Rusijos karui prieš Ukrainą besitęsiant jau 100 dienų, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad per visą šį laikotarpį Rusijai nepavyko pasiekti nė vieno svarbaus strateginio tikslo. Pasak jo, Rusija toliau bando išlieti savo „bejėgiškumą ant civilinės infrastruktūros ir žmonių“, o Ukraina padarė tai, kuo karo pradžioje tikėti nenorėjo daugelis – sustabdė rusų kariuomenę.
Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
19:24 | Bidenas: JAV nevers Ukrainos taikyti nuolaidų Rusijai
JAV nevers Kyjivo daryti nuolaidų Maskvai, bet toliau stiprins Ukrainos karinius pajėgumus, pareiškė JAV prezidentas Joe Bidenas, rašo UNIAN.
„Tai yra jų teritorija, ir aš nesiruošiu jiems nurodinėti, ką jie turėtų ar neturėtų su ja daryti“, – sakė J. Bidenas, žurnalistų paklaustas, ar, jo nuomone, Ukraina turėtų padaryti teritorinių nuolaidų Rusijai, kad pasiektų taikos susitarimą.
Kartu jis išreiškė viltį, kad „anksčiau ar vėliau“ konfliktas Ukrainoje baigsis taikos susitarimu. Jis pabrėžė, kad nežino, kada ir kokiomis aplinkybėmis tai gali įvykti.
Kiek anksčiau buvęs JAV valstybės sekretorius Henry Kissingeris pareiškė, kad Ukraina turėtų atiduoti dalį savo teritorijų Rusijai, kad būtų pasiektas taikos susitarimas.
19:02 | Lukašenka leistų ukrainiečių grūdams keliauti per Baltarusiją, tačiau su „kompromisais“
Autoritarinis Baltarusijos vadovas Aleksandras Lukašenka teigia esąs pasirengęs aptarti galimą Ukrainos grūdų tranzitą per Baltarusiją, praneša vietos laikraštis „Belarus Today“. Tiesa, diktatorius sako, kad reikės tam tikrų kompromisų.
Šiuo metu Ukrainos ūkininkai turi apie 20 mln. tonų grūdų. Jų ūkininkai kurių negali pristatyti į tarptautines rinkas, nes Rusija blokuoja Ukrainos uostus.
Netrukus prasidėjs naujo derliaus rinkimas, ūkininkai baiminasi, kad paprasčiausiai neturės, kur grūdų laikyti. Ukraina yra viena iš pagrindinių grūdų eksportuotojų pasaulyje.
Dėl to, kad Ukraina negali eksportuoti savo užaugintų grūdų, pasaulinės maisto kainos sparčiai kyla. Be to, tai sukėlė pasaulinės maisto krizės, bado, grėsmę.
„Dabar visi ieško logistikos… Gerai, mes galime kalbėtis. Mes neprieštaraujame: vežti per Baltarusiją, bet turi būti kompromisai“, – pranešė A. Lukašenka.
A. Lukašenka yra autoritarinis Baltarusijos prezidentas, šaliai vadovaujantis dar nuo 1994-ųjų. 2020-aisiais vykę prezidento rinkimai buvo suklastoti, A. Lukašenkos, kaip prezidento, statusas Vakaruose yra kvestionuojamas.
A. Lukašenka kaip pat yra ištikimas Rusijos prezidento V. Putino bendražygis.
18:38 | Prancūzija patvirtino savanorio žūtį Ukrainoje
Paryžius penktadienį patvirtino vieno prancūzo savanorio kovotojo žūtį per kautynes Ukrainoje, pasirodžius pranešimų, kad šis vyras žuvo per Rusijos artilerijos apšaudymą šiaurės rytinėje Charkivo srityje.
„Mums žinoma liūdna naujiena, kad vienas Prancūzijos pilietis buvo mirtinai sužeistas per kovos veiksmus Ukrainoje, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovė. – Primename visiems, kad Ukraina yra karo zona. Dėl šios priežasties vykti į Ukrainą oficialiai nerekomenduojama, kad ir kokia būtų priežastis.“
18:18 | Kyjivo srityje nuo karo pradžios rasta 1314 nužudytų ukrainiečių
Nuo karo pradžios iki birželio 3 d. Kyjivo srityje buvo rasti 1314 nužudytų ukrainiečių kūnai, praneša regiono policijos viršininkas Andrijus Nebytovas.
„Deja, ir toliau randame baisių radinių – mūsų tautiečių, kuriuos Rusijos kariuomenė kankino, šaudė, žudė… Šiandien jau turime 1314 žuvusiųjų kūnų.
Tai civiliai gyventojai, kurie neturėjo jokių ryšių su karinėmis formuotėmis, jokių ryšių su TNT pajėgomis. Daugumą jų, remiantis ekspertų išvadomis, šaltakraujiškai nužudė Rusijos kariuomenės kariai iš šaulių ginklų, t. y. (jie žuvo) ne dėl minų sprogimų“, – sakė jis.
Rusija į Ukrainą įsiveržė prieš 100 dienų – vasario 24-ąją.
17:59 | Žuvusio „Moskva“ jūreivio tėvas sulaukė nemalonumų: dėl valdžios kritikos – netikėtas teisėsaugos vizitas
Nuskandinto Rusijos kreiserio „Moskva“ jūreivio Jegoro Škrebeco tėvas pranešė, kad jo namuose apsilankė „žmonės iš rimtos tarnybos“. Valdžią kritikavęs vyras skundėsi, kad buvo atimtas jo asmeninis kompiuteris, jo atžvilgiu pradėta byla.
Oficialiai dingusiu be žinios laikomo jūreivio tėvui jėgos struktūros atstovai pareiškė, kad nešiojamas kompiuteris yra reikalingas „ekspertizei atlikti“. Jų manymu, iš Dmitrijaus Škrebeco el. pašto „buvo išsiuntinėti pranešimai tam tikroms organizacijoms su sprogdinimų grasinimais“.