Prezidentas Lukašenka tvirtina, kad NATO turi agresyvių planų prieš Baltarusiją

Baltarusijos autokratinis lyderis Aleksandras Lukašenka dar kartą apkaltino NATO agresyviu pajėgų pozicionavimu prie jos sienų su Lenkija ir Lietuva ir pagrasino abiem ES valstybėms atsakomomis sankcijomis.

Lukašenka, geležiniu kumščiu valdantis 9,5 milijono žmonių Rytų Europoje nuo 1994-ųjų, kaltino Vakarus kurstant demonstracijas prieš jį, tikėdamasis paversti Baltarusiją „tilto galvute prieš Rusiją“.

„Jie nori nuversti šią vyriausybę ir pakeisti ją kita, kuri prašytų užsienio šalies atsiųsti karius palaikyti“, – sakė jis penktadienį.

„Jie nori, kad mūsų rinka parduotų jų produktus.

NATO atmetė ankstesnius tokius Lukašenkos teiginius kaip „nepagrįstus“.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas šią savaitę pareiškė, kad Baltarusijos lyderis bando sukurti išorinių jėgų, grasinančių Baltarusijai, įvaizdį kaip pasiteisinimą savo susidorojimui su opozicija, kurią policija sumušė šimtus protestuotojų.

NATO penktadienį per dideles aviacijos pratybas, kuriose dalyvavo daugelio valstybių oro pajėgos, virš visų 30 valstybių narių perskraidino keturis branduolinę galią turinčius bombonešius B-52.

Be to, atrodo, kad mintis, kad slogi sovietinio stiliaus Baltarusijos ekonomika bus laikoma Vakarų eksportuotojų švyturiu, prieštarauja dabartinėms ekonominėms realybėms.

Protestus pakurstė didėjantis nuovargis dėl 24 metus trukusio Lukašenkos valdymo, jo kavalieriaus atleidimo nuo koronaviruso pandemijos ir siaubingų ekonominių pasekmių dėl protrūkio šalyje, kurioje pragyvenimo lygis jau smunka.

65 metų lyderis pagrasino kerštu kaimynėms Lenkijai ir Lietuvai, kurios griežtai siekė Europos Sąjungos sankcijų jo vyriausybei.

Lietuva taip pat priėmė pagrindinę opozicijos varžovę balsavime Sviatlana Tsikhanouskaya, kuri po balsavimo ten ieškojo prieglobsčio, kai jai buvo daromas Baltarusijos valdžios spaudimas.

Lukašenka sakė, kad Baltarusija smogs atgal, sustabdydama importą per Lietuvos uostus ir privers savo vakarines kaimynes prekiaujant su Rusija ir Kinija naudoti ilgesnius maršrutus per Baltijos ir Juodąją jūrą.

„Pažiūrėkime, kas pirmas išsigąs, parodysime jiems sankcijas“, – sakė jis.

„Aš įsakiau vyriausybei nukreipti visus prekybos srautus nuo Lietuvos uostų. Jie sugedo, o dabar parodysime jiems vietą.”

„Jie važiavo tranzitu per mus, bet dabar jiems prekiauti su Rusija reikės per Baltijos ar Juodąją jūrą.

Premjeras Saulius Skvernelis socialiniame tinkle „Facebook“ atsakė, kad jeigu Lukašenka įvykdys savo grasinimą, tai labiausiai pakenks Baltarusijai ir jos piliečiams.

Lukašenka ne kartą siekė surengti protestus, kuriais reikalaujama jo atsistatydinimo, kaip Vakarų sąmokslo prieš Rusiją dalį, taip siekdamas užsitikrinti Maskvos paramą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį perspėjo, kad yra pasirengęs siųsti policiją į Baltarusiją, jei protestai taps smurtiniais, tačiau sakė, kad tokių veiksmų kol kas nereikia.

NATO skraidinant branduolinius bombonešius virš savo valstybių narių, Rusija šalia JAV Aliaskos valstijos rengia dideles karinio jūrų laivyno pratybas, didžiausias nuo sovietmečio, pranešė AP.

Protestų banga, kilusi po to, kai rinkimų pareigūnai paskelbė, kad Lukašenka laimėjo šeštąją kadenciją per rugpjūčio 9 d. prezidento rinkimus, metė precedento neturintį iššūkį jo valdžiai.

Tiek Europos Sąjunga, tiek JAV teigė, kad balsavimas nebuvo nei laisvas, nei sąžiningas.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer