Putinas išsigando Ukrainos: atšaukė Pergalės dienos paradus visoje Rusijoje

Vladimiras Putinas buvo priverstas atšaukti kasmetinius Rusijos Pergalės dienos paradus, nes baiminasi Ukrainos kamikadzių dronų atakų. 71 metų tironas atšaukė didžiąją dalį gegužės 9-osios – švenčiausios Rusijos kalendoriaus dienos – iškilmių, nes negalėjo užtikrinti savo piliečių saugumo. Patriotiniai kariniai paradai rengiami visoje Rusijoje, taip švenčiant šalies pergalę prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare.

Šiuos renginius V. Putinas paprastai naudoja tam, kad pademonstruotų Rusijos karinę galią ir sukeltų nacionalinį pasididžiavimą, o jų metu Maskvos Raudonojoje aikštėje rengiamas milžiniškas paradas. Šiemet ši renginio dalis vyks užtikrinant griežtą saugumą, kurį prižiūrės pats V. Putinas, tačiau daugelis regioninių paradų ir su jais susiję dideli fejerverkai buvo atšaukti, skelbia portalas „The Sun“.

Savo renginius atšaukė Belgorodo, Briansko, Pskovo, Riazanės, Kursko ir Saratovo regionai, nors ne visi jie yra netoli Ukrainos.

Pergalės dienos renginių taip pat atsisakyta okupuotuose Ukrainos regionuose, įskaitant Zaporižią ir Sevastopolį Kryme, dėl „saugumo priežasčių“.

Atsisakyta šimtų Pergalės dienos paradų

Prieš Rusijai įsiveržiant į Ukrainą, šią vėliavų mojavimo dieną sostinėje dundėdavo tankai, branduolinės raketos ir didžiulės patrankos, o virš galvų kildavo karo lėktuvai.

 

Visoje Rusijoje saugumo sumetimais buvo atsisakyta šimtų „Nemirtingojo pulko“ eitynių, kai žmonės nešdavo savo giminaičių karo veteranų nuotraukas.

Baiminamasi, kad į šiuos renginius gali įsiveržti antikariniai protestuotojai.

Kai kuriuose kituose regionuose, pavyzdžiui, Syktyvkare, buvo atšaukti fejerverkai, o Voroneže atšauktas koncertas.

Rostove ir Voroneže kai kurie paradai atšaukti, o kiti gali vykti be žiūrovų.

Tikimasi, kad bus atšaukta ir daugiau renginių.

Pernai Pergalės diena buvo atšaukta daugelyje Rusijos teritorijų, o renginys Maskvoje buvo sumažintas ir jame beveik nebuvo demonstruojama sunkioji karinė technika.

Po dvejus metus trunkančio karo Ukrainoje pasklido gandai, kad paradai atšaukti dėl to, kad trūksta tankų, kuriuos būtų galima net pastatyti į paradus.

Vietos gubernatoriai vėl nurodė „susirūpinimą dėl saugumo“.

Rusai baiminasi mobilizacijos

Gegužės 9 d. paradai atšaukti, kai vienas regiono pareigūnas perspėjo Rusijos studentus, kad diktatorius yra pasirengęs įsakyti naują mobilizacijos etapą, baimindamasis, kad gali pralaimėti karą.

Konstantinas Dizendorfas iš Krasnojarsko krašto Sibire stovėjo šalia aštuoniolikmečio, siunčiamo į V. Putino karą, ir, atrodo, prasitarė apie Kremliaus planą.

Jis pasakė: „Iš esmės mūsų visuomenė supranta, kad šiandien [Rusijai] yra sunku. Mes stovime ant slenksčio, ar laimėsime – ar ne. Mes visi tai suprantame. Ir, žinoma, greičiausiai bus dar vienas šaukimas. Ne į karinę tarnybą, o į mobilizaciją“.

Manoma, kad šiais metais V. Putinui prireiks dar 300 tūkst. karių, tačiau jų gali negauti be priverstinės mobilizacijos – nepopuliaraus žingsnio, kurio jis nebandė imtis nuo 2022 m. rugsėjo.

Mobilizacija sukėlė masinį beveik 300 tūkst. jaunų vyrų bėgimą iš Rusijos, kad jie išvengtų šaukimo į kariuomenę.

JAV ginklai keliauja į frontą

Tuo tarpu dalis šviežių JAV ginklų gali pasiekti Ukrainos fronto liniją „jau po kelių dienų“, sakė JAV pareigūnai, Rusijai rengiantis naujam puolimui.

Praėjusią savaitę JAV prezidentas Joe Bidenas pasirašė įstatymą, kuriuo Ukrainai suteikiama 58,4 mlrd. eurų karinė parama.

Po šešis mėnesius trukusio vilkinimo Kongrese J. Bidenui pagaliau pavyko atlaisvinti kelią į Kyjivą gabenti desperatiškai reikalingą artileriją, raketas ir priešlėktuvinės gynybos šaudmenis.

Šis pranešimas atnešė palengvėjimą 966 kilometrų ilgio Ukrainos fronto linijoje, nes Kyjivui iki šiol teko stipriai tausoti savo ginkluotę, todėl Ukrainos pajėgos buvo labiau pažeidžiamos mirtinų Rusijos atakų.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasveikino tai kaip istorinį sprendimą, „kuris išlaiko istoriją teisingame kelyje“ prieš „Rusijos blogį“.

Teisės aktas buvo oficialiai pasirašytas tą pačią dieną, kai JAV pareigūnai patvirtino, kad JAV slapta siuntė Ukrainai ilgojo nuotolio balistines raketas.

Bunkerius griaunančios raketos ATACMS gali pasiekti taikinius „bet kur“ Rusijos okupuotoje Ukrainoje – tai gali pakreipti karo eigą Kyjivo naudai, laikraščiui „The Sun“ sakė gynybos ekspertai.

Putinas nesustos prie Lenkijos sienos, jei laimės Ukrainoje

Praėjusią savaitę britų premjeras Rishi Sunakas kartu su NATO vadovu Jensu Stoltenbergu išskrido į Lenkiją skubių saugumo derybų.

R. Sunakas pasinaudojo proga ir pažadėjo iki 2030 m. padidinti Jungtinės Karalystės išlaidas gynybai iki 2,5 proc.

Tai yra didžiausia per pastarąją kartą parama gynybai – per ateinančius šešerius metus bus skirta 75 mlrd. svarų sterlingų (87,5 mlrd. eurų).

R. Sunakas pasveikino tai kaip „didžiausią krašto gynybos stiprinimą per pastaruosius kelis dešimtmečius“, siekiant kovoti su augančia blogio ašimi, kurią sudaro Rusija, Iranas, Kinija ir Šiaurės Korėja.

Rekordinė 500 mln. svarų sterlingų (apie 583,6 mln. eurų) suma buvo skirta prezidento V. Zelenskio karo veiksmams, nes premjeras perspėjo, kad despotas V. Putinas nesustos prie Lenkijos sienos, jei laimės Ukrainoje.

Į šią paramą bus įtraukta daugiau šaudmenų, oro gynybos priemonių ir bepiločių orlaivių, o JK parama Kyjivui šiais finansiniais metais sieks 3 mlrd. svarų sterlingų (3,5 mlrd. eurų).

www.tv3.lt

Site Footer