Baltarusija sugriežtins sieną, kilus ginčui dėl migrantų su Lietuva

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka įsakė sugriežtinti šalies sienas, kilus ginčui dėl migrantų su kaimyne Lietuva.

Pastaraisiais mėnesiais į Baltijos šalį padaugėjo atvykstančių migrantų.

Vilnius tvirtina, kad A. Lukašenkos administracija jį rengia kaip kerštą už ES sankcijas Minskui, įvestas po „Ryanair“ lėktuvo nukreipimo į Minską ir sulaikius disidentą.

Anksčiau šią savaitę Lietuva pranešė atmetusi 180 migrantų, mėginusių patekti į šalį iš Baltarusijos.

Lukašenka ketvirtadienį įsakė gynybos ir saugumo agentūroms „uždaryti kiekvieną sienos metrą“, kad imigrantai Lietuva neatsigręžtų į Baltarusiją.

„Neduok Dieve, kad jie imtųsi įgyvendinti žmonių, kuriuos pakvietė ten, per oficialius sienos kirtimo punktus, politiką“, – per susitikimą su gynybos ir saugumo pareigūnais sakė A. Lukašenka.

„Nuo šiandien nei vienas žmogus neturėtų kelti kojos į Baltarusijos teritoriją iš gretimos pusės, tiek iš pietų, tiek iš vakarų.

Tai įvyko po to, kai Lietuvos Raudonasis Kryžius (LRS) pareiškė, kad Vilniaus žingsnis atstumti migrantus gali prieštarauti tarptautinei teisei.

LRS programų direktorė Eglė Samučovaitė kalbėdama su Associated Press pareiškė, kad „prieglobsčio prašančių asmenų pastūmėjimai nesuderinami su Ženevos konvencija dėl pabėgėlio statuso, ES pagrindinių teisių chartija ir kitais žmogaus teisių dokumentais“.

Atmetus pažeidžiamų asmenų įsileidimą į šalį, jie atsidurtų nesaugioje aplinkoje, įstrigę tarp dviejų šalių, sakė Samučovaitė.

„Nesant fizinės sienos su Baltarusija užtvaros, kyla klausimas, kaip užtikrinti, kad prieš prieglobsčio prašytojus nebūtų panaudota neproporcinga jėga, kuri jokiu būdu negali būti pateisinama“, – sakė ji ir pridūrė, kad Raudonasis Kryžius. supranta valstybės iššūkius saugant savo sieną.

Lietuva, turinti mažiau nei 3 milijonus žmonių, neturi fizinių kliūčių savo 679 kilometrų ilgio sienai su Baltarusija. Šiais metais iš Baltarusijos į Lietuvą pateko apie 4090 migrantų, dauguma jų iš Irako.

Baltarusija trečiadienį tvirtino, kad pasienio mieste nuo sužalojimų mirė „neslaviškas“ žmogus, tačiau Lietuva atmetė pranešimą kaip priešiško režimo propagandą.

„Tai nesąmonė, brolių Grimų pasaka“, – žurnalistams sakė Lietuvos vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pranešimą pavadino „akivaizdžia provokacija. Lietuva yra hibridinio puolimo metu ir tokios informacijos skleidimas yra klasikinis šio proceso pavyzdys”.

Vėliau trečiadienį Baltarusijos valstybės sienos komitetas pareiškė, kad penki Irako migrantai, priverstinai iš Lietuvos išvaryti į Baltarusiją, patyrė sužalojimus, įskaitant šunų įkandimus, ir buvo paguldyti į ligoninę.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer