Paskelbus apie katastrofiškus matematikos brandos egzamino rezultatus kilo diskusijos dėl to, kas kaltas – prastas abiturientų pasiruošimas ar parengtos per sudėtingos užduotys? Daugelis žmonių bandydami išsiaiškinti patys ėmė spręsti egzamino užduotis ir jas viešai vertinti. Tuo pat metu švietimo viceministrė Agnė Kudarauskienė socialiniuose tinkluose prisipažino dvyliktoje klasėje ir pati neišlaikiusi brandos egzamino.
„Iš asmeninės patirties – 12 klasėje neišlaikiau vieno egzamino, buvo liūdna ir pikta, tik tada nebuvo socialinių tinklų ir dar nežinojau, kad dėl to pasirodo esu kalta ne pati, o ministerijos ir agentūros. Ironizuoju, žinoma“, – šeštadienį feisbuke rašė A. Kudarauskienė.
„Svarbiausia vakar dienos tema – matematikos egzamino rezultatai. Jie šokiravo ir mane. Kelia nerimą rezultatų, palyginus su 2021 metais, skirtumai. Todėl pareikalavau papildomos informacijos ir analizės.
Tai pernelyg rimta tema, kad apie ją kalbėtume spontaniškai, be gilesnės analizės. Šiemetiniai matematikos valstybinio brandos egzamino rezultatai bus patvirtinti tik turint visą reikalingą informaciją“, – rašė ministrė.
„Svarbiausia vakar dienos tema – matematikos egzamino rezultatai. Jie šokiravo ir mane. Kelia nerimą rezultatų, palyginus su 2021 metais, skirtumai. Todėl pareikalavau papildomos informacijos ir analizės.
Tai pernelyg rimta tema, kad apie ją kalbėtume spontaniškai, be gilesnės analizės. Šiemetiniai matematikos valstybinio brandos egzamino rezultatai bus patvirtinti tik turint visą reikalingą informaciją“, – rašė ministrė.
Ji taip pat nuramino visus mokinius ir tėvelius, kad rezultatai bus paskelbti laiku – iki liepos 12 d.
„Tai, kad su matematika nėra gerai, mes žinome. Tą indikuoja nacionalinių ir tarptautinių tyrimų rezultatai. Tai seniai priimtų, o dar svarbiau – nepriimtų sprendimų rezultatas. Akivaizdu, kad esamai situacijai keisti paviršinio užglaistymo nepakanka, būtini sisteminiai rimti sprendimai, kurie perkrautų ugdymo sistemą, padėtų ją pastatyti ant naujų pagrindų. Deja, dabartinių sprendimų poveikis bus matomas tik po kelerių metų, tai nenutiks per 1-2 metus“, – nurodė J. Šiugždinienė.
Ministrė pateikė sąrašą, kokie sprendimai jau yra priimti ir kaip keičiama švietimo sistema:
1. Parengta nauja bendrojo ugdymo matematikos programa mokyklas pasieks jau kitų metų rugsėjį. Ši programa orientuota į kompetencijų ugdymą, labiau į gylį, ne į plotį. Svarbu, kad mokydamasis matematikos mokinys lavintų gebėjimą apskritai mąstyti ir spręsti problemas, o ne tik įsisavintų informaciją.
2. Kartu su nauja programa atsiras ir tarpiniai atsiskaitymai, jau nuo 2023 metų užtikrinantys nuoseklesnį mokymąsi, užduotis išskaidant dalimis. Tikime, kad mokiniai galės geriau pademonstruoti savo dalykines kompetencijas.
3. Keičiama vidurinio ugdymo sąranga. Vėl bus rengiami atskiri matematikos egzaminai bendrajam ir išplėstiniam kursui. Dabar visi laiko vieno lygio valstybinius egzaminus (sprendimas priimtas 2013 m).
4. Numatomas slenkstis ketinantiems mokytis pagal vidurinio ugdymo programą, kuomet lietuvių kalbos ir matematikos pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo (PUPP) įvertinimas turėtų būti ne mažesnis nei 4 balai. Sudarant galimybes kiekvienam pasiruošti – suteikiant papildomą pagalbą mokantis, galimybę perlaikyti PUPP, esant poreikiui – kartoti kursą.
5. Mokyklų tinklas stiprinamas, kad visi vaikai gimnazijose turėtų galimybę gauti reikalingas konsultacijas, rinktis papildomus modulius. Įgyvendiname „Tūkstantmečio mokyklų“ programą, kurioje viena iš pagrindinių sričių – STEAM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerinio, menų ir matematinis ugdymas). Ji skirta pasiekimų skirtumams mažinti.
6. Daugiau dėmesio grįžtamojo ryšio klasėje stiprinimui. Mokinių žinių patikrinimai, kaip Nacionalinis mokinių pasiekimų patikrinimas (NMPP), pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas (PUPP) ir valstybiniai brandos egzaminai aiškiai indikuoja atotrūkį tarp metinių įvertinimų mokykloje ir nacionalinių patikrinimų. Jau nuo šių metų spalio planuojama tęsti ir plėsti mokymus mokytojams vertinimo tema.
7. NMPP ir PUPP rezultatai bus susieti su mokinių registrais. Tai reiškia – jie bus matomi vaikui keičiant mokytoją ar mokyklą.
8. Siekiant kuo objektyvesnio grįžtamojo ryšio, nelaukiant VBE, PUPP vertinime pradėtas taikyti nuasmenintas darbų vertinimas, planuojama tęsti ir plėsti moderavimo (atsitiktinio darbų pakartotinio vertinimo) apimtis.
9. Šiuo metu rengiamos nacionalinės kvalifikacijos tobulinimo programos ir viena iš prioritetinių sričių yra dalyko didaktika, tarp jų – matematikos.