Profesorius randa seniai prarastą Lietuvos nepriklausomybės deklaraciją

Lietuvos politikos mokslų profesorius teigia radęs vieną iš nedaugelio likusių originalių savo šalies nepriklausomybės deklaracijos kopijų, pamirštų Berlyno archyve.

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis dokumentą rado po aštuonis mėnesius trukusių ir savo lėšomis finansuotų paieškų.

Lietuvos valdžios institucijos šį radinį įvertino kaip šalies „gimimo liudijimo“ radinį ir įžiebė iškilmes Baltijos šalyje, kuri kitais metais minės savo šimtmetį.

„Mane paskatino susijaudinimas dėl galimybės rasti tokį svarbų dokumentą, kuris taip ilgai buvo pamestas“, – „Reuters“ sakė Mažylis.

VOKIETIJA-LIETUVA/NEPRIKLAUSOMYBĖS DEKLARACIJA

Teigiama, kad 1918 m. dokumentas, ilgai manytas, pasimetęs istorijoje, buvo rastas Vokietijos užsienio reikalų ministerijos archyve.

Dokumento autentiškumą patvirtino Vokietijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnai.

„Koks puikus atradimas! Tai puiki žinia mūsų draugams lietuviams“, – rašoma ministerijos pranešime, rašoma „Reuters“. „Švenčiame kartu su jais“.

Mažylis pasakė Prancūzijai AFP naujienų tarnyba prie jo šalies nepriklausomybės paskelbimo buvo pridėta aplanke rasta versija vokiečių kalba. Ant jo Mažylis pasakojo AFPyra 20 „aiškiai originalių“ parašų.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė gyrė radinį, sakydama, kad tai „geriausia dovana, geriausias paminklas mūsų šimtmečiui“.

Grybauskaitė sakė paprašiusi Vokietijos vyriausybės grąžinti dokumentą.

Istorikai manė, kad egzistavo trys dokumento kopijos. Viena skirta Vokietijos ir Rusijos vyriausybėms.

Tačiau Lietuvos pareigūnai jo kopiją prarado per neramumus, kurie paveikė Baltijos šalis iškart po Didžiojo karo.

Lietuvos ambasada Vokietijoje išsiuntė padėką Vokietijai už, galbūt nesąmoningai, konservuotą Lietuvos steigimo dokumento originalą.

Nors Lietuva nepriklausoma valstybe tapo 1990 m., kai atsiskyrė nuo Sovietų Sąjungos, savo pirminę tautybę ji sieja su 1918 m.

Tuo metu vokiečių kariuomenė užėmė teritoriją ir Lietuva buvo įkurta su Berlyno pritarimu. Nepriklausomybės deklaracija pasirašyta 1918 metų vasario 16 dieną.

„Reuters“ žiniomis, Lietuvos verslo grupė „MG Baltic“ už dokumento atradimą pasiūlė milijono eurų atlygį, kurį reikės sumokėti, kai jis bus grąžintas į Vilnių.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer