Panevėžietė Vaida pyksta dėl pabrangusių degalų: „Atlyginimai nekyla, bardakas Lietuvoje, o kainos“

Vairuotojus šokiruoja nuo sausio kone kasdien brangstantys degalai. Kai kuriose degalinėse dyzelino litras jau kainuoja beveik eurą aštuoniasdešimt, o benzinas viršijo eurą šešiasdešimt. Degalų kainos skiriasi net tų pačių tinklų degalinėse skirtingose vietose, tad vairuotojai pilasi degalus ne bet kur ir vis labiau ieško mažesnių kainų.

Pasak ekspertų, degalai kaip ant mielių brangsta dėl augančių naftos kainų – „Brent“ nafta nuo sausio jau pabrango dešimtadaliu ir dėl padidinto akcizo.

Panevėžietė Vaida po savaitgalio atvyko į degalinę įsipilti degalų savaitei. Pilno banko moteris piltis nedrįsta, mat sako priversta įdėmiai skaičiuoti, kad nepritrūktų pinigų svarbesnėms išlaidoms – išaugusioms šildymo sąskaitoms ir maistui.

„Skaičiuojasi labai, važiuoji kur reikia, kelionės žiūrint su šeima pabūti, vengiame. Žiūrim, kad užtektų maistui, mokesčiams ir iki algos“, – pasakoja panevėžietė Vaida.

Pripažindama, kad automobiliu vyksta tik į būtiniausias keliones, moteris neslepia pasipiktinimo matydama, kad degalai pastarąjį mėnesį brangsta kone kasdien ir dyzelino litras kai kur jau kainuoja beveik 1,80 eurų, nors prieš Kalėdas nekainavo nė pusantro euro.

„Kas liečia kuro kainas, nežmoniškai, žmonėms sunku išgyventi. Atlyginimai nekyla, bardakas Lietuvoj, o kainos. Jauniems sunku išgyventi, mokesčiai viską suvalgo“, – sako panevėžietė Vaida.

Nuo naujųjų metų be paliovos kylančiomis degalų kainomis nepatenkinti ir kiti vairuotojai:

„Man kaip daug važiuojančiam skaudu, per mėnesį daug susidaro pinigų. Pabrango 10 centų, per mėnesį 200 litrų, keik prisideda. Brangu, automatiškai viskas brangsta. Kuras brangsta, maistas, iš eilės viskas brangsta, būtų gerai, kad atpigtų.“

„Kai su savo mašina važiuoji, jaučiasi kainos, laukiama gal nukris kada nors. Keista, kad kainos kyla greitai, o kai reikia nuleisti, sako, mes užsipirkę senesnių.“

„Važiuoti reikia, tenka pirkti, bet stengiuosi ieškoti pigesnio kuro kitoje degalinėje, kur pigesnis.“

Degalų savininkai sako, kad neturi pasirinkimo

Degalinių atstovai augančiomis degalų kainomis ragina nesistebėti. Jie pripažįsta, kad net to paties tinklo skirtingose degalinėse degalų litro kaina gali skirtis iki kone 20 centų, priklausomai nuo vietos ir konkurencijos. Nuo sausio brangsta nafta, tad perdirbėjai kelia dyzelino ir benzino kainas didmeninėje rinkoje. 

Degalinių savininkai tvirtina, esą tokioje situacijoje ir jiems nelieka nieko kito, kaip kelti kainas švieslentėse. Be to, dyzeliną 5 centais už litrą šiemet pabrangino valdančiųjų padidintas akcizo mokestis.

„Tai grynai valdžios sprendimas, taikome ne Europos Sąjungos minimumą, daug didesnį akcizą, kitais metais žada vėl 6-7 centais kilti. Prisidės taršos anglies 3 centai, bus 2,40 per kelis metus“, – tvirtina Lietuviškų degalinių sąjungos tarybos pirmininkas Karolis Stasiukynas.

Lenkijoje dyzelino litras šiuo metu kainuoja mažiausiai 5 centais pigiau. Dyzeliną brangina ne tik akcizas. „Brent“ nafta nuo sausio pradžios jau pabrango dešimtadaliu ir dėl neramumų Raudonojoje jūroje ir Izraelyje. Naftos kainą esą kelia ir europinės sankcijos Rusijai.

„Tai liečia laivus, kuri susiję su Rusija, anksčiau be didesnių ribojimų transportavo naftos produktus į Vakarus. Dabar laivų judėjimo kryptis į Europą sumenko, rodo, kad sankcijos veikia, bet tai atsispindi naftos kainose“, – sako „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

„Padidėjusi rizika būti užpultiems keliaujant kanalu brangina naftą. Brangimas nuo metų pradžios sudarė beveik 10 proc., galutinėje kuro kainoj sudaro 5 centus. Prisideda ir mokesčiai“, – teigia finansų ekspertas Marius Dubnikovas.

Neatmeta dar didesnio pabrangimo

Energetikos agentūros vadovė teigia, kad brangstant naftai įkandin seka ir jos perdirbėjai bei degalinės.

„Dyzelinas brangsta nuo Kalėdų, benzinas nuo sausio vidurio. Lietuva čia ne išimtis, tendencijas tokias matome visoje Europoje“, – tvirtina energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė.

Pasak ekonomistų, šiuo metu 80 dolerių už barelį pasiekusi naftos kaina turėtų stabilizuotis, tačiau neatmeta galimybės, kad gali ir dar šiek tiek padidėti, paskui save tempdama aukštyn ir degalų kainas, tačiau esą kainų augimas artimiausiu metu jau turėtų būti lėtesnis.

„Rizikos padidėjusios, bet ne tokios dramatiškos, kokios buvo kai Rusija užpuolė Ukrainą ar pandemijos“, – sako finansų ekspertas Marius Dubnikovas.

„Tarptautinė energetikos agentūra nemato ženklesnio naftos kainos šuolio, tikisi, kad bus komfortiškame lygyje, apie 80 dolerių už barelį“, – teigia „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Praėjusį mėnesį perdirbėjų ir degalinių maržos dar buvo vidutiniško lygio – dyzelino prekyboje mažesnės nei rudenį ir pavasarį, tačiau didesnės nei vasarą. Benzino prekyboje maržos yra minimalios, tad artimiausiu metu gali didėti.

Energetikos agentūra praneša stebinti kainų pokyčius ir kaip toliau brangstant naftai perdirbėjai su degalinių savininkais keis savo maržas, žada pranešti artimiausiomis savaitėmis.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

www.tv3.lt

Site Footer