Šiame straipsnyje išsakytos nuomonės yra autoriaus ir jokiu būdu neatspindi „Euronews“ redakcinės pozicijos.
Matthew Crandall
Donaldas Trumpas ir toliau primena, kad pasaulio tvarka po Antrojo pasaulinio karo yra pereinamojo laikotarpio būsenoje. Šis perėjimas tęsiasi dešimtmetį ar du, tačiau Trumpas pagreitino procesą. Geriausiai tai matyti transatlantiniuose santykiuose. Neseniai vykusiame NATO viršūnių susitikime jis paragino valstybes padvigubinti išlaidas gynybai, kartu sugėdindamas Vokietiją ir kitas šalis, kad gynybai neskiria 2% savo BVP. Liepos 16 d. Helsinkyje jis susitiko su prezidentu Putinu, o tai taip pat išryškino didėjantį aljanso nesutarimą. Nors atrodo, kad daugelis D. Trumpo politikos yra nukreiptos į dideles valstybes, būtent mažos valstybės gali daugiausiai prarasti dėl D. Trumpo politikos.
Vakarų dominuojamos tarptautinės institucijos jau kurį laiką išgyvena teisėtumo krizę. Kas kita, dabar yra tai, kad pagrindinių institucijų teisėtumu dabar abejoja pačios pagrindinės Vakarų šalys, o ne ne Vakarų šalys, kaip Kinija ar Rusija. Ypač mažos Europos šalys yra priklausomos nuo atviromis taisyklėmis pagrįstų prekybos režimų ir institucijų, tokių kaip ES ir NATO. Trumpo protekcionistinė „America First“ užsienio politika yra problema, nes ji sustiprina Europoje jau vyraujantį populistinį augimą. Daugelis mažų valstybių laikosi minimalistinio požiūrio į užsienio politiką, pirmenybę teikdamos didelėms galioms vardan aljanso solidarumo. Besikeičianti pasaulio tvarka pradės naujų idėjų ir normų konkurenciją. Tai jau tam tikru mastu paskatino naują didžiosios galios politikos erą, kuri mažoms valstybėms kels abu iššūkius. Žinoma, ne visos mažos valstybės yra lygios. Geriausias būdas suprasti mažas valstybes yra „silpnoji asimetrinių santykių dalis“. Kai institucijos ir taisyklės sugenda, Meliano dialogo pastebėjimai tampa aktualesni; stiprieji linkę daryti tai, ką gali, o silpnieji kenčia tai, ką privalo. Besikeičiančios pasaulio tvarkos įtaka mažoms valstybėms priklausys nuo to, kokiems konkrečiai santykiams bus daroma įtaka, ir nuo tų santykių disbalanso.
Mažoms Europos valstybėms vienas iššūkis bus didėjanti įtampa ir skirtingi JAV ir Europos interesai. Blogiausias scenarijus mažoms NATO valstybėms yra priverstas rinktis tarp Europos ir JAV. Taip atsitiko dėl JT Generalinės Asamblėjos rezoliucijos, kurioje buvo ginčijamas Jungtinių Valstijų sprendimas perkelti savo Izraelio ambasadą į Jeruzalę. Šioje situacijoje mažos valstybės nepristojo prie JAV. Po NATO viršūnių susitikimo Trumpas pakomentavo apie agresyvią Juodkalniją, galinčią prasidėti Trečiąjį pasaulinį karą. Būtent tokio pobūdžio komentarai kelia susirūpinimą mažoms valstybėms priimant sunkius užsienio politikos sprendimus. Tai ypač pasakytina apie superatlantininkus, tokius kaip Estija ir Danija, kurie solidarumą su Jungtinėmis Valstijomis laiko pačiu savo užsienio politikos pagrindu. Atsižvelgiant į D. Trumpo užsienio politikos kryptį, tikėtina, kad ateityje mažoms valstybėms bus sunkesnių pasirinkimų.
Įvairios užsienio politikos galimybės mažoms valstybėms
Mažos valstybės turės būti aktyvios, kad užtikrintų, jog jų balsas būtų išgirstas tarptautinėje politikoje. Tai reikš, kad mažos valstybės turės investuoti į daugiafunkcę užsienio politiką ir pirmiausia atsitraukti nuo Amerikos arba tik Amerikos užsienio politikos. Daugiafunkcinė užsienio politika reikš santykių plėtojimą už transatlantinio regiono ribų, taip pat santykių stiprinimą transatlantiniame regione. Tam taip pat reikės strateginio mąstymo, kurį mažos valstybės iki šiol perdavė didesnėms valstybėms. Mažos valstybės turi didelius biudžeto ir žmogiškojo kapitalo apribojimus, todėl tradicinę daugiafunkcę užsienio politiką sunku įgyvendinti. Tai reiškia, kad mažos valstybės turės strategiškai paskirstyti išteklius.
Trumpas neseniai pasiūlė NATO valstybėms padvigubinti išlaidas. Anksčiau kai kurie taip pat siūlė, kad mažos valstybės radikaliai didina karines išlaidas, taip perimdamos Izraelio požiūrį į savigyną. Didžiulį turimą finansavimą nukreipti karinei gynybai būtų neprotinga. Vienas iš pagrindinių šiuolaikinio karo atgrasymo priemonių kyla iš vidaus. Pavyzdžiui, jei pažiūrėtume į Rusijos hibridinio karo taktiką, pagrindinis dėmesys skiriamas chaoso kūrimui šalies viduje, o tada to chaoso panaudojimui tolesnei agresijai pateisinti. Nors Rusija suvaidino savo vaidmenį kuriant vidaus chaosą, pamoka yra aiški: išlaikyti pagrindinių demokratinių institucijų teisėtumą, taip pat pagrindinių socialinių ir ekonominių sistemų atsparumą, o hibridinis karas tampa vis sunkesnis.
Smulkių valstybės išteklių pagrindinis dėmesys turėtų būti skiriamas tarptautinių institucijų (ES, NATO, PPO) teisėtumo palaikymui. Taigi gynybai skirti bent 2 proc. yra sveikintinas žingsnis, kuris ne tik padeda išlaikyti tam tikrą teritorinės gynybos lygį, bet ir palaiko NATO solidarumą. Kai nėra aiškių galimybių išlaikyti institucinį teisėtumą, mažos valstybės turi investuoti į tinklus ir nišines strategijas.
Didelė veikla kibernetiniame pasaulyje: pamokos iš Estijos
Pokyčiai Estijoje gali parodyti daug pamokų mažoms valstybėms. Estija sukūrė nišinę strategiją kaip kibernetinė ekspertė. Estija aktyviai skatina e. valdymą, atvirą internetą ir kibernetinį saugumą. Tai leido Estijai reikšmingai prisidėti prie kibernetinio saugumo skatinimo NATO sluoksniuose. Estija taip pat sėkmingai eksportavo e. valdymo praktiką į vystomojo bendradarbiavimo šalis, tokias kaip Gruzija ir Ukraina. Ji taip pat turėjo reikšmingą balsą propaguojant atvirą internetą ir pažangias idėjas, tokias kaip e. rezidencija ir duomenų ambasados.
Estija garsėja tuo, kad solidarizuojasi su Jungtinėmis Valstijomis kaip savo nacionalinio saugumo doktrinos ramstį. Dalyvavimas Irako ir Afganistano karuose, 2% BVP išleidimas gynybai ir sutikimas paimti į Gvantanamo įlanką yra vieni iš gerai žinomų pavyzdžių. Kaip minėta anksčiau, didėja rizika, kad visi kiaušiniai bus sudėti į vieną krepšį. Estija tyliai vykdė daugiavektorinę užsienio politiką ES ir NATO, kurdama politinį kapitalą su Prancūzija ir Vokietija. Estija išsiuntė karius į keletą prancūzų vadovaujamų misijų Afrikoje (Malyje ir Centrinėje Afrikos Respublikoje). Šiais metais Estija taip pat parėmė Prancūzijos iniciatyvą sukurti „bendrą strateginę kultūrą ir intervencijos mechanizmus“. Estija su Vokietija siekė būti pavyzdine ES nare. Per finansų krizę ji laikėsi fiskalinės atsakomybės ir taupymo, taip pat 2011 m. prisijungdama prie euro zonos. Visai neseniai ji noriai sutiko priimti kvotų pabėgėlius vardan ES solidarumo.
Atsižvelgiant į pasaulinių pokyčių rimtumą ir įtampą transatlantiniuose santykiuose, reikia dėti daugiau pastangų, kad būtų sukurta daugiafunkcė užsienio politika visame pasaulyje. Buvo sakoma, kad besikeičianti pasaulio tvarka iš tikrųjų yra galios perkėlimas iš transatlantinio regiono į Indo Kinijos regioną. Estijai iš esmės trūksta didelės strategijos Azijos ir ypač Kinijos atžvilgiu. Atsižvelgiant į Rusijos, kaip potencialios grėsmės, reikšmę, taip pat būtų protinga investuoti į pagrindinius pasaulinius santykius. Kalbant apie įtampą tarp Rusijos ir Vakarų, yra vienas esminis aspektas, į kurį daugelis Europoje nepastebėjo. Įtampa tarp Vakarų ir Rusijos išlieka. Kitos šalys nesekė Europos pavyzdžiu. Viena iš pagrindinių Rusijos organizacijų yra BRICS. Estijai ryšių su demokratinėmis BRICS narėmis (Indija ir Brazilija) plėtojimas gali būti naudingas siekiant užsitikrinti pasaulinę paramą. Estija uždarė savo ambasadą Brazilijoje 2017 m. ir Indijoje valdo biurą. Diplomatinio dalyvavimo stiprinimas tikrai būtų pradžia, tačiau vien tai neduos pokyčių. Dvi strategijos gali duoti tam tikrų rezultatų. Pirmiausia reikėtų susivienyti su kitomis Baltijos valstybėmis siekiant padidinti politinę įtaką. Galima būtų turėti bendrą Baltijos šalių ambasadą. Kitas dalykas būtų sutelkti dėmesį į interesų sritis, kurios atitinka Estijos nišą. E. valdymas ir kibernetinis saugumas galėtų būti būdai, leidžiantys Estijai žengti į priekį.
Kad ir koks audringas būtų pasaulis, poreikis bendradarbiauti visada išliks. Nepaisant didėjančio nacionalizmo ir protekcionizmo, šalių ir regionų tarpusavio priklausomybės lygis jau nebegrįžta. Tai reikš, kad visada išliks poreikis bendradarbiauti tam tikrais klausimais. Plėtojant nišinius pajėgumus bus užtikrinta, kad bent kai kuriais klausimais į mažas valstybes rimtai žiūrės didesnės valstybės. Tai taip pat leis mažoms valstybėms efektyviau kurti koalicijas tiek tarptautinėse organizacijose, tiek ad hoc koalicijose už organizacijų ribų. Investuodamos į tinklus mažos valstybės galės užtikrinti, kad pagrindiniai nacionaliniai interesai būtų atstovaujami kartu su kitais, kurie turi tuos bendrus interesus.
Permainų, perėjimo ir painiavos eroje mažoms valstybėms kyla didelis pavojus. Didelės jėgos politikai grįžtant prie tarptautinių santykių, mažoms valstybėms reikia daugiau strategijos ir protingo išteklių paskirstymo. Nors pasaulis sutelkia dėmesį į dideles valstybes, pasauliui reikia, kad mažos valstybės pradėtų mąstyti plačiai.
Matthew Crandall yra Talino universiteto tarptautinių santykių docentas.
Žiūrėti straipsnius išreikštos nuomonės neatspindi euronews.