Šokoladas Lietuvoje brangsta sparčiausiai Europoje: rudenį kainos gali dar kilti

Liūdni laikai smaližiams – šokoladas Lietuvoje brangsta sparčiausiai Europoje. Šias metais jis pabrango dešimtadaliu. Šokolado gamintojai sako, kad ir tai ne riba – rudenį kainos gali kilti dar.

Nepaisant to, lietuviai saldumynų perka vis daugiau – kai kurie prekybos centrai sako, kad šiais metais vien šokoladinių batonėlių parduoda 60 procentų daugiau nei tuo pačiu laiku pernai, o šokolado plytelių pardavimai tolygūs pabrangimui – jų parduodama 10 procentų daugiau. O štai kava, prie kurios saldumynai dažnai ir valgomi, pabrango beveik trečdaliu.

Vienoje Trakų šokoladinėje – sunkiai perteikiami šokolado kvapai ir didžiulė saldumynų įvairovė. Bet kokiam skoniui – nuo migdolų šokolade, iki šokolado su šonine ir: „Va čia turime naujieną – šokoladas su svirpliais – paskrudinti svirpliai.“

Pasisaldinti užsuko ir vietiniai smaližiai: „Labai mėgstu, dabar va pusryčiam su kava, tai labai skanu, viskas tvarkoj.“

Ir nors kylančias kainas jie pastebi – sako, kad atsisakyti skanėstų dėl to nepasiruošę:

„Dėl kainų neriboju savęs. Bet pastebėjom, kad kilo kainos, bet čia neribosi savęs.“

„Suvalgau per kartą ir plytelę. –Ar pastebit, kad pabrango? – Ne, nepastebiu, kadangi jei kažką mėgstu – neriboju, nesvarbu, kaip keičiasi kaina.“

Kad mėgstantys saldumynus lietuviai į kainas nežiūri ir savęs nevaržo, pastebi ir šokoladinės savininkas. Jis sako, kad dėl išaugusių žaliavų kainų, šokoladą teko branginti, bet mažiau jo vis tiek neparduoda, netgi priešingai – pardavimai išaugę dar nuo pandemijos.

„Turiu tokią patirtį, kai turėjau labai skanius kepsnius ir prasidėjo infliacija, ir aš sumažinau kepsnių, palikau tokią pačią kainą. Žmonių pasipiktinimui nebuvo ribų. Tada padariau kitą dalyką – palikau kepsnius, pakėliau kainą. Vienas kitas pastebėjo, bet visi priėmė kaip natūralų procesą. Tai aš dabar nebetaupau kokybės sąskaita, šiek tiek pakeliu kainą, kad turėtume tokį patį pelno lygį“, – teigia „AJ šokoladas“ įkūrėjas Algimantas Jablonskas.

Šokolado brangimas Lietuvoje – sparčiausias Europoje. Jis pabrango dešimtadaliu.

„Lietuvoje 11 procentų augimas yra, Europos Sąjungoje – 2–3 proc. Dalyje šalių net sumažėjimas yra kainų, tos pačios kavos kainos Lietuvoje išaugo beveik trečdalių, nors ES vidurkis – 10 proc“, – komentuoja ekonomistas Žygimantas Mauricas.

O viename Vilniaus šokolado fabrike per konvejerius eina lietuvių pamėgti saldainiai – raudonoji aguona. Saldainiai suformuojami, apliejami šokoladu, pereina per šaldymo įrangą ir jau pakuojami į blizgančius popieriukus.

Šokolado gamintojai sako, kad gaminių pabrangimą lėmė tiek dar per pandemiją strigusi logistika, tiek išaugusios cukraus, gliukozės, konditerinių riebalų kainos.

„Svarbios dedamosios, kurios naudojamos saldumynuose, kai kur brango 20–30 procentų. Ir priklauso nuo gaminių. Reikia pakelti kainas, nes nukirsti išlaidų ne taip ir išeina, nes viskas drastiškai brangsta. Žmonės, kurie dirba 10 metų įmonėje, nėra matę tokio brangimo, niekada tokio nebuvo“, – sako „Vilniaus pergalės“ rinkodaros vadovas Justas Razmus.

Ekonomistas tikina, kad dėl to kaltos visai ne žaliavos, kadangi net pagrindinis šokolado komponentas – kakava – per pastaruosius metus visiškai nebrango. Pasak Maurico, šokoladą brangina patys prekybininkai ir žmonės, kurie plačiai pravėrę pinigines sutinka mokėti daugiau.

„Dėl to ES vidurkis ir siekia apie kelis procentus. Lietuvoje matome spartesnį kilimą ir tai vienas iš indikatorių dėl ko mes turime ne tik kaštų bazės augimą, bet labai didelę paklausą. Žmonės plačiai atveria pinigines, prekybininkai naudojasi“, – tikina Ž. Mauricas.

O žmonės ne tik pasiryžę mokėti brangiau, bet ir perka daugiau. Kalbinti vieno didžiausių prekybos tinklų atstovai sako, kad pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su pernai metais, šokolado plytelių pardavimai šoko dešimtadaliu, o kiti šokolado produktai – dar daugiau.

„Populiariausios – plytelės su įdarais. Batonėlių pardavimai išaugo beveik 60 procentų, tai yra ryškus augimas“, – tvirtina „MAXIMOS“ atstovė Rima Aukštuolytė.

Kalbinti pirkėjai dalinasi, kaip dažnai perka šokoladą:

„Perku tiek kiek ir pirkdavau – lauktuvėms, svečiams, kartais sau paskanauti, bet ne maniakiškai, tai labai nepasikeitė.“

„Man reikia per dieną bent jau šokoladuką suvalgyt, tokia kaip energijos palaikymo forma.“

„Kas anksčiau būdavo pigu, tai dabar tas kažkaip sukeista, kad ta prabanga tapo pats pigiausias dalykas.“

„Kokį kartą per mėnesį, dvi savaites.“

„Kaip ir visos kainos pakilo, tai ir šokolado, nenuostabu.“

Šokolado gamintojai sako, kad ir tai dar ne riba. Rudenį saldumynai gali brangti dar labiau.

„Mes jau rūpinamės numatomu kainų augimų, kuris, tikėtina, vyks rudenį. Nors pandemijos padariniai dar nesibaigė, bet jau pradės jaustis karo Ukrainoje padariniai, nes Ukraina yra tiekėjas ir cukraus, ir gliukozės, miltų, tai įtaka bus tiesioginė ir labai juntama, ir net manome, kad didesnė nei pakilimas kainų, kurį dabar jaučiame“, – sako J. Razmus.

Tačiau ekonomistai ramina. Mauricas sako, kad bendras kainų augimas slops antroje metų pusėje. Galima tikėtis net defliacijos – kai kainos ims kristi lygiai taip pat greitai, kaip iki šiol jos augo.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer