Prieš metus Vilniaus kunigo reputaciją aptemdė įtarimų šešėlis, tačiau šį trečiadienį paaiškėjo, kad dvasininkas mirė. Bažnyčia teigia pradėjusi baudžiamąjį tyrimą, bet jis nutrauktas kunigui staiga mirus. Režisierius Romas Zabarauskas žodžių į vatą nevynioja – ir reikalauja G. Grušo atsistatydinimo.
Savo pamąstymais R. Zabarauskas pasidalijo socialiniuose tinkluose.
„Panašu, jog seksualiai vaiką (ar vaikus?) išnaudojęs kunigas Albertas nusižudė, o arkivyskupas Gintaras Grušas nusprendė meluoti ir šį faktą slėpti, bei pabrėžtinai siūlė pagalbą anksčiau prabilusiam menininkui Denisui Kolomyckiui. Ačiū Denisui, jog pagalbos nepriėmė ir kalba toliau.
Kam meluoti? Nes savižudybė aiškiai meta šešėlį, jog kunigas išgyveno kaltės jausmą? Tikslas – bet kokia kaina plauti Bažnyčios reputaciją, taip pat ir seksualinę prievartą galimai vykdžiusio kunigo?
Pats savižudybės faktas – pilkoji Bažnyčios vertybių zona. Dar prieš keletą dešimtmečių Bažnyčia nevykdė laidojimo apeigų žmonėms, mirusiems dėl savižudybės, ką jau kalbėti apie tokį kunigo pasirinkimą. Tokios informacijos slėpimas nulemia laidotuvių eigą, tikinčiųjų bendruomenės reakcijas į Bažnyčią bei paties kunigo palikimą. Tai ne tas atvejis, kur sakytume – apie mirusius gerai arba nieko. Turime teisę žinoti tiesą.
Mano manymu, arkivyskupas Gintaras Grušas turėtų prisiimti atsakomybę ir nedelsiant palikti savo pareigas. Prisidedu prie užuojautos mirusio kunigo bendruomenei, šeimai ir artimiesiems.
Esu be galo dėkingas menininkui Denisui Kolomyckiui už drąsą prabilti apie vaikystėję patirtą seksualinę prievartą. Bažnyčią visame pasaulyje krečiantys seksualinės prievartos skandalai įrodo, jog ši institucija dažnai tampa tikra pedofilų užuovėja.
Tik tiesa ir atvirumas gali padėti šiai institucijai atgauti visuomenės pasitikėjimą, o ne melas ir bandymai slėpti savas nuodėmes“, – socialiniuose tinkluose rašė Romas Zabarauskas.
Anksčiau jaunas menininkas D. Kolomyckis atvirai pasakojo, ką patyrė katalikiškos stovyklos metu: kunigas lietė jo intymias vietas ir kėlė fizinį skausmą.
Apie netinkamą kunigo santykį su mažamečiais pranešė menininkas Denisas Kolomyckis. Jis teigė pats patyręs seksualinę prievartą ir atskleidė detalių, kaip kunigas jį išnaudojo. Šiomis dienomis pasirodė žinia, kad minėtas kunigas mirė ir kad baudžiamasis tyrimas nutrauktas. Visa tai pribloškė nukentėjusį D. Kolomyckį.
Kalba apie skirtingas mirties versijas: kuri teisinga?
30-metis menininkas Denisas Kolomyckis dalijosi, kaip pasijautė išgirdęs, kad mirė kunigas, kuris, įtariama, vaikystėje prieš jį naudojo seksualinę prievartą. Kaip vyras nurodo savo „Facebook“ paskyroje, jam telefonu buvo pranešta, kad dvasininkas nusižudė po to, kai buvo pradėtas baudžiamasis tyrimas Bažnyčios teisme.
„[Žinia apie mirtį – tv3.lt] mane labai paveikė psichologiškai. Aš labai nuliūdau, tai labai mane išgąsdino, kokios aplinkybės man buvo įvardintos telefonu. Tai nėra tas, ko tikėtumeisi“, – pasakojo D. Kolomyckis.
Tačiau neilgai trukus vyras išgirdo kitą mirties versiją. Jis susitiko su arkivyskupu Gintaru Grušu, kuris tvirtino, kad kunigas mirė savalaike mirtimi dėl ligos.
Be kita ko, buvo nuspręsta baudžiamąjį tyrimą nutraukti dėl kunigo mirties. Toks Bažnyčios sprendimas sukėlė nemažai abejonių ir klausimų pačiam D. Kolomyckiui.
„Aš neturėjau kažkokių didelių ekspektacijų. Tiesiog vyliausi, kreipdamasis į Bažnyčią ir į Bažnyčios vidinį tribunolą, kad kažkoks atsakymas bus. <…> Čia buvo mano sąmoningas pasirinkimas kreiptis į pačią bendruomenę. Ne į prokuratūrą ar į viešąjį elementą, o kreiptis į bendruomenę, kad joje šitie dalykai būtų nustatyti.
Šitas rezultatas, kuris dabar yra, kad po kunigo mirties <…> tyrimas nutraukiamas, ar tai yra teisingumas? Turbūt, kad ne. Tačiau suprantu, kad byla yra baigta. Tačiau man kyla kitas klausimas, labiau vertybinis. Ar Bažnyčia prisiims atsakomybę? Ar ji bendrai prisiima atsakomybę jau prieš tai už visus kitus įvykius, kurie buvo afišuoti visuomenėje? Kokių veiksmų ji ėmėsi prevencijos skatinimui arba kokių veiksmų imsis ateityje, kad panašios situacijos niekuomet nepasikartotų?“, – kėlė klausimus D. Kolomyckis.
Vilniaus arkivyskupija pranešė savo poziciją dėl kunigo mirties aplinkybių.
„Telefonu tariantis dėl susitikimo su arkivyskupu, Denisui Kolomyckiui nebuvo pasakyta kunigo mirties priežastis. Galime dar kartą patvirtinti arkivyskupo suteiktą informaciją, kad kunigo mirties priežastis – sveikatos problemos, t.y. jis mirė dėl ligų“, – tv3.lt raštu atsakė Vilniaus arkivyskupijos kurijos komunikacijos koordinatorė Živilė Peluritienė.
Taip pat ji žadėjo, kad apie baudžiamąjį procesą daugiau informacijos suteiks ateityje.
„Prašome gerbti mirusiojo artimuosius ir jų teisę atsisveikinti su mirusiuoju. Kitą informaciją dėl vykusių procesų galėsime suteikti ateinančią savaitę“, – teigė Ž. Peluritienė.
Nežinoma, ar aukų buvo daugiau
Internete pasirodė nuomonių, kad esą Bažnyčia mėgina nuslėpti tikrąją kunigo mirties priežastį ir taip neva vengia atsakomybės. Asmenys piktinasi ir teigia, kad arkivyskupui G. Grušui derėtų atsistatydinti.
Paklaustas, kokia jo nuomonė šiuo klausimu, D. Kolomyckis nedaugžodžiavo: „Manau, kad čia yra šiek tiek politikavimas. <…> Tuo dabar nenorėčiau užsiimti.“
Jau prabėgo metai nuo tada, kai menininkas atskleidė skaudžią vaikystės patirtį, kai prieš jį seksualinę prievartą naudojo dvasininkas. Portalas tv3.lt domėjosi, ar yra žinių, kad nuo kunigo veiksmų galimai nukentėjo daugiau vaikų. D. Kolomyckis teigė tokios informacijos neturintis.
„Bažnyčia yra uždara bendruomenė. Kai aš klausiau ir teiravausi, ar buvo kažkokių kitų atvejų, jie pasakė, kad gali su manimi dalintis tik su tyrimu susijusia medžiaga. Nors, reikia pripažinti, net ir ta nelabai dalinosi. Tai kai jų klausiau, į šitą klausimą atsakymo negavau“, – kalbėjo D. Kolomyckis.
Arkivyskupas Gintaras Grušas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Detalės sukrečia: kunigo prisilietimai kėlė skausmą
Trečiadienį pasirodė žinia, kad mirė Vilniaus arkivyskupijos kunigas, tarnavęs Vilniaus Pal. Jurgio Matulaičio parapijoje. Vyras ėjo 50-uosius metus.
Primename, kad TV3 žinios prieš metus skelbė, kad Bažnyčioje buvo pradėtas tyrimas, o pedofilija įtariamas dvasininkas nušalintas nuo kunigystės. Tačiau nuo detalesnių komentarų bažnyčia susilaikė.
Praėjusių metų liepos mėnesį dar būdamas 29-erių D. Kolomyckis sutiko papasakoti prieš kone dvidešimt metų katalikiškoje stovykloje Aukštadvaryje patirtą siaubą. Stovykla buvo skirta socialiai remtinų šeimų vaikams, bet ten, kaip sako Denisas, jis patyrė seksualinį priekabiavimą. Jį, tuomet dar dešimtmetį, esą seksualiai išnaudojo ne kas kitas, o kaip prisimena vaikinas, kunigas.
Jis tarnavo Vilniaus palaiminto Jurgio Matulaičio bažnyčioje. Dvasininkas, pasak Deniso, iš pradžių jam tik glostė galvą, pilvą. Vėliau sekė ir kiti veiksmai. „Tuomet atrodė, kad esi kažkuo ypatingas. Tačiau pats fizinis veiksmas, kai jis kišdavo rankas man miegant į trumpikes, aš tada nesupratau, kas tai yra, aš nežinojau, kas yra masturbacija. Tačiau tai būtent tai ir buvo. Tai kartojosi kelis kartus, o ir vėliau kitą naktį, perėjo į kitas formas“, – prieš metus pasakojo nukentėjęs nuo kunigo menininkas D. Kolomyckis.
Kitos formos tuomet dešimtmetį baugino, mat kėlė ir fizinį skausmą. „Neperžengė analinių ribų. Tada aš jutau didelių rankų prisilietimus, kurie man buvo šiurkštūs ir man skaudėjo. Ir tada aš prašiau, kad aš galėčiau išeiti ir eiti į savo kambarį. Ką ir padariau. Naktį vėliau jis atėjo į mano kambarį ir taip pat, lenkiškai kalbėdamas, sakė, kad aš jau didelis, kad nieko blogo neįvyko“, – tuo metu kalbėjo jis.
Prieš metus Denisas dėl savo atvejo kreipėsi į Vilniaus arkivyskupiją prašydamas išnagrinėti jo atvejį. Bažnyčia vaikiną išklausė, tačiau su žiniasklaida bendravo tik raštu: „Liepos 8 d. gavus kreipimąsi, kitą dieną susisiekta su besikreipusiuoju ir sutarta dėl susitikimo. Liepos 9 d. pradėtas išankstinis tyrimas dėl atvejo ir, kol vyksta tyrimas, skunde minimas kunigas nušalintas nuo viešų kunigo pareigų atlikimo. Atlikus tyrimą vyskupijoje, medžiaga bus perduota Tikėjimo mokymo kongregacijai į Vatikaną, kuri pateiks nurodymus dėl tolesnių veiksmų.“
Daugiau kviečiame pamatyti TV3 žinių reportaže: