Žinoma sinoptikė įspėja – Lietuvą užguls ciklonas Annelie: nuo kitos savaitės – permainos

Praėjus tropiniam savaitgaliui sinoptikė Elvyra Latvėnaitė socialiniame tinkle „Facebook“ skelbia apie audringas permainas. Perspėja apie atslinkusį cikloną „Annelie“, kaip būdinga ciklonams, atnešanti debesuotumą, liūtis ir vėsesnius orus į Lietuvą. Pasakoja, kuo ypatingas liepos mėnuo.

Minėtas ciklonas, pralėkęs per Baltiją ir Lietuvą, prisijungs prie ciklonų sistemos, esančios virš Šiaurės Europos ir Skandinavijos, kurie ir „diriguos“ orams visą likusią savaitę.

Pagal dabartinius duomenis, šią savaitę naktys bus vėsokos, bet dienomis turėtų vis šiltėti ir retsykiais nulyti.

„Kiek vėsesnio oro srautai iš šiaurės plūstels, vėl lietuviška vasara padvelks. Nors savaitgalį lietaus neišvengsime, bet jau šiltesnis oras iš pietų mus pasieks, tad vėl palepins malonesne šiluma“, – apie orų permainas įspėja ji. 

Šios savaitės prognozės

Antradienį, liepos 2-osios nakties pradžioje su perkūnija palis rytiniam pakraštuke, vėliau be ženklesnio lietaus, rūkai ir miglelės nusidrieks daugiausia vakariniuose, pietvakariniuose rajonuose, dieną protarpiais palis gausiau vakariniuose, pietvakariniuose rajonuose, gali ir perkūnija silpnai padudenti.

Vėjas nepastovus 4–8 m/s, dieną pajūryje vakarinių krypčių 6–11m/s. Naktį 9–14°C, vėsiausia vakariniuose, šiaurės vakariniuose rajonuose, pajūryje ir rytiniam pakraštuke iki 16°C, dieną 19-24°C, vėsiausia pajūryje apie 16–18°C.

Trečiadienį liepos 3 d. trumpai, ramiai palis naktį daugiausia vakariniuose ir šiauriniuose rajonuose. Vėjas vakarų, pietvakarių naktį 4–8 m/s, dieną pajūryje 6–11m/s. Naktį 10–13°C, pajūryje 14–16°C, dieną 18–23°C, vėsiausia vakariniam pakraštuke ir pajūryje.

Ketvirtadienį liepos 4-osios naktį be ženklesnio lietaus, rytą ir dieną protarpiais palis, rytą daugiausia pietrytiniuose, rytiniuose rajonuose. Vėjas vakarinių krypčių 3–6 m/s, dieną 5–10m/s. Naktį 10–14°C, pajūryje apie 16°C, dieną 19–24°C, vėsiausia vakariniuose rajonuose ir pajūryje.

Penktadienį liepos 5 d. nedidelis lietus nulis, dieną su silpna perkūnija. Vėjas vakarinių krypčių naktį 4–8m/s, dieną 7–12m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s. Naktį 10–15°C, šilčiausia pajūryje, iki 16°C dieną 18–23°C.

Šeštadienį liepos 6 d. be ženklesnio lietaus. Vėjas naktį pietryčių, dieną pietų, pietvakarių 7–12 m/s. Naktį 9–14°C, dieną 24-29°C, pajūryje 20-23°C.

Sekmadienį liepos 7-osios naktį be ženklesnio lietaus, rytą su perkūnija lis vakariniuose rajonuose, dieną gali gausokai, su perkūnija daug kur palyti. Vėjas naktį pietryčių, dieną – pietų, pietvakarių 7–12m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Naktį 16–19°C, dieną 23–28°C, vakariniuose rajonuose 18–22°C.

Pirmadienį liepos 8-osios naktį be lietaus, dieną gali nedidelis, trumpas lietus nulyti. Vėjas nepastovus 4–8 m/s. Naktį 9–14°C, pajūryje 15–17°C, dieną 21–26°C.

Antradienį liepos 9 d. be ženklesnio lietaus. Vėjas nepastovus 4–8 m/s. Naktį 9–14°C, pajūryje 15–17°C, dieną 22–27°C.

Liepos mėnesio tradicijos ir pavadinimo kilmė

Liepa yra vienintelis mėnuo kalendoriuje, turintis medžio pavadinimą. Taip pat vidurvasario mėnesio pavadinimas senas ir turi gausybę kitų pavadinimų.

„Lietuviškas liepos mėnesio pavadinimą randame jau K. Sirvydo žodyne (1620 m.). Senieji mėnesio pavadinimai: liepas, liepinis, liepžiedis, liepažydis, liepžydis, šienpjūvis, šienavimo mėnuo, kirmėlius.

Nors „Lietuvių kalbos žodyne“ ir nėra pavyzdžių, tačiau kituose įvairiuose šaltiniuose galima rasti, kad šis mėnuo vadintas ir plaukjaviu, plūkiu, šienpjūčiu, griežiniu, putpeliniu, meduneša, unguriniu, šaminiu, salakoniu“, –  rašė sinoptikė. 

O, sinoptikės teigimu, lietuviai nuo seno liepas sodindavo prie savo sodybų, dvarų. Dažniausiai išnykusias dvarvietes galima rasti pagal šimtamečių liepų eiles.

„Liepos – nuo seno labai gerbti, vieni iš dažniausiai lietuvių tautosakoje minimų medžių. Manyta, kad būtent liepose yra likimo deivės Laimos buveinė. Gimus dukrai mūsų protėviai sodybose dažnai pasodindavo liepelę: lengvai prigyja, nereikli žemei, nebijo vėjo, greitai sutvirtėja ir dailiai auga – ir dukrelei nulems gerą dalią“, – pažymėjo E. Latvėnaitė. 

Priduria, jog daugelio dabartinių Europos tautų vartojamas liepos mėnesio pavadinimas turi garsaus Romos karvedžio Gajaus Julijaus Cezario vardą, nes jis 46 m. pr. Kr. įvedė naują kalendorių, vėliau gavusį Julijaus vardą.

„Romos senatas, atsižvelgdamas į Julijaus Cezario nuopelnus, anksčiau vadinto kvintilio mėnesiu davė Julijaus vardą (mensis Julius), mat Cezaris ir gimęs buvo šį mėnesį (13 d)“, – socialiniame tinkle paaiškino ji. 

www.tv3.lt

Site Footer