Vilniaus ir policijos pajėgų laukia teisminis mūšis, ar Lietuvos sostinėje palikti vaivorykštės spalvos pėsčiųjų perėją.
Miesto taryba nori išlaikyti meno kūrinį, kad palaikytų LGBT teises, tačiau policija teigia, kad tai prieštarauja kelių eismo taisyklėms.
Pylimo gatvėje esanti perėja pirmą kartą LGBT spalvomis nudažyta 2018 m.
Tačiau anksčiau šiais metais socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašas, kurį paskelbė liberalų parlamentaras Tomas Vytautas Raškevičius, kuriame matyti, kaip pervaža nudažyta.
Policija praneša, kad dėl šio įvykio du žmonės nubausti piniginėmis baudomis.
Ką sako Vilniaus miesto taryba?
„(Pervaža) atspindi Vilniaus, kaip tolerantiško miesto, pozicionavimą, o spalvingas elementas netrukdo ir nekelia jokios grėsmės“, – sakė Vilniaus miesto tarybos komunikacijos specialistas Paulius Vaitekėnas.
Jis sakė, kad policijos siekis, kad ji būtų pašalinta – nepagrįstu būdu – miesto teisės remti LGBT bendruomenę.
Vaitekėnas pasakojo, kad panašūs simboliai, vaizduojantys vaivorykštės spalvas, yra paplitę gatvėse visoje Europoje ir už jos ribų.
Ką sako Vilniaus policija?
Ilgame „Euronews“ atsiųstame atsakyme policija įrodinėjo, kad pervaža neatitiko kelių Lietuvos įstatymų ir kitų teisės aktų.
„Pėsčiųjų perėjos gatvėse turi būti įrengiamos vadovaujantis Pėsčiųjų perėjų keliuose ir gatvėse taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2020 m.“, – sakė Vilniaus apskrities viršininko komunikacijos vedėja Julija Samorokovskaja. policijos komisariatas (VCCPC).
Policija taip pat nurodė kitus kelių teisės aktus ir nurodė, kokius dažus ir kitas medžiagas galima naudoti kelių ženklinimui. Jie taip pat nurodė stačiakampių dydžius ir tarpus tarp jų.
Ką mano kiti vilniečiai?
Kai kuriems vietos gyventojams šis atvejis daugiau kalba apie požiūrį policijos departamente, o ne apie taisykles ir nuostatas.
„Mūsų policininkai mažai žino apie švietimo teisingumą“, – sakė Tomas Kirsa, kuris sako, kad 2019 metais tapo homofobinio išpuolio, kurį policija ištyrė tik po to, kai sulaukė žiniasklaidos dėmesio, auka. treniruotės pakeis kiekvieno mentalitetą“.
Teisėsaugos sėkmė „turėtų būti vertinama ne pagal (duomenis) programoje „Excel“, o pagal realius (jų priimamus) sprendimus“, – sakė jis.
„Tą patį būtų galima pasakyti ir apie perėjimą“, – sakė Kirsa, prieš pridurdama, kad LGBT teisės Lietuvoje neturėtų būti naudojamos politiniams tikslams.
Raškevičius, pasidalijęs vaizdo įrašu, kaip nudažyta perėja, sakė tikintis, kad teismo mūšis turės platesnes pasekmes.
„Tegul sprendžia teismas, – sakė jis. – Linkiu, kad kova dėl vaivorykštės spalvų simbolių gatvėse virstų vaisingomis diskusijomis mūsų parlamente svarstant partnerystės įstatymą.
Perėja buvo nupiešta likus vos dienai iki „Pride“ mėnesio pradžios, visame pasaulyje švenčiamo visą birželį, ir praėjus kelioms dienoms po to, kai įstatymo projektas dėl tos pačios lyties asmenų partnerystės įteisinimo šalyje neįveikė pirmosios parlamentinės kliūties.
Įstatymo projektas, kuriuo buvo siekiama LBGT poroms suteikti tam tikras lengvatas, įskaitant bendrą nuosavybę ir paveldėjimo teises, praėjusią vasarą išprovokavo protestus, tūkstančius žmonių, dalyvavusių „Didžiajame šeimos gynimo žygyje“ Vilniuje.
Nors Raskevičius žadėjo projektą vėl pristatyti rudenį, jo priėmimas atidėtas pavasariui.
Kada vyks teismo byla?
Bylą nagrinėjančio apygardos teismo atstovas „Euronews“ sakė, kad visi patvirtinamieji dokumentai buvo pateikti ir kad procesas greičiausiai prasidės lapkritį.