„Visiškai nepriimtina“: Baltarusija apkaltinta pasinaudojus migrantais kovoje su ES

Teigiama, kad Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka naudojasi migracija, kad darytų politinį spaudimą Europos Sąjungai.

Tai ateina po to „Euronews“ pranešė, kad šiais metais Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje labai išaugo migrantų kirtimų skaičius. 2021 metais buvo užregistruota daugiau nei 1500 nelegalių kirtimų, o per visus 2020 metus – tik 81.

Lietuvos vyriausybė paskelbė nepaprastąją padėtį, kad būtų pašalintas staigus migracijos padidėjimas, kurį, jos teigimu, skatina Baltarusijos valdžia. Baltarusija kaltinimus neigia.

Praėjusią savaitę Vilnius pradėjo statyti tvorą palei jos sieną, kad atgrasytų migrantus nuo patekimo į šalį. Tvora gali kainuoti iki 41 mln.

Už ES migracijos politiką atsakinga Europos Komisijos narė Ylva Johansson sako, kad padėtis yra „labai nerimą kelianti“ ir „labai rimta“, ir paragino Minską sustabdyti nelegalius kirtimus.

„Kaip aš matau, Lukašenkos režimas naudojasi migrantais [an] instrumentalistinis būdas daryti politinį spaudimą ir jie iš tikrųjų padeda jiems kirsti Lietuvos sieną“, – pirmadienį „Euronews“ sakė Johanssonas.

“Visiškai nepriimtina naudoti žmones tokiu instrumentiniu būdu darant politinį spaudimą. Taigi to reikia vengti visomis priemonėmis.”

Krizė buvo lyginama su pastaruoju ginču tarp Maroko ir Ispanijos ir ilgalaikę įtampą tarp Turkijos ir Graikijos.

Ir Rabatas, ir Ankara buvo apkaltinti nelegalių kirtimų skatinimu kaip priemone šantažuoti Europos Sąjungą, kuri vis dar neturi vieningos migracijos valdymo strategijos.

„Situacija, kurią dabar matome, kai Lukašenkos režimas naudojasi migrantais spaudimui daryti, yra kitokia, ką matėme anksčiau iš kitų trečiųjų šalių“, – sakė Johanssonas.

“Svarbu matyti, kad kiekviena situacija yra unikali vienu būdu. Todėl turime jas spręsti pritaikytu būdu. Tačiau taip pat galime pamatyti modelį, kuris yra visiškai nepriimtinas.”

Preliminariais Lietuvos valdžios atliktais vertinimais, kuriuos cituoja Johanssonas, dauguma ar bent pusė Lietuvos sieną kirtusių asmenų yra Irako piliečiai. Taip pat daug dėmesio skyrė Kongo ir Kamerūno gyventojai.

“Atrodo, kad žmonės atskrenda į Minską iš Bagdado ir Ankaros, o tada atrodo, kad jie yra palengvinami ar net autobusu vežami link sienos su Lietuva ir tada kerta. Žinoma, tai nėra 100% tikras. kaip mes dabar suprantame situaciją“, – sakė Johanssonas.

Atsakymas į ES sankcijas

Netikėta migrantų krizė buvo susijusi su naujas ES sankcijų paketas prieš Baltarusiją, susitarta birželio viduryje, derinant su JK, JAV ir Kanada.

Priemonės buvo įvestos reaguojant į „Ryanair“ lėktuvo užgrobimą ir vėliau sulaikytą žurnalistą Romaną Pratasevičius ir jo draugę.

Kritikai teigia, kad Pratasevičiaus suėmimas yra dalis susidorojimo su opozicijos veikėjais Baltarusijoje po protestų po ginčijamų prezidento rinkimų praėjusį rugpjūtį.

Bloko naujosios sankcijos taikomos 78 Baltarusijos asmenims, įskaitant kelis žinomus verslininkus ir vadovus, kurie, kaip teigiama, palaiko glaudžius ryšius su prezidentu Lukašenka, taip pat daugybę teisėjų, prokurorų, rektorių, įstatymų leidėjų, propagandistų ir viešųjų direktorių. Taip pat buvo nubaustas prezidento 45 metų sūnus Viktoras Lukašenka ir jo žmona Lilija.

Taip pat į juodąjį sąrašą įtrauktos aštuonios įmonės, eksportuojančios tokius produktus kaip sunkvežimiai, automobiliai, gėlės ir aliejus. Dalis šių verslų yra tarp didžiausių šalies valstybinių įmonių.

Reaguodamas į sankcijas Lukašenka pareiškė, kad jo šalis nutrauks bendradarbiavimą migracijos srityje su ES ir neleis savo šaliai „tapti stovykla“.

„Mes nieko nelaikysime“, – pareiškė jis. „Jie ateina ne pas mus, o į šviesią, šiltą ir jaukią Europą“.

Johanssonas mano, kad tarp migrantų krizės ir sankcijų iš tiesų yra priežastinis ryšys.

„Žinoma, yra ryšys su [the sanctions]. The [EU-Belarus] santykiai prastėjo nuo tada, kai pamatėme, kad daug Baltarusijos piliečių prašė demokratinių reformų, matėme rinkimus, kurie nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi, ir matėme precedento neturintį, pavojingą ir nepriimtiną smurtą prieš demonstracijose dalyvavusius asmenis.

ES mobilizavosi bloko sienų kontrolės agentūra „Frontex“, kad padėtų Lietuvos vyriausybei krizės metu.

Prezidentas Gitanas Nausėda savaitgalį surengė vaizdo konferenciją su agentūros vykdomuoju direktoriumi Fabrice’u Leggeri, į kurią „Frontex“ sutiko siųsti pasieniečius ir patrulius, vertėjus ir sraigtasparnius.

Johanssono teigimu, šiuo metu Baltijos šalyje yra šeši „Frontex“ pareigūnai.

„Akivaizdu, kad reikia skubėti, todėl tikiuosi, kad „Frontex“ galės kuo greičiau išsiųsti daugiau pasieniečių ir pareigūnų, kurie padėtų prie Lietuvos sienų, atsiųsti patrulių automobilius, išsiųsti sraigtasparnį. ir kitokia parama, kurios dabar reikia pasienyje“.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer