2015 m. sausio 1 d. Lietuva bus paskutinė iš Baltijos šalių, prisijungusi prie vis didėjančio euro įsivedimo ES valstybių skaičiaus. Kaip ir Estija bei Latvija, Lietuva tikisi daugiau investicijų ir mažesnio skolinimosi.
ŽIŪRĖTI: Realiosios ekonomikos epizodas apie Lietuvos ėjimą prie euro
Perėjimas sutampa su žingsniais siekiant didesnės energetinės nepriklausomybės ir prašymų daugiau NATO karių Lietuvoje, ženklindamas naują pamainą nuo Maskvos. Tačiau pusė apklaustųjų šioje trijų milijonų valstybėje nepritaria euro.
„Visa tai – siaubo filmas“, – prie prekybos centro pasienyje sakė pagyvenusi Laima Krecikienė. „Ar tu nesupranti? Ar įsivaizduojate, kiek mažai pinigų kaimuose turi žmonės? Tik pažiūrėkite į kainas, jos pakilo laukdamos euro.
Verkiantis litas: Sausio 1-ąją Lietuva konvertuoja į eurą, todėl žmonės braukia ašaras ant išeinančios valiutos, norėdami išreikšti daugelio jaučiamą liūdesį dėl artėjančių pokyčių
Rinkos reformos ir platesnė ekonominė krizė lietuviams buvo sunkūs, daugelį paskatinę emigruoti. Tačiau tik nedaugelis prieštarauja jos poslinkiui į Vakarus.
Rusijos persikėlimas į Ukrainą pažadino baimę, kad Baltijos šalys gali būti kitos. NATO šiemet po Rusijos skraidymų savo lėktuvus skraidino daugiau nei 150 kartų, ty tris kartus daugiau nei pernai. Maskva gruodį kaimyniniame Kaliningrade surengė netikėtas karines pratybas, kuriose dalyvavo 9000 karių ir 55 laivai.
Rusijos sankcijos smogė Lietuvos transporto sektoriui, kuriame dirba apie 100 tūkst., bei pieno pramonei.
Nors tikslas gali būti sugrąžinti šalį į Maskvos orbitą, analitikai teigia, kad tai duoda priešingą efektą – verslo mintys sutelkia dėmesį į vakarus ir besivystančias rinkas, tokias kaip Azija.
„Manau, kad rusai bando mus auklėti, kaip elgtis“, – sakė vyriausiasis ekonomistas Gitanas Nausėda. SEB bankas Lietuvoje. „Tačiau tarp vadovų mentalitetas įtraukti Rusiją į jūsų strateginį planą nyksta“.
Išeina su litais ir įeina su eurais #Lietuvahttp://t.co/9v0aBtIAg7
– Thomas Seymat (@tseymat) 2014 m. gruodžio 25 d
Rusijai vis dar tenka apie 20 procentų eksporto, o kitur Europos Sąjungoje eksportuojama 60 procentų, vyriausybė, kuri buvo viena garsiausių Europoje smerkianti Rusiją, teigia, kad dar reikia ką nors padaryti.
Premjeras Algirdas Butkevičius sakė, kad kai kurios įmonės vis dar neįvertino rizikos, kylančios bendraujant su Rusija.
„Geriau dirbti su mažiau rizikingomis rinkomis, pasinaudoti tokia stabilia valiuta kaip euras Lietuvoje, turėti mažesnį pelną, bet ilgalaikį stabilumą versle“, – naujienų agentūrai „Reuters“ sakė jis.
Didelis žingsnis žengtas spalį, kai į Lietuvą atkeliavo plaukiojantis suskystintų gamtinių dujų importo terminalas „Independence“, o tai pažymėjo Baltijos valstybės priklausomybės nuo rusiškų dujų pabaigą, leidžiant joms importuoti ir iš tokių šalių kaip Norvegija.
Nors Rusijos krizė gali sujaukti prognozes, centrinis bankas teigia, kad narystė euro zonoje gali padidinti 1,3 proc BVP ilgalaikėje perspektyvoje.
Tikimasi, kad šiemet ekonomika augs 2,9 proc. Didelis valstybės išlaidų mažinimas kartu su ekonomikos krize sulaukė ir Lietuvos BVP 2009 m. sumažėjo 15 procentų, o atsigauti prireikė iki 2014 m. Maždaug dešimtadalis gyventojų emigravo, pusė – nuo krizės.
Dabar Lietuva atrodo sveikesnė už daugelio ES šalių ekonomiką, tačiau centrinio banko vadovas Vitas Vasiliauskas sakė negalintis atsipalaiduoti. „Euras suteikia daug galimybių. Tuo pat metu turite eiti į priekį vykdydami reformas“, – interviu sakė jis.
Gilesnės problemos yra girgždančios švietimo ir sveikatos sistemos bei protų nutekėjimas, o net verslininkai skeptiškai vertina prisijungimo prie euro naudą.
Visvaldas Matijošaitis, generalinis direktorius Į 56 šalis eksportuojanti šaldytą produkciją gaminanti „Vičiūnų grupė“, kurioje dirba 7500 žmonių, skundėsi kvalifikuotos darbo jėgos trūkumu – jo įmonė priversta vežti darbuotojus iš 100 km.
„Produktyvumas ne toks, koks yra Vakaruose“, – sakė M. Matijošaitis, šalia eilėms moterims filė žuvį rankomis. „Norint padidinti našumą, reikės daug investicijų.
Paklaustas, ar euras padės, jis nedvejojo.
„Tai nieko nekeičia“, – sakė jis.
Lietuva, įsivedusi eurą, ES paliks vos 11 skirtingų valiutų: Bulgarijos levas, Didžiosios Britanijos svaras, Kroatijos kuna, Čekijos krona, Danijos krona, Vengrijos forintas, Lenkijos zlotas, Rumunijos lėja, Švedijos krona ir Šveicarijos frankas.