiusi Rusijos valstybinė branduolinė korporacija „Rosatom“ atmetė lietuvių skundus, teigdama, kad elektrinės projektas atitinka aukščiausius tarptautinius standartus. Korporacija taip pat tvirtino, kad projekto pradžia padės sumažinti anglies dvideginio išmetimą regione iki 10 milijonų tonų CO2 ekvivalento kiekvienais metais.
Baltarusijos energetikos ministerija rugpjūtį pranešė, kad du elektrinės reaktoriai galiausiai patenkins trečdalį šalies energijos poreikio.
Baltarusija patyrė didelių nuostolių dėl 1986 m. Černobylio atominės elektrinės katastrofos, kuri iš tuometinės Sovietų Sąjungos Ukrainoje esančios elektrinės išmetė radioaktyvius nuosėdas dideliuose Europos plotuose. Šis skaudus palikimas paskatino pasipriešinimą atominės elektrinės projektui Baltarusijoje.
Lietuva 2009 metais uždarė vienintelę sovietų pastatytą atominę elektrinę. Vyriausybė Vilniuje pasiūlė nemokamų jodo tablečių maždaug pusei milijono žmonių, gyvenančių netoli Baltarusijos sienos, kad apsaugotų juos nuo radiacijos avarijos atveju.