Didžioji Britanija penktadienį tapo paskutine Europos valstybe, atšaukusia savo ambasadorius iš Baltarusijos, solidaruodama su Lenkija ir Lietuva, Minskui įsakius abiem šalims sumažinti diplomatinį personalą.
Užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas pareiškė, kad Didžioji Britanija „smerkia Baltarusijos sprendimą išsiųsti iš šalies Lenkijos ir Lietuvos diplomatus“, kurį jis pavadino „visiškai nepagrįstu“.
„Solidarumui laikinai atšaukiame ambasadorių konsultacijoms dėl padėties Baltarusijoje“, – pridūrė jis.
Lenkija ir Lietuva penktadienį atšaukė 35 diplomatus iš Baltarusijos, praėjus penkioms dienoms po to, kai Minskas atšaukė savo ambasadorius iš dviejų Europos Sąjungos valstybių narių. Ji taip pat paprašė abiejų šalių sumažinti savo diplomatinių atstovybių Baltarusijoje personalą.
Minsko reikalavimas buvo pateiktas tą pačią dieną, kai ES įvedė sankcijas maždaug 40 Baltarusijos pareigūnų, susijusių su rugpjūčio 9 d. prezidento rinkimų klastojimu ir protestų slopinimu.
ES atmeta oficialius balsavimo, per kurį 26 metus valdžioje buvęs Aleksandras Lukašenka suteikė daugiau nei 80 procentų balsų, rezultatus.
Lenkija ir Lietuva ribojasi su Baltarusija ir užėmė tvirtą poziciją, palankią protestuotojams.
Vilnius ir Varšuva po prezidento rinkimų, kartu su Latvija ir Estija, greitai įvedė sankcijas, o Lietuva dabar globoja iškilią Baltarusijos opozicijos veikėją Sviatlaną Tsikhanouskaya.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius šeštadienį išplatintame pranešime sakė: „Mūsų tikslas – palaikyti diplomatinį ryšį [with Belarus] maksimaliai“.
„Šią žinią nusiuntėme ir Baltarusijos pusei, su kuria iki šiol sutarėme, kad laikinas mūsų ambasadorių išvykimas konsultacijoms padėtų sumažinti įtampą ir išlaikyti diplomatinius santykius ambasadorių lygmeniu“, – pridūrė jis.
Jis taip pat išreiškė dėkingumą „mūsų ES kolegoms už solidarumą“.
Bulgarija, Čekija, Estija, Vokietija, Latvija, Rumunija ir Slovakija jau laikinai atšaukė savo ambasadorius.
Aukščiausias ES diplomatas Josepas Borrellas Minsko reikalavimą Lenkijai ir Lietuvai pavadino „nepagrįstu ir apgailėtinu“.
„Tai prieštarauja dialogo logikai ir tik dar labiau izoliuos Minsko valdžią.
„Baltarusijos valdžios bandymai nusitaikyti į tam tikras ES valstybes nares nepadės susilpninti ES vienybės“, – pridūrė jis.
Baltarusijos užsienio reikalų ministerija penktadienį po pokalbio telefonu su Borrell išplatintame pareiškime nurodė, kad jos reikalavimas Lenkijai ir Lietuvai siekia „diplomatinių atstovybių lygiateisiškumo“ ir kad juo „nėra taikinys į ES ir nesiekta apriboti dialogo. su Europos Sąjunga“.
„Tai išprovokavo ypač neigiamas šių šalių lyderių vaidmuo Baltarusijos atžvilgiu“, – argumentuota jame.
Praėjus dviem mėnesiams po rinkimų, protestų judėjimas Baltarusijoje išlieka stiprus. Maždaug 120 000 žmonių pasmerkė Lukašenkos perrinkimą ir ragino paleisti politinius kalinius per masinį protestą tarp audinių spalio 4 d. Panašios demonstracijos vyko visoje šalyje.
Nevyriausybinės organizacijos „Viasna“ duomenimis, per protestus buvo suimta daugiau nei 250 žmonių.