Lietuva mini 30-ąsias mirtino sovietų puolimo metines, lyginama su Baltarusija

Lietuva trečiadienį minėjo 30-ąsias mirtino sovietų susidorojimo prieš mažos Baltijos valstybės nepriklausomybę metines.

Daugiau nei dešimt žmonių žuvo 1991 m. sausio 13 d., kai sovietų kariai ir tankai veržėsi pro minias, susirinkusias prie televizijos bokšto Vilniuje – laikomos nepriklausomybės simboliu.

Lietuva nepriklausomybę paskelbė 1990 m., tačiau Sovietų Sąjunga bandė iš naujo primesti šaliai savo konstituciją. Dėl kraujo praliejimo Vilniuje buvo surengtas referendumas, kuriame lietuviai didžiule balsų dauguma pasisakė už nepriklausomybę nuo Maskvos. Sovietų Sąjunga žlugo po kelių mėnesių.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį vedė – nutildytą dėl pandemijos – minėjimus ir palygino šiuo metu Baltarusijoje vykstantį renginį su, kaip žinoma, Laisvės gynėjų diena.

„OTD (šią dieną) prieš 30 metų Lietuva apgynė savo nepriklausomybę nuo sovietų karinės galios. Tai buvo SSRS žlugimo pradžia“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė jis.

„Šiandien Baltarusijos pilietinė visuomenė ragina remti savo demokratines teises. Likite stiprūs, kelkite viltį, tikėkite laisve! Jūs ne vieni!” jis pridėjo.

Opozicijos lyderė Svetlana Cichanovskaja, kuri teigia laimėjusi 2020 metų rugpjūčio 9 dieną vykusius Baltarusijos prezidento rinkimus prieš ilgametį valdovą Aleksandrą Lukašenką, netrukus po balsavimo dėl baimių dėl savo saugumo buvo tremtyje Lietuvoje.

Seimas, Lietuvos parlamentas, trečiadienį įteikė jai kasmetinę Laisvės premiją.

Atsiimdama premiją Tsikhanovskaja sakė, kad „svarbu žinoti, kad nesame vieni savo kovoje už demokratiją“.

„Tai priklauso visiems baltarusiams, kurie taikiai kovoja su smurtu ir neteisėtumu. Tai didelė garbė, bet kartu ir priminimas mums visiems. Kad turime išlikti susikaupę ir vieningi. Ir mes laimėsime”, – pridūrė ji.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer