Ragina ruoštis daugiabučių gyventojus, šie – pyksta: „Ir taip sunku išgyventi, ir dar jie kainas kelia“

Atšalus orams jau nebe už kalnų ir šildymo sezonas. Šiemet už šilumą daugumos didmiesčių gyventojams teks mokėti brangiau nei prieš metus. Be to, valdantieji šiemet nebepratęsė PVM lengvatos, tad dešimtadaliu šildymą brangina ir šis mokestis.

Marijampoliečiai ateinantį mėnesį už šilumą turės mokėti vieną aukščiausių kainų iš Lietuvos didmiesčių. Prieš metus spalį už centralizuotai tiekiamos šilumos kilovatvalandę miestiečiams teko mokėti po 7 centus, o šiemet jau daugiau kaip 9 ct – tai yra trečdaliu brangiau.

Tokia žinia gyventojų nedžiugina:

„Ir taip sunku išgyventi, ir dar jie kainas kelia. Ką jie galvoja? Tokius pinigus. Vakar per žinias Seimo narė pasakė: „Aš gaunu 2800 eurų, bet man per mažai.“ O mes iš 400 eurų turim viską – šildymą, mokesčius susimokėti, prasimaitinti ir dar kiek vaistams reikia.“

„Labai keista, atvykau iš Vilniaus gyventi į Marijampolę. Ir nustebau, kad čia daug brangiau negu ten mokėjau. Ten už 3 kambarius, o čia  už 2 kambarius moku.“

„Labai nesmagu, žmones kad taip skurdina.“

„Seniai turėjo sustoti. Reikia pakelt atlyginimus Seime, maišų prisisiūti didelių iki rinkimų.“

Dar brangiau už marijampoliečius mokės Alytaus gyventojai. Jiems kilovatvalandė kainuos beveik 10 centų ir bus trečdaliu brangesnė nei pernai.

Brangiau už šildymą šiemet teks mokėti ir kauniečiams. Pernai spalį kilovatvalandė jiems kainavo 5,57 ct., o šiemet kainuos 6,62 su PVM. Taigi šiluma brangsta penktadaliu.

Augs ir kuro kainos

Šiluma brangsta ir Šiauliuose. Tiesa, šildymas brangsta tiek, kiek sudaro 9 PVM, kurio pernai buvusios lengvatos – nulinio tarifo Seimas daugiau nebepratęsė.

O vilniečiai toliau plūsta į savivaldybę prašydami šildymo kompensacijų. Nors, pasak savivaldybės darbuotojų, prašytojų bent jau šiuo metu penktadaliu mažiau nei pernai.

„Asmenys, kurie pernai kreipėsi ir gavo neigiamą atsakymą dėl turto, jiems kompensacija nepriklausė praeitais metais, galimai jie šiais metais nebesikreipė“, – sako Vilniaus savivaldybės atstovė Karina Aleksiūnaitė. 

Palyginti su šiuo rugsėjo mėnesiu, šiluma spalį kainuos brangiau ir Vilniuje dėl augančios paklausos ir kuro kainos.

„Pagrindinė dalis – poreikis. Jį lėmė vėsesni orai prasidėsiantys, palyginti su rugsėju. Kaina iš nepriklausomų šilumos gamintojų lėmė“, – teigia „Vilniaus šilumos tinklų“ atstovė Rūta Jasiulionienė. 

Tiesa, palyginti su kainomis, buvusiomis praėjusio šildymo sezono pradžioje, šiluma atpigs, mat visa galia jau veikia „Ignitis“ kogeneracinė jėgainė, deginanti biokurą ir atliekas.

„Visa šiluma įsigyta iš aukcionų, o antra, nepriklausomi šilumos gamintojai šilumą gamina iš biokuro ir dėl to mažesnė kaina negu iš dujų“, – kalba Rūta Jasiulionienė. 

Prognozuoja išmokėti daugiau kompensacijų 

Panaši padėtis kaip Vilniuje ir Panevėžyje. Ten šiluma pigesnė nei prieš metus.

„Kuras per metus ženkliai atpigo, visos kuro rūšys šiemet pigesnės. Tik vartotojai pajus PVM nekompensuojamas, bus nuo spalio šilumos energijai taikomas“, – sako „Panevėžio energijos“ finansų direktorė Rita Morozovienė. 

Tačiau prasidedant šaltajam metų laikui, šilumos tiekėjai kelia kainas, palyginti su buvusiomis šiltą rugsėjį.

„Lyginant su rugsėjo kaina, didėja 6 proc. kainos išaugimą lėmė kuro kainų augimas visų kuro rūšių kainos didėja. Bendrovė šilumą perka ir nepriklausomų šilumos gamintojų, atliekinės šilumos gamintojų, kurių kaina irgi didėja“, – aiškina Rita Morozovienė. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija prognozuoja, kad šį šildymo sezoną teks išmokėti daugiau kompensacijų už šilumą – iš viso apie 80 mln. eurų šimtui aštuoniasdešimt tūkstančių asmenų.

www.tv3.lt

Site Footer