Vytauto Tomkaus dukra Dovilė: vienu momentu atrodė, kad visas košmaras liks praeityje

Dar viena netektis teatro ir kino aktorių gretose. Likus kelioms dienoms iki 82-ojo gimtadienio legendiniu Tado Blindos vaidmeniu kine išgarsėjęs aktorius Vytautas Tomkus. Kolegos jį prisimena kaip ypatingo talento aktorių. O Tomkaus dukra sako: žinia apie tėvo mirtį buvo netikėta – nors jis sunkiai sirgo, tačiau buvo vilties, kad tėvas dar atsigaus.

Penktadienį, liepos 29 d., Vytautui Tomkui būtų sukakę 82-eji metai. Tačiau žiūrovų mylimas ir legenda vadinamas aktorius ligoninėje mirė sekmadienį. Dukra dailininkė Dovilė Tomkutė pasakoja: bloga žinia atsivijo netikėtai.

„Tėtis jau iškeliavo, kada aš peržengiau ligoninės slenkstį. Tai momentas yra nepaprastai sunkus“, – sako D. Tomkutė.

Jau kelis mėnesius Vytautas Tomkus gulėjo ligoninėje, tačiau, kaip sako aktoriaus dukra, artimieji gyveno viltimi, kad aktorius ligą įveiks.

„Nors tėtis sirgo jau pakankamai ilgai ir kelis kartus jį buvo jau benugalinti liga, bet kelis kartu jis didvyriškai iš jos išsikapstė, ir mes kažkaip tikėjomės stebuklo ir labai džiūgavome: vienu momentu atrodė, kad jau jau jau ir kad visas košmaras liks praeityje“, – pasakoja D. Tomkutė.

1961-aisiais, būdamas 21-erių, Vytautas Tomkus pradėjo studijas tuometėje Lietuvos konservatorijoje. Nuo tol dirbo Šiaulių, Kauno ir Lietuvos nacionaliniame dramos teatruose. 1962-aisiais ėmė vaidinti ir kine, o po vienuolikos metų sukūrė pagrindinį legenda tapusį svieto lygintojo Tado Blindos vaidmenį keturių dalių televizijos filme.

Meno tyrėjai sako, kad Tado Blindos personažas legendinis buvo tik Lietuvoje. O sovietmečiu Tomkus sukūrė dešimtis vaidmenų Latvijoje, Rusijoje, Armėnijoje ar Tadžikijoje sukurtuose filmuose.

Atkūrus nepriklausomybę, Tomkus toliau vaidino teatre, o televizijos žiūrovai ilgus metus matė jo sukurtą verslininko Boleslovo vaidmenį seriale „Giminės“.

Serialo režisierius Saulius Vosylius prisimena: Tomkus buvo paprastas, bet kartu ir neeilinis aktorius – į personažą įsikūnydavo per akimirką.

„Na, žinot, Tada Blinda. Tadas Blinda, o, pasirodo, labai paprastas, geraširdis nuostabus aktorius Vytautas Tomkus, su kuriuo filmavimo aikštelėj buvo labai lengva dirbti. Užtekdavo jam scenarijaus lapą parodyt ir jam šito užtekdavo, viskas“, – kalba S. Vosylius.

Aktoriaus dukra teigia: visokį tėvą teko matyti.

„Kas kas sako: labai charizmatiškas. Manau, kad taip ir buvo. Man teko matyti jį visokį – nuo jaunystės, nuo jo Tado Blindos laikų ir net ankstesnių. Mums teko filmuotis, kai dar visai buvau vaikas. Iki to amžiaus, kai jau peržengęs 80-ies metų ribą, jis tapo pažeidžiamas“, – sako D. Tomkutė.

Jono Jurašo režisuoto spektaklio „Moljeras“ premjerai skirtas plakatas, kurio autoriaus iki šiol niekas nežinojo – pasirodo, jį piešė pats Vytautas Tomkus. Jo dukra sako: tėvas ir piešė, ir fotografavo, ir skulptūrų buvo sukūręs.

„Be tėčio man tikrai gyvenimas bus kitoks, tačiau daug kam Lietuvoje be šios vyresnės kartos aktorių tikrai gyvenimas bus jau kitoks“, – tikina D. Tomkutė.

„Nespėjom atsisveikinti su Vytautu Paukšte, Regimantas Adomaitis neseniai paliko mus. Aš galvoju, jie kaip susitarę – ta karta nuostabioji, nepakartojama, legendinė, kaip dabar vadinama“, – kalba S. Vosylius.

Atsisveikinimas su Vytautu Tomkumi vyks penktadienį.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer