Estija, Latvija ir Lietuva išsiuntė Rusijos diplomatus, parodydamos solidarumą su Čekija prieš Maskvą.
Praha apkaltino Rusijos slaptuosius agentus dalyvavimu per mirtiną sprogimą šalyje 2014 m.
Čekijos užsienio ir vidaus reikalų ministras Janas Hamacekas ragino Europos Sąjungos ir NATO valstybes taip pat išspirti Rusijos diplomatus.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija penktadienį patvirtino, kad iškvietė į Maskvą šalies ambasadorių ir paskelbė du ambasados narius „personae non-gratae“.
A pareiškimasMinisterija nurodė, kad toks sprendimas buvo priimtas, nes abu pareigūnai „vykdė veiklą, nesuderinamą su jų diplomatiniu statusu“.
„Sprendimas parodo mūsų solidarumą su sąjungininku po precedento neturinčio ir pavojingo incidento Čekijoje“, – sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
„Lietuva visapusiškai remia šalį ir jos veiksmus reaguojant į 2014 metų sprogimus, taip pat į neadekvačius Rusijos žingsnius“.
Abiem diplomatams buvo duota septynios dienos išvykti iš Lietuvos, o tai gali atnešti Rusijos keršto.
Vilniaus teigimu, šis žingsnis buvo atliktas „glaudžiai derinant“ su kaimynėmis Baltijos šalių Estija ir Latvija.
Estijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad penktadienį taip pat iškvietė Rusijos ambasadorių, kad „pradėtų griežtą protestą“ prieš informaciją, susijusią su 2014 m.
„Rusija padarė šiurkštų tarptautinės teisės pažeidimą Europos Sąjungos ir NATO valstybės narės teritorijoje, sumenkindama Čekijos Respublikos suverenitetą“, – sakoma ministerijos pranešime. pareiškimas.
„Tokio pobūdžio veiksmai kenkia Europos saugumui ir stabilumui ir yra nepriimtini“, – pridūrė ji.
Talinas patvirtino, kad vieną Rusijos diplomatą jie išsiuntė iš šalies „parodydami solidarumą“ su Praha.
Tuo tarpu Latvija pranešė paskelbusi vieną Rusijos diplomatą „persona non grata“ dėl „neteisėtos veiklos“, kurią Čekijoje vykdė Rusijos žvalgybos tarnybos.
„Latvija suinteresuota kurti santykius su Rusija remiantis abipuse pagarba, tarptautine teise ir Vienos konvencijoje nustatytais principais“, – sakė užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkēvičs. pareiškimas.
„Rusijos veiksmai jau ilgą laiką liudija apie sisteminius tokių principų pažeidimus ir saugumo padėties griovimą bei destabilizavimą“.
Kaimyninė Slovakija tapo pirmąja NATO sąjungininke, pademonstravusia paramą Čekijai, ketvirtadienį išvarydama tris Rusijos diplomatus.
Kas sukėlė diplomatinį ginčą?
Čekija apkaltino Rusijos federalinės žvalgybos agentūros (GRU) agentus 2014 metais už sprogimo šaudmenų sandėlyje netoli Vrbetice kaimo, per kurį žuvo du žmonės.
Praėjusią savaitę Čekijos policija pranešė ieškanti dviejų vyrų, nešiojančių Rusijos pasus su tais pačiais vardais, kaip ir įtariamųjų, 2018 m. Solsberyje pasikėsinimu Novičoku apnuodyti Sergejų Skripalį. Maskva kaltinimus paneigė.
Čekijos vyriausybė išsiuntė 18 Rusijos diplomatų, o Maskva pirmadienį atsako išsiųsdama 20 čekų diplomatų.
Praha tokį Rusijos žingsnį pasmerkė kaip „nederamą reakciją“, teigdama, kad toks žingsnis paralyžiavo šalies ambasadą.
Ketvirtadienį Čekijos užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad įsakys daugiau Rusijos diplomatų išvykti iš šalies, o tai dar labiau paaštrins ginčą.
Užsienio reikalų ministras Jakubas Kulhanekas sakė, kad Rusijai nebus leista Prahoje turėti daugiau diplomatų, nei šiuo metu čekai turi savo ambasadoje Maskvoje.
Apskaičiuota, kad dar 60 pareigūnų iki gegužės pabaigos turės išvykti iš Čekijos, sakė Kulhanekas.
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sakė, kad šalis vėl nedelsdama reaguos, kaltindama Čekiją „santykių griovimu“.
„Jie įklimpo į nežabotą rusofobiją“, – žurnalistams sakė Zacharova.