Pavėlavęs, tačiau tikrasis grybų sezonas prasidėjo: pasirodė pirmosios voveraitės

Pavėlavęs, tačiau tikrasis grybų sezonas prasidėjo. Miškuose pasirodė pirmosios voveraitės. Grybai vis dar nedrąsiai lenda iš žemės – trūksta šilumos. Grybavimo sezonas šiemet vėluoja dviem trim savaitėmis. Tačiau užėjus gerą vietą – gardžiai vakarienei jau tikrai galima pasirinkti.

Alytaus rajono, Makniūnų kaimo gyventoja Danguolė Muzikevičienė atvažiavo patikrinti savo vietų: miške, netoli Makniūnų kaimo, daugybę metų dygsta voveraitės. Tiesa, tik tam tikruose plotuose.

Voveraičių dar pati pradžia. Tad daugybė jų – labai mažos. Plote, kur Danguolė grybauja, voveraičių – tarsi prisėta. Reikia atsargiai vaikščioti: kai kuriuose plotuose – nėra kur kojos padėti.

Danguolė sako, kad šį plotą pradėjo stebėti birželio pradžioje. Įprastai tokiu metu voveraitės jau dygsta. Bet tuomet grybai buvo pipirų dydžio, tad dzūkė paliko jas dar augti.

„Prieš kokias dvi savaites buvau šitame pačiame miškutyje buvau įlindusi. Ir radau. Bet galvoju, dar tegul paauga, tegul būna truputį didesnės. Lietučio reikėjo labai. O dabar, va, lietutis palijo ir radau daugiau“, – pasakoja grybautoja Danguolė Muzikevičienė.

Užkietėjusi grybautoja su džiaugsmu praneša: tikrasis grybų sezonas prasidėjo. O susivėlino dėl paprastos priežasties – grybams buvo per šalta augti. Net ir dabar, įpusėjus birželiui, šilumos, anot dzūkės, tikrai galėtų būti daugiau. Tuomet ir grybai gausiau dygtų.

„Taip, jau yra. Jau reikės išsiruošti į grybavimo kelionę. – Vėluoja sezonas? – Kokiom dviem, trim savaitėmis vėluoja šiemet. Nes naktys labai šaltos“, – sako Danguolė.

Grybautojai iš įvairių šalies regionų jau dalijasi ir baravykų nuotraukomis – randa po vieną kitą. Danguolė sako, kad kol kas tik voveraičių pavyko užtikti. Daugybę metų grybaujanti dzūkė neabejoja: kad ir pavėlavęs, grybų sezonas bus tikrai geras.

„Šiemet ne dar. Pas mus kaime miškas, prie pat miško gyvename. Bet dar nematyti. Ne. Kaip gi dzūkai be grybų? Turėtų būti geri metai“, – kalba Danguolė.

Danguolė renka tiktai baravykus ir voveraites. Pastarosios, anot dzūkės, pastaraisiais metais pakeitė augimvietes. Bent jau šiame miške. Moteris pastebi, kad voveraitės pamėgo kirtimus.

„Dabar daugiau biržėse iškirstose ir jau būna kokie 5 metai, kai paaugusios biržės, tada atsiranda daugiau. O anksčiau biržėse nelabai rasi. – O nuo ko tai priklauso? – Galas žino. Gal nuo paukščių. Gal paukščiai išnešioja“, – svarsto Danguolė.

Dzūkė dabar, kai pati voveraičių pradžia, pataria jų ieškoti kur žemesnės, mažesnės samanos. Ne vienam dzūkui grybai ir uogos yra pragyvenimo šaltinis. Danguolė sako, kad labiausiai jai patinka grybauti, o ne valgyti grybus. Jų prisirenka galybę, o paskui dalija giminėms ir draugams. O kai jau niekas neima – parduoda.

„Aš išdaliju. Sriubą verdu, kai prasideda voveruškos ir viskas. O kitas atiduodu. Tik rinkimas, daugiau nieko. Miške pabūti labai gerai, grynas oras, gamtoj“, – sako Danguolė.

Dzūkė ragina visus nepatingėti ir į mišką keliauti. Sako, diena kita – ir nuo voveraičių gausos akys raibs. Sinoptikai jau ateinantį sekmadienį žada ženklią šilumą. Jei prognozės pasitvirtins – voveraičių tikrai bus galima prisirinkti.

www.tv3.lt

2 comments On Pavėlavęs, tačiau tikrasis grybų sezonas prasidėjo: pasirodė pirmosios voveraitės

  • hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new
    from right here. I did however expertise a few technical
    points using this web site, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I
    could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK?
    Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
    Well I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective exciting content.

    Make sure you update this again very soon..
    Lista escape roomów

  • I like this website very much, Its a very nice place to read and get info..

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer