Lietuva laikosi griežtesnės pozicijos dėl migrantų antplūdžio iš Baltarusijos

Lietuva liepė pasienio darbuotojams prireikus panaudoti jėgą, kad atstumtų iš Baltarusijos į šalį atvykstančius migrantus.

Sekmadienį atvyko šimtai ir sumušė dienos rekordą. Iš viso šiais metais į Baltarusiją pateko 4026 migrantai, dauguma jų iš Irako.

Vilnius parodė pirštu į Minską, kuris tariamai organizavo antplūdį, keršydamas į jo reakciją dėl „Ryanair“ skrydžių nukreipimo.

Lietuvos vidaus reikalų ministerija išplatino vaizdo įrašus, nufilmuotus iš malūnsparnio, kaip įrodymą, kad Baltarusijos pasienio tarnybai priklausančiomis transporto priemonėmis prie Europos Sąjungos sienos buvo vežamos didelės imigrantų grupės.

Jame antradienį pranešta, kad dviejų šalių pasienio ruože tankiuose miškuose buvo sustabdytos trys didelės migrantų grupės, o Lietuvos pasieniečiai liepė joms grįžti į Baltarusiją.

„Pirmiausia (Lietuvos pasienio) pareigūnai jiems (migrantams) sako, kad jie pasiklydo, kad atvyko į nuostabią Baltarusijos šalį ir, mėgaudamiesi jos gamta, paklydo, bet dabar turi tęsti turistinį kelią atgal į tai. šalyje“, – žurnalistams sakė vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius.

Jo teigimu, jei toks metodas nepasiteisintų, Lietuva pasiliko teisę panaudoti jėgą, kad atstumtų migrantus, tačiau „jėgos naudojimas priklauso nuo aplinkybių“.

„Neatmetama galimybė, kad (sienos apsaugos) pareigūnai susidurs su migrantų agresija“, – sakė Abramavičius ir pridūrė, kad priemonės buvo būtinos, nes toks valstybės sienos kirtimas yra neteisėtas veiksmas. „Lietuva negali susitaikyti su šiuo antplūdžiu, kuris auga kiekvieną dieną“.

Lietuvos pareigūnai skaičiuoja, kad šiemet gali bandyti atvykti dar daugiau nei 10 000 migrantų, nes rugpjūtį tiesioginių skrydžių iš Irako į Minską skaičius išaugo tris kartus, o šalis neturi fizinių kliūčių beveik 679 kilometrų ilgio sienai su Baltarusija.

Lietuva kaltina Lukašenką

Pirmadienį ES pareigūnai pažadėjo milijonus eurų padėti Lietuvai įveikti migrantų krizę.

Sekmadienį į Lietuvą atvyko ES vidaus reikalų komisarė Ylva Johansson – tą dieną užfiksuotas rekordinis nelegalių migrantų skaičius – 287 – daugiau nei tris kartus daugiau nei per visus praėjusius metus.

„Tai yra Lukašenkos režimo provokacija. Turime parodyti, kad nėra laisvo patekimo į ES teritoriją“, – sakė Johanssonas.

Lietuva apkaltino Baltarusijos valdžią nelegalių sienos kirtimų organizavimu kaip Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos keršto aktą.

Nuo tada, kai jis buvo paskelbtas nugalėtoju 2020 m. rugpjūtį vykusiame prezidento rinkimuose, kurį Vakarai pasmerkė kaip suklastotą, jis sutramdė opozicijos protestus savo šalyje, o jo pagrindinis varžovas rinkimuose pabėgo į Lietuvą.

„Lietuva, ES, Šengeno valstybės turi užkirsti kelią neteisėtam patekimui į šią erdvę. Todėl mes, visa ES, palaikome Lietuvą, kad ji apgintų mūsų bendrą išorinę sieną su Baltarusija”, – žurnalistams sakė J. Johansson.

Oro srautas iš Irako auga

Irako oro linijos padidino skrydžius iš Bagdado į Minską nuo dviejų iki keturių per savaitę, taip pat pradeda skrydžius iš Basros, Irbilio ir Sulaymaniyah.

Lietuvos pasienio tarnyba pirmadienį paskelbė nebegalinti priimti naujų imigrantų ir paragino vyriausybę perkelti žmones į kitus objektus.

„Iki šiol mums tai pavyko, bet, turiu pripažinti, pasiekėme savo galimybių ribą“, – sakė tarnybos direktorius Rustamas Liubajevas.

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė išreiškė viltį, kad Europos Komisija sugebės suvaldyti sparčiai prastėjančią situaciją.

„Pirma užduotis – sumažinti paties srauto potencialą. Didžiausias lūkestis čia yra, kad ES galės išnaudoti savo derybinę poziciją su Irako vyriausybe“, – žurnalistams sakė D. Simonytė.

Johanssonas pažadėjo, kad Lietuva nebus palikta viena. „Siųsiu delegaciją, kuri čia praleis kelias dienas, kad išsamiai aptartų galimybę finansuoti gerą sienų apsaugos sistemą, kuri apimtų nelegalių migrantų stebėseną ir apsaugą nuo jų“, – sakė ji ir pridūrė, kad bus skirta 20–30 mln. tai iki 2022 m.

Pasienio sienos link

Lietuva su Baltarusija nori pastatyti fizinį barjerą, kuris, jos skaičiavimais, kainuos daugiau nei 100 mln. ES lėšos paprastai neleidžiamos sienų užtvarų statybai finansuoti.

„Galų gale mes jį sukursime, nesvarbu, kiek pagalbos siųs ES. Siena turi būti saugoma“, – kalbėjo Šimonytė.

Vėliau pirmadienį policija panaudojo vandens patranką ir ašarines dujas išvaikyti minią imigrantų, riaušusių dėl perpildytų gyvenimo sąlygų Rudininkų areštinėje ir per lietų sugedusios palapinės. Keli jauni irakiečiai buvo pašalinti iš centro apklausai, pranešė policija.

Už 40 kilometrų nuo Vilniaus esantis Rudininkų karinis poligonas liepą buvo paverstas vienu iš daugelio šalies migrantų sulaikymo centrų.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer