Lavrovo fiasko G20 ministrų susitikime: niekas nepanoro fotografuotis kartu

Dauguma lyderių G20 šalių užsienio reikalų ministrų susitikime atsisakė fotografuotis su Rusijos atstovu Sergejumi Lavrovu. Vis dėlto jis aiškina, kad pats nekvietė nieko nusifotografuoti kartu.

Apie tai, kaip rašo UNIAN, pirmoji pranešė Japonijos agentūra „Kyodo“.

Paprastai susitikimų metu lyderiai pozuoja tradicinei nuotraukai. Tačiau šiemet fotosesija neįvyko. To priežastis – daugelio užsienio reikalų ministrų atsisakymas nusifotografuoti kartu su Rusijos užsienio reikalų ministerijos vadovu S. Lavrovu.

Pranešama, kad pirmasis fotografuotis atsisakė JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas. Kaip teigia „Reuters“, kai kurie lyderiai taip pat atsisakė su S. Lavrovu susitikti koridoriuose. Tarp jų – JAV valstybės sekretorius, Vokierijos užsienio reikalų ministerijos vadovė Annalena Berbock.

„Japan Times“ praneša, kad susitikti su S. Lavrovu atsisakė ir Japonijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Yoshimasa Hayashi.

Vis dėlto paklaustas apie fiasko, S. Lavrovas sako pats nieko nekvietęs fotosesijai.

„Kalbant apie susitikimus su manimi, sakiau, kad su manimi nesifotografuos. Nieko nekviečiau nusifotografuoti. Ir niekur nekviečiau. Indonezija mane pakvietė“, – Rusijos žiniasklaidai komentavo jis.

G20 priklauso Europos Sąjunga, JAV, Kinija, Japonija, Vokietija, Prancūzija, Brazilija, Didžioji Britanija, Italija, Rusija, Kanada, Indija, Australija, Meksika, Pietų Korėja, Indonezija, Turkija, Saudo Arabija, Argentina, Pietų Afrika.

JAV prezidentas Joe Bidenas anksčiau pareiškė, kad Rusija turėtų būti pašalinta iš G20.

Vakarams spaudžiant Maskvą dėl Ukrainos, Lavrovas išėjo iš G20 derybų

Vakarų šalims kritikuojant Maskvą dėl jos invazijos Ukrainoje, S. Lavrovas išėjo iš derybų.

Vašingtonas ir jo sąjungininkai prieš susitikimą pasmerkė Rusijos karą Ukrainoje, o paskui, per derybas už uždarų durų, rusų užsienio reikalų ministras S. Lavrovas susidūrė su, anot JAV valstybės sekretoriaus A. Blinkeno, Vakarų kritikos kruša.

„Tai, ką šiandien išgirdome, jau yra stiprus choras iš viso pasaulio… dėl būtinybės užbaigti agresiją“, – sakė A. Blinkenas, dalyvaujantis susitikime kurortinėje Balio saloje.

A. Blinkenas ir S. Lavrovas prisidėjo prie kolegų dienos trukmės deryboms ir tai buvo pirmas jų susitikimas nuo karo Ukrainoje pradžios. Susitikimo šeimininkai iškart pasakė jiems, kad konfliktas turi būti užbaigtas derybomis.

Tačiau S. Lavrovas išėjo iš rytinės sesijos Vokietijos užsienio reikalų ministrei Annalenai Baerbock sukritikavus Maskvą dėl invazijos, sakė diplomatai.

Jis taip pat išėjo iš popietinės sesijos, prieš Ukrainos užsienio reikalų ministro Dmytro Kulebos virtualų kreipimąsi į ministrus. S. Lavrovo nebuvo ir A. Blinkenui smerkiant Rusiją.

„Mūsų Vakarų partneriai stengiasi išvengti pokalbių apie pasaulio ekonomikos klausimus, – sakė S. Lavrovas žurnalistams. – Vos pradėję kalbėti jie pradeda karštligiškai kritikuoti Rusiją.“

A. Blinkenas atsisakė atskirai susitikti su S. Lavrovu, apkaltino Rusiją sukėlus pasaulinę maisto krizę ir pareikalavo Maskvos leisti išgabenti grūdų krovinius iš karo krečiamos Ukrainos.

„Mūsų kolegoms rusams: Ukraina nėra jūsų šalis. Jos grūdai nėra jūsų grūdai. Kodėl blokuojate uostus? Turėtumėt išleisti grūdus“, – šaltinis citavo A. Blinkeno pasisakymą per G-20 derybas už uždarų durų.

S. Lavrovas anksčiau reporteriams sakė, kad „nebėgios“ paskui Jungtines Valstijas siekdamas derybų.

„Ne mes atsisakome kontaktų, o Jungtinės Valstijos“, – sakė jis.

G20 ministrai pradėjo susitikimą Balyje, kur pagrindinis dėmesys skiriamas Ukrainai

G20 užsienio reikalų ministrai penktadienį pradėjo susitikimą Indonezijoje, kur pirmą kartą nuo karo Ukrainoje pradžios kartu dalyvauja JAV ir Rusijos kolegos.

JAV valstybės sekretorius A. Blinkenas ir Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas drauge su kolegomis pradėjo visą dieną truksiančias derybas. Jose Vašingtonas sieks užsitikrinti didžiausių pasaulio ekonomikų paramą, kad galėtų daryti spaudimą Maskvai dėl invazijos į kaimyninę šalį.

„Akivaizdu, kad viskas negali būti kaip įprasta, kai kalbama apie Rusijos dalyvavimą ir priklausymą tokioms iniciatyvoms kaip G20“, – prieš susitikimą sakė vienas aukšto rango JAV pareigūnas.

Indonezijos užsienio reikalų ministrė Retno Marsudi, pradėdama susitikimą Balio kurortinėje saloje, tiesiogiai prakalbo apie karą.

„Mūsų pareiga – greičiau užbaigti karą ir išspręsti nesutarimus prie derybų stalo, o ne mūšio lauke“, – sakė R. Marsudi, dalyvaujant S. Lavrovui.

Balyje A. Blinkenas taip pat sieks atnaujinti dialogą su Pekinu per derybas su Kinijos kolega Wang Yi (Vang I). Šios derybos bus pirmosios per kelis mėnesius po to, kai įtampa tarp šalių padidėjo dėl tokių klausimų kaip Taivanas.

G20 susitikime ketinama aptarti karo poveikį aprūpinimui maistu ir energetiniam saugumui, taip pat pasaulio ekonomikos atsigavimą po koronaviruso pandemijos ir klimato kaitos padarinius.

Visgi A. Blinkenas vengs tiesioginio susitikimo su savo kolega iš Rusijos ir veikiausiai kaltins Maskvą sukėlus pasaulinę aprūpinimo maistu ir energetikos krizę.

Tačiau JAV pareigūnai leido suprasti, kad Vašingtonas nenori sukelti nepatogumų Indonezijai.

Susitikimo šeimininkai, atsižvelgdami į JAV susirūpinimą dėl S. Lavrovo dalyvavimo susitikime, į penktadienio susitikimą pakvietė Ukrainos užsienio reikalų ministrą Dmytro Kulebą, o Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kviečiamas dalyvauti lapkritį vyksiančiame G-20 viršūnių susitikime.

„Mums labai svarbu, kad sutelktume dėmesį į G20 darbotvarkę“, – sakė JAV pareigūnas.

A. Blinkenas penktadienį atvyko į saloje esantį viešbutį „Mulia“, kur, prieš įeidamas į tą patį kambarį su S. Lavrovu, su kuriuo paskutinį kartą buvo susitikęs sausio mėnesį, kalbėjosi su Pietų Afrikos užsienio reikalų ministru.

Susitikimo pradžioje Rusijos vyriausiasis diplomatas sėdėjo tarp Saudo Arabijos ir Meksikos užsienio reikalų ministrų.

Penktadienio susitikimas yra laikomas įžanga į lapkričio mėnesį vyksiantį vadovų aukščiausiojo lygio susitikimą Balyje, kuriame daugiausia dėmesio turėjo būti skiriama pasaulio atsigavimui po COVID-19 pandemijos.

Tačiau dabar dėmesys sutelktas į Maskvos invaziją į Ukrainą, kuri sukrėtė pasaulio rinkas, smarkiai pakėlė maisto kainas ir sukėlė įtarimų dėl Rusijos karo nusikaltimų.

JAV valstybės departamentas atsisakė komentuoti numatomą „choreografiją“ Balyje ir tai, ar A. Blinkenas išeis iš susitikimų, kuriuose dalyvauja S. Lavrovas.

Tačiau šįkart nuspręsta atsisakyti tradicinės G-20 ministrų susitikimo dalyvių bendros nuotraukos, naujienų agentūrai AFP sakė vienas Indonezijos vyriausybės pareigūnas.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer