Praėjus dienai po to, kai 181 afganistanietis buvo evakuotas iš Kabulo į Lietuvą ir apgyvendintas centriniame Raseinių mieste, pardavėjai nustebo pamatę motiną, tėvą ir keturias jų dukras kassavaitinėje automobilių bagažinės išpardavimo metu, apsipirkinėjančioje drabužių.
„Vien pamatyti juos, tokius draugiškus ir besišypsančius visą kelią, ir įsivaizduoti, kokį siaubą jie išgyveno, buvo labai sujaudinta“, – „Euronews“ sakė turgų organizuojanti Dalia Lukauskienė.
„Kai kurie pardavėjai prie jų priėjo be žado, kai kurie net užspringo nuo ašarų. Į rankas kimšo įvairius šiltus drabužius – nemokamai.
Savo ruožtu Lukauskienė buvo sužavėta, kad tėvas, nepaisydamas šeimos kančių, į turgų užsuko su ką tik spaustais baltais marškiniais.
Ją dar labiau sužavėjo jo derybiniai įgūdžiai.
„Kai paprašytų 50 eurų, jie pasiūlydavo 25, – sakė ji, – su šypsena veide.
Kalbėtasis tėvas, pridūrė turgaus organizatorius, puikiai mokėjo rusų kalbą, dirbo ES pasiuntinio Afganistane Vygaudo Ušacko vairuotoju, kuris yra lietuvis. „Neturėjau jokios priežasties abejoti jo istorija – jis pasirodė kaip labai protingas žmogus. ,” Ji pasakė.
Mažame mieste, kuriame gyventojai pažįsta savo kaimynus ir puikiai žino vietos naujienas, afganų atvykimas – visi jie dirbo Lietuvos specialiosiose pajėgose Afganistane – buvo aktuali tema. Kai kurie pripažįsta, kad iš pradžių turėjo nuogąstavimų, bet po to jų požiūris sušvelnėjo.
„Kad ir kaip nemėgstu migrantų, tiesiog negaliu būti per griežtas šiems vyrams“, – sakė trisdešimtmetis Paulius.
„Jie žiūrėjo mirčiai į veidą. Jų atvejis visiškai kitoks nei tų, kurie į Lietuvą įsliūkino per sieną su Baltarusija“.
Afganistano gyventojai atvyko į Lietuvą tuo metu, kai prie šalies sienų – taip pat Latvijos ir Lenkijos – per Baltarusiją į ES mėgino patekti kiti migrantai, kurie kaltinami palengvinę atvykėlių srautą, kad destabilizuotų savo kaimynes. .
Kai kuriems tų įvykių pasienyje kartu su afganų atvykimu buvo per daug.
Vienas vyresnio amžiaus gyventojas Česlovas teigė, kad afganų pabėgėlių priėmimas neatitinka šalies interesų, o buvo daromas dėl politinių priežasčių.
„(Tai) siaubinga! Turime juos apgyvendinti ir maitinti […]. Tik laiko klausimas, kada jie išvyks iš Lietuvos – neatsigręždami“, – sakė jis.
Jis sako, kad kai kurie jo kaimynai vengė keliauti į miestą nuo tada, kai atvyko afganistaniečiai.
„Įsivaizduokite vietinę pagyvenusią moterį, kurią apkalba šie vyrai. Ar galite būti tikri, kad jie nepagrobs jos piniginės ir nepabėgs?
Kita 80 metų amžiaus gyventoja, kuri atsisakė būti įvardyta, sakė, kad ją „sutrikdė“ atvykėliai.
„Geriau būtų jų nesutikti naktį. Bet ar galite garantuoti už bet kurį velionį praeivį – kokių ketinimų jis turi? Būtų buvę geriau, jei jie būtų buvę kur nors pasienyje“, – sakė ji.
Tačiau iš gyventojų, į kuriuos kreipėsi „Euronews“, šių kritikų buvo mažuma.
„Šie vyrai atrodo padorūs, gerai išsilavinę. Jei jie būtų likę savo šalyje, būtų praradę gyvybę. Turime jiems padėti ir suteikti prieglobstį, jei jie to paprašys“, – sakė 65 metų Benas.
Statybos darbuotojas 48 metų Ričardas teigė, kad jis kur kas labiau nerimauja dėl vietinių girtų, nei dėl afganų.
„Čia, mieste, turime darbuotojų iš Ukrainos, Baltarusijos ir kitur. Mes visi labai gerai sutariame. Kodėl tai pasikeistų su afganais? jis pasakė.
Kita gyventoja Rita sakė, kad išgirdusi apie atvykusius afganus nuėjo į jų bendrabutį mieste, kad pamatytų juos savo akimis.
„Žmonės, kuriuos mačiau, buvo labai malonūs ir mandagūs. Buvo labai skaudu matyti mažus vaikus, kurie bjauriu oru laksto labai lengvais drabužiais“, – sakė ji.
„Jie neturi kaltės, kad baigėsi [with this] bėda. Didžioji dauguma vietinių juos palaiko. Mes turime padėti jiems, o ne tiems, kurie į Lietuvą pateko nelegaliai“.
Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės patarėja Božena Zaborovska-Zdanovič „Euronews“ sakė, kad afganistaniečių prieglobsčio prašymai bus išnagrinėti rugsėjį.
„Jeigu jų tapatybė bus patvirtinta, jiems bus suteiktas politinis prieglobstis Lietuvoje“, – sakė ji ir pridūrė, kad šiais metais iš viso prieglobsčio Lietuvoje jau prašė 54 afganistaniečiai.
JAV ir NATO misijose Afganistane beveik 20 metų nuo 2002 iki 2021 metų dalyvavo apie 5000 Lietuvos karių.
Grįžę į rinką, pardavėjai ne tik jaučia empatiją naujiems atvykėliams – jie taip pat tiki, kad jie gali būti naudingi verslui.
Savo ruožtu Lukauskienė įsitikinusi, kad reikia „aiškiai atskirti“ nelegaliai per Baltarusijos ir Lietuvos sieną į Lietuvą patekusius migrantus nuo afganų Raseiniuose.
„Nepamirškime, kad ir mes, lietuviai, praeityje buvome priversti bėgti nuo įvairių santvarkų. Šie vyrai padėjo mūsų kariams“, – sakė ji.
„Jie neturi nieko bendra su nelegaliais migrantais, kuriuos matome pasienyje su Baltarusija.